Szerző Téma: Sima fesz.szabályzás (falusiasan: izzító panel).  (Megtekintve 3684 alkalommal)

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Sima fesz.szabályzás (falusiasan: izzító panel).
« Válasz #1 Dátum: 2010. Szeptember 28. - 20:35:20 »
Pl:



Aki érez késztetést egy ilyen elkészítéséhez, az itt talál pár ötletet!  ;)


Bocs hogy belekotyogok de a topik cime (neve) több mint hibás.
Az áramgenerator egy olyan elektronikai kapcsolás amely korlátozza az  áramot egy elöre beállitott áramerösségre függetlenül a tápfesz és a fogyasztó ohmikus ellenállásától.
Az izzitó viszont egy feszültség stabilizator amely a 12V  vagy más tápból biztositjaaz 1,2-1,5V izzittó feszültséget függetlenül a gyertya áramfelvételétöl.

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Sima fesz.szabályzás (falusiasan: izzító panel).
« Válasz #2 Dátum: 2010. Szeptember 28. - 20:59:02 »
 A jóminöségü izzitók szaggatott üzemmodban müködnek, tehátrövid iöre a 12 voltot impulzus formájában küldi a fogyasztora (a mi esetünkben gyertya) és az impulzusok effektiv feszültsége (szünet+feszültség) megfelel az 1,2-1,5V izzitó feszültségnek a kitöltési tényezö ( feszültség(impulzus) és szünet aránya)fügvényében Az igazi minöségi izzittó érzékeli a gyertya ohmikus ellenállását amely hömérséklet függö (tehát a fullat motor esetében hidegebb és kisebb az ohmikus ellenállása és a höméséklet csökkenést feszültség emelésével kompezálja) ugyanakkora már müködö motor esetében ahol az égés bizositja a höt, megnö az izzószál ellenállasa és ezt érzékelve csökkenti az izzitó feszültséget ezáltal megvédi a gyertyát a kiégéstöl. Részben ez érvényes az egyszerü izzitók esetében is hisz a hö által megnövekedett izzószál ohmikus ellenállása automatikusan csökkenti az áramot (Ohm törvénye)

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:Sima fesz.szabályzás (falusiasan: izzító panel).
« Válasz #3 Dátum: 2010. Szeptember 29. - 07:42:51 »
Nem tudom, lehet, hogy hibás a cím, de én abból a kapcsolásokból indultam ki, amik a netten fellelhetőek.
Ott a nagy többséget áramgenerátorosnak láttam (vagy legalábbis áramkorlátozós).

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Sima fesz.szabályzás (falusiasan: izzító panel).
« Válasz #4 Dátum: 2010. Szeptember 29. - 20:47:36 »
Valamit ngyon elnézél.
Az áramgenerator (stabillizált áram) muküködik ugyan mint izzittó de kitünö megoldál a gyertya kinyirására.
Induljunk ki az Ohm törvényéböl  I=U/R,. tehét kiinduláskor minden tökéletesen müködik például egy 2 A áramgenerator estében (persze szigoruan egy 2 amperes gyertyára érvényes).
Tehát van agy stabil 2 A táplálásunk ami a megfelelö gyertyával 2A X1,2V= 2,4W, a motor beindul, a gyertyát melegitti az égés és ezáltal nö az izzószál ohmikus ellenlása, az áramgenerátor továbbra is 2ampert biztosit de ezt ugy éri el hogy a megnövekedett  ellenállás arányában növeli a feszültséget (szintén érvényesül az Ohm törvénye) Na most lévén hogy ismeretlen a mi esetünkben a pár 100 + fokos gyertya gyertya ellenállása fiktiv számokkal beszélek Az áram továbbra is konsztáns 2A, ha az ellelállás növekedett 50%al akkor a feszültség is arányosan növekszik ergo 50%-al növekedet az izzitás wattszáma ami nagyobb höképzödéshez vezet ami továbbá növeli az ellenállást és az eredmény mondani egy láncreakció. Aki ismeri az Ohm törvényét az megérti amit irtam, ai nem azt sajnálom.
Esetleg ha küldenél egy linket egy áramgeneratoros izzitóról az jól jöne az elmélet tisztázására de addig is szüneteljen a vita.

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:áramgenerátor (falusiasan: izzító panel).
« Válasz #5 Dátum: 2010. Szeptember 29. - 20:48:48 »
Péter, akkor mi is lehet ennek a topiknak a pontos címe?  ??? ??? ???
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:Sima fesz.szabályzás (falusiasan: izzító panel).
« Válasz #6 Dátum: 2010. Szeptember 30. - 06:50:42 »
Megnéztem újra a rajzokat és elismerem tényleg nem áramgenerátoros. Ahogy látom a fenti llinkeket, van itt mindenféle sima fesz.szabályzás (áteresztős és PWM-es).
A legegyszerűbb ez: http://www.freeinfosociety.com/electronics/schematics/sensor-based/modelengineglowplugdriver.pdf
Ez sima állítható stab.
Kiindulva a kapható "rádugok egy cella akkut" féle töltőket, nem variálja a gyertya hőfokfüggő ellenállásával semmit!
Az én izzatóm is egy sima 1.5V-os állítható feszü "gerjesztő" lehet, és sosem láttam áram különbséget a hideg és a "meleg" gyertya között. Tudtommal a gyertyákban egy pici platina szál van, ennek a hőegyüthatóját meg lehetne nézni, de szerintem nem számottevően változik az ellenállása.

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Sima fesz.szabályzás (falusiasan: izzító panel).
« Válasz #7 Dátum: 2010. Szeptember 30. - 20:29:49 »
Tényleg nem vitát akarok de hihetelnül változik az áramfelvétel, kapcsolj sorba  a gyertyával egy ampermétert és tápláld stabil feszültséggel. Meg fogsz lepödni, a leköpött hideg gyertya  dupla aramit vesz fel mint az üzemelö motorral. Érdekesnek tünik de hasznos figyelni az ampermétert, azonos tipusú gyertya esetében az amprméter kimutatja hogy van-e üzemanyag a hengerbe vagy éppen azt is hogy túl van-e szivatva a motor.
Egy érdekes teszt, szivasd túl a motort(amig locsog az üzemanyag a gyertyában) kapcsold rea az izziást, nézd meg az áramfelvételt és várd ki amig a gyertya kiszárad. Az áramfelvétel Kb. felére fog esni.

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Sima fesz.szabályzás (falusiasan: izzító panel).
« Válasz #8 Dátum: 2010. Szeptember 30. - 21:01:01 »
Péter, akkor a cím így már megfelelő!  ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:Sima fesz.szabályzás (falusiasan: izzító panel).
« Válasz #9 Dátum: 2010. Október 01. - 06:59:47 »
Hát nekem most is van Ampermérő rajta, de nem változik.  :(

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Sima fesz.szabályzás (falusiasan: izzító panel).
« Válasz #10 Dátum: 2010. Október 01. - 19:33:44 »
Hát nekem most is van Ampermérő rajta, de nem változik.  :(
Na, nézd, igazán nem akarok vitát de a gyári penelen a tapasztalatom szerint 2-4 amper közt változik a hideg és meleg gyertya áramfelvétele, természetesen a panel faszültság stabbilizálás pontosságától is függ. Az elmélet lényegét leirtam, nem igazából modellezö téma de ha érdekelnek a részletek szivesen vitatom privátban de ne terheljük az átlag modellezöt elektronikai maszlaggal. Tehát részemröl itt le van zárva.

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Sima fesz.szabályzás (falusiasan: izzító panel).
« Válasz #11 Dátum: 2010. Október 01. - 21:21:24 »
Szerintem , HC nem vitát akar generálni csak az észrevételét írta meg.  ::)
Azt elképzelhetőnek tartom Péter műszere érzékenyebb vagy korszerűbb.  ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com