Szerző Téma: RC Szervóval vezérelt ...  (Megtekintve 42070 alkalommal)

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #30 Dátum: 2013. Január 27. - 10:24:24 »
Ha csak egy LED-et akarsz müködtetni felesleges a relle, egyszerüen jösd be a ledet egy áramkorlátozó ellenállásal a motor helyett. Egy irányban nem fogyaszt és nem világit, forditva világit és nincs a relle fölösleges fogyasztása. Ebben az esetben nem lényeges  potméter pontos kalibrálása.

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #31 Dátum: 2013. Január 27. - 11:59:07 »
Megépítettem a feljebb említett relés szervós kapcsolós ketyerét.
Működök is. Egyetlen szépséghibája, hogy nem folyamatosan működik hanem folyamatosan rángatja a szervó elektronikája a relét....  ::)

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #32 Dátum: 2013. Január 27. - 21:55:12 »
1. Hány voltos a rele?
2. A szervó elektronika (potméte) hibátlan?
Ha a potméter hibátlan akkor a rángatást a feszültségesés szokta elöidézni.
A relével (max 5 voltos, na jó, estleg 6 :)) tégy sorba egy diódát hogy csak 1 polaritással tudjon kapcsolni . Párhuzamba a rellével egy 22-100 uF kondenzatort(megfelelö polaritással) és lenyugszik(elfelejti a hisztériázást.) :D

Nem elérhető pittyu2

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 695
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #33 Dátum: 2013. Január 27. - 22:21:38 »
Hali. Szerintem ilyenkor pont ki kell venni a potit két fix ellenállással helyettesítve, az nem lötyög -vagy a kikopott "pálya "nem csinál kontakt gondot.
Elvileg jónak kéne lenni. Én ugyan nem relét-- csak LED et kapcsolgattam így de nem vibráltak a ledek. Mondjuk én a két 2.2 Kohmos SMD ellenállásra rátettem  két 47 nanos kondit is. Lehet hogy tényleg fesz. beesés van.
 Van egy kocsi deréknyi DIP relém  (ha öt voltosak ) meg csinálom én is próbából .

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #34 Dátum: 2013. Január 28. - 11:23:08 »
Szerintem is a kondi a megoldás. De ez HC leírásában nem szerepelt ezért gondoltam, hogy a nálam van a hiba.

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #35 Dátum: 2013. Február 01. - 07:23:56 »
Szerintem is a kondi a megoldás. De ez HC leírásában nem szerepelt ezért gondoltam, hogy a nálam van a hiba.

Nálam akkor rángat, ha a PPM jelet nem tolom ki rendesen (ugyanis a szervó elektronikája PWM-el gerjeszti a motort és a PWM-et 100%-ba kell vinni ahhoz, hogy a relé ne kapjon szaggatott tápot (a kondi ezen is segít, de kondi nélkül is jó lesz, ha eléggé kitolod a PPM-et az ellenállás osztásodhoz képest)!

Nem elérhető feco1

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 120
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #36 Dátum: 2013. Február 03. - 08:16:37 »
Nálam müködik kondenzátor nélkül is,
Igaz én távírányító 5. csatornájáról müködtetem.

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #37 Dátum: 2013. Február 03. - 09:52:10 »
Szerintem is a kondi a megoldás. De ez HC leírásában nem szerepelt ezért gondoltam, hogy a nálam van a hiba.

Nálam akkor rángat, ha a PPM jelet nem tolom ki rendesen (ugyanis a szervó elektronikája PWM-el gerjeszti a motort és a PWM-et 100%-ba kell vinni ahhoz, hogy a relé ne kapjon szaggatott tápot (a kondi ezen is segít, de kondi nélkül is jó lesz, ha eléggé kitolod a PPM-et az ellenállás osztásodhoz képest)!

Értem én, hogy árammal megy de MI HAJTJA !!!???  ::)

Leírnád ezt nekem úgy, hogy az egyszerű agyammal felfoghatóvá váljon.
Azt tudom, hogy a távomon van PPM és azt hiszem PCM mód de hogy mit jelent arról halvány fogalmam sincs. A PWM-ről még annyira sincs.

Szóval ha van egy kis időd, leírnád, hogy minek a micsodájával mit csináljak!

Köszönöm

üdv: A Sötétség hercege  ;D ;D ;D

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető Öreg kezdő

  • Padawan
  • ***
  • Hozzászólások: 223
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #38 Dátum: 2013. Február 04. - 22:10:21 »


             ahoj gzax !

     bár nem engem kérdeztél , fel elevenítve az átviteltechnikából tanultakat megpróbálok röviden
     válaszolni kérdéseidre.

       PWM=Pulse Width Modulation impulzusidőtartam-moduláció.ennél a modulációnál a kiadott jel periódusideje

        állandó, ezen belül az impulzus időtartama változó.

       PPM=Pulse Position Modulation impulzushelyzet-moduláció.ennél a modulációnál a kiadott jel periódusideje

        változó és az impulzus időtartama állandó.

       PCM=Pulse Cód Modulation kapcsoló valószínűleg az adómodult/gondolom 2,4-es/ teszi alkalmassá analóg
 
        jelek digitális továbbítására./a klasszikus modellirányító adóknál hangfrekvenciákkal történt a csatorna kijelölés

       ezeket modulálták rá a vivőfrekvenciára/ AM-FM üzemmód/

         ha butaságot írtam bocsi,gondolom tanultabb kollégáim kijavítják vagy bővebben kifejtik a kérdést  ;D ;D ;D

           üdv.: Öreg .....

           u.i.:  a rádióhullámok műszerek nélkül láthatatlanok, de azért vannak!   

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #39 Dátum: 2013. Február 05. - 11:06:21 »
Köszönöm a választ.

Azt valószínűnek tartottam, hogy Ezek az átviteli módok a különböző átviteli módokat jelenthetik. Igazából azt nem értettem, hogy mit is jelent az hogy hogyan is lehet eléggé kitolni a PPM-et az ellenállás osztásodhoz képest. . .

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #40 Dátum: 2013. Február 05. - 11:39:07 »
Most olvasom a kérdést...
Rajz nélkül nehéz szemláltetni, de a lényege az, hogy a PWM (impulzus szélesség moduláció) -nál (amivel a szervó a motort/relét gerjeszti):


Ha ez a jel nem 100%-ban van kitöltve, akkor a relé zúg (szaggatva van gerjesztve)!
Ezt pedig csak úgy érheted el, ha a feszültségosztással a "virtuális" potméteredet pl. beállítod 50%-ra (pl. 2k-2k ellenállás lánccal), akkor a rádión a csatorna jelét vagy 0%-ba vagy 100%-ba viszed (vagy ha van over állás, akkor többe). Ekkor a PWM-ed egyszer +100%, másszor -100% lesz (polaritást vált). A dióda miatt a relé csak a +100%-nál fog meghúzni, a másiknál el lesz engedve.
Ha megállsz a karral pl. 80%-nál, akkor ez a PWM oldalon +30% lesz (a relé zúg mint álat)! :)
Ha a karral (gimbal) megállsz 50%-nál, akkor elvileg a PWM 0% lesz (de ezt pont eltalálni szinte lehetetlen.

A PPM pedig impulzus hely moduláció (az impulzus időbeni helye szolgáltatja az információt. A PWM és a PPM között halovány a különbség.

Nem tudom mennyire érthető...

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #41 Dátum: 2013. Február 05. - 11:42:48 »
Idézet
Ha megállsz a karral pl. 80%-nál, akkor ez a PWM oldalon +30% lesz (a relé zúg mint álat)! Mosolyog

Rosszul írtam, bocsi! ez a PWM oldalon 60%-lesz.  ;)

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #42 Dátum: 2013. Február 05. - 17:01:38 »
Köszönöm így már érthető.

Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy nem rádióval próbáltam a ketyerét hanem szervo teszterrel.
Manuális módban koppanásig tekerve a poti. Ezek szerint előfordulhat, hogy a teszter potija nem 110%-os jelet generál.

És ha jól értem akkor ha rádióval próbálom és berreg akkor az expóval kitolhatom a jelet 110%-ra.

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #43 Dátum: 2013. Február 05. - 17:11:14 »
ugyan már van rádió ismeretes topik de nem igazán csak az van benne aminek kellene.
Szóval szerintem egyikőnk "egy hozzáértő" nyithatna ezeknek a rövidítéseknek és egyéb a modellezés elektronikai részének egy topikot. (Gondolok itt a fentebb említett témára és még a helik, quadrók, trikopterek és egyéb vezérlő és kiegészítő elektronikákra)
Ahova aztán összegyűjthetnénk ezeket a jelöléseket és azok halandók számára is érthető magyarázatait.

Eddig meg sem fordult a fejemben de van egy e-max gyrom ami valamiért meg sem nyekken. Talán azért mert nem megfelelő módban van az adóm állítva....  ::)

Szóval egy ilyen topik gondolat ébresztő lehetne. Főleg egy ütős címmel...


Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:RC Szervóval vezérelt ...
« Válasz #44 Dátum: 2013. Február 06. - 06:37:01 »
Köszönöm így már érthető.

Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy nem rádióval próbáltam a ketyerét hanem szervo teszterrel.
Manuális módban koppanásig tekerve a poti. Ezek szerint előfordulhat, hogy a teszter potija nem 110%-os jelet generál.

És ha jól értem akkor ha rádióval próbálom és berreg akkor az expóval kitolhatom a jelet 110%-ra.

Nem expoval, hanem EPA-val viheted a szervót 100% felé (tipikusan max. 125%-ra szokták engedni a rádiók).
Az expo csak a PPM (kar) linearitását befolyásolja, de nem bántja a szervó két végpontját.