Szerző Téma: Tricopter  (Megtekintve 11051 alkalommal)

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Tricopter
« Dátum: 2011. November 11. - 13:59:18 »
Sziasztok!

Beszeretnék mutatni egy pazarul sikerült tricopter.  :o
Reményeim szerint ha meglátja az építője akkor publikálni fogja továbbiakban az építését!  ::)
A tricopter Rcelktro keze munkáját dicséri.  ;)

http://www.youtube.com/watch?v=yuFp_ITIlP8
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető pittyu2

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 695
Re:Tricopter
« Válasz #1 Dátum: 2011. November 11. - 15:58:35 »
Nagyon jó.A Gyrók tipusára lennék kíváncsi.( A többi pilóta hiba miatt nekem sose sikerült ).
Gratulálok. :)

Nem elérhető eduardo

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 702
Re:Tricopter
« Válasz #2 Dátum: 2011. November 11. - 16:16:14 »
Gratulálok!
Én pedig arra, hogy ha jól látom, akkor hxt 700kv-s motorok vannak rajta, ha az építő megmondaná, ha tudja, gondolom mérte, hogy mennyit húz, vagy tol, miylen légcsavarral, azt megköszönném.
Előre meg is köszönöm!
Üdv:eduardo
II.Kiss Endre

Nem elérhető RcElektro

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:Tricopter
« Válasz #3 Dátum: 2011. November 11. - 22:06:13 »
Sziasztok !

Év elején, multirotoros videókat nézegetve, rövid számolgatás után elhatároztam,hogy megpróbálkozom
egy tricopter megépítésével.
Quadcoptert is izgalamasnak találtam, viszont közel négy éve próbálkozom a helikopterek irányításával
és a rudder vezérlésnek köszönhetően szerintem a tricopter közelebb áll a helikopter -hez, így a tricopter győzött meg leginkább.
Elsődleges szempont nem a légi videózás, fpv volt, inkább az agilisebb repülési tulajdonságok,
amire a direktebb rudder vezérlés szerintem megfelelőbb.Mindezek melett a tricopter is tökéletesen alkalmas légi videózásra, fpv célokra.
Tricopter építési költsége,vevővel(orange),2db akkuval,stb.. , kompletten ,kb 35.000 Ft
(közel ennyibe kerül egy 500-as méretű helikopter közepes törés utáni javítása)
Tricopter-nél egy komolyabbnak számító sérülés javítása,kb 2000Ft ,ha cserélni kell mindhárom szárat és légcsavart.
Próbálkozások alatt,volt pár komolyabb "leszállásom" ,sikerült már lendületből ,kb 50 méterről  földet érnem vele,mindössze 1db légcsavart és a 3db szárat kelett cserélnem.(anyagi kár 1400Ft) , váz,elektronika egyik esetben sem sérült.
Hazafelé beugrottam a baumaxba,másnap ismét repült.
Mechanikához minden beszerezhető helyben,nem kell modellboltokra,rendelésekre várni.
További előnyei közé tartozik a szállítása.Két db csavar eltávolításával egy perc alatt összehajtható ,
így egy hasonló méretű, összehajtható quadcopternél is 50% -al kisebb helyet foglal.

Interneten keresgélve , több építési megoldást is találunk , vezérlést is beleértve.

Mechanika kialakításánál figyelembe vettem az alkatrészek beszerezhetőségét, illetve a megfelelő súly/masszívitás arányt.
"Vázhoz",elektronikai alkatrészboltokban megvásárolható,egy oldalon réz fóliával ellátott "nyáklemezt" használtam.
Könnyen beszerezhető,megmunkálható,megfelelő merevséget biztosít a szendvics szerkezetű váznak.
Építhetünk 20-30cm vagy akár 100-200cm fesztávolságú tricoptert, a méret/súly arányokat figyelembe véve az elektronika kiválasztásánál.Lényeg a közép ponthoz egyenlő távolságban elhelyezett,120° -ban elrendezett motorok.(gondolom működne T alakban elhelyezett motorokkal is,ebbe most nem mennék bele)
Vázhoz A4 méretű Nyáklemezt használtam.
Nyáklemezről a felesleges réz fóliát eltávolítottam vaskloriddal.Alsó lemezen meghagytam a fóliát a külső rögzítő csavaroknál,
5-ös önzáró csavaranyákat ráforasztottam.
Ez jelentősen megkönnyíti a szét és összeszerelést,szállításhoz.Mindössze egy 5-ös imbusz kulcsra lesz szükségünk.(réz fóliát nem fontos eltávolítani,lemezenként 5-6 g-ot spórolhatunk)
Tartószárakat 5mm -es , 2,5cm hosszú imbusz csavarokkal rögzítettem a vázhoz.
Váz első részét 3mm -es , 2,5cm hosszú csavarokkal erősítettem meg.
Nagyításhoz kattints a képre


Fenyőlécből készült motor tartó szárakat elvetettem.Kis méretnél szerintem használható , viszont nehezebb,nagyobb méretű
mechanikánál bezavarhatja a gyrókat a nem megfelelően merev szerkezet.Mivel a fő cél az agilisebb sport repülési tulajdonságok voltak,
15mm -es aluminium zártszelvény melett döntöttem, 50cm -es zártszelvényeket használtam.


Vezérlés megoldható ,4db gyroszkoppal , KK multipanellel , Wii controllerrel , stb..
Sajátomat 4db gyroszkoppal építettem meg , többi vezérlési módra most nem térnék ki.


Gyroszkópos megoldást a 6ch ccpm 120° -os helikopterekkel megyegyező ,rádió beállítások miatt választottam.
Nincs szükség,programozó kártyára,laptopra,stb a beállítások megváltoztatásához.Repülési tulajdonságok,agilitás,stb megváltoztatása,megegyezik
egy 6ch 120° ccpm helikopterével.Annyi különbséggel,hogy itt nem kapcsolóról indulnak a motorok,és nem az állásszögek változtatásával történik az irányítás,hanem a motorok fordulatszámának változtatásával.(ciklikus szervók helyére vannak csatlakoztatva a motorok)
KK multipanel , wii vezérlés amúgy 40-50% -al kevesebb kiadással járna.(kk panel ,wwi controller,kb 5-7000Ft , 4db gyroszkópos megoldás 10-12000Ft)

Motorok kiválasztásánál törekedtem a lehető legnagyobb nyomatékra,a minél kisebb késleltetés miatt az emelő erőt illetően.
Hextronik DT700 -as motorra esett a választásom.Sajnos a kezdeti tesztek közben megsérült az egyik motor aluminium tartója,mivel nem tudtam pótolni DT750-es motorokkal folytattam.Tökéletesen beválltak,hetekig nem volt készleten a DT700, így maradtam ennél a típusnál.

Gyroszkóp: Nem kelett sokat gondolkoznom, már korábban is jól bevállt HK401B melett döntöttem.

Szabályzó : Hobby King 20A , 3A ubec Szerintem az egyik legolcsóbb 20/30A -es szabályzó
Próbaképp rendeltem,nem bántam meg,tökéletesen bevállt.(gyrókat használhatjuk digitális módban)

Rudder servó : Használtam innolab HGD260MG digitális fémfogaskerekes,és Turnigy MG930 digitális fémfogaskerekes szervót, mindkettő bevállt.
(legalább 3.5-4kg -os , fémfogaskerekes szervó ajánlott)

Február óta 4db tricoptert építettem a fenti konfigurációval , mindegyik túl van már a századik starton,úgy tudom még egyik motorral,szabályzóval sem volt probléma.

Első trikopteren a motorok közvetlenül a szabályzókra voltak forrasztva , hátsó szabályzó vezetékei az alu zártszelvényen belül lettek elvezetve.

Sajnos az első tesztrepülésen , kapkodásom miatt (nem tettem rögzítőt a motor rögzítő hernyócsavarokra) kirepült az egyik első motor,
mivel fixen volt forrasztva, tőben kiszakadtak a motor vezetékei.Motort kelett cserélnem.
Később a motorok vezetékeit epoxival rögzítettem, motor és a szabályzó között 3.5mm -es csatlakozót használtam.
Így egy késöbbi hasonló "eset" nem tud hasonló károkat okozni.(kiesik a motor csak meg kell keresni :) , nem ránt magával semmit)

Hátsó vezetékek, zártszelvényen belüli elvezetése sem bizonyult jó ötletnek.Furatok túlzottan elgyengítették a szelvényt,
nagyobb esésnél kettétört.

Késöbb a zártszelvény melett lettek elvezetve.


Tricopter egyik legnagyobb kihívást jelentő része a rudder mechanika.
Nem árt, ha erős ,tartós,megbízható,strapabíró.
Ezen sokat gondolkoztam,végül egy trex 500 -as rotoragyat és főtengelyt használtam fel.
Minden fenti kritériumnak megfelel, egyetlen csavarral eltávolítható ha szárat kell cserélni,
olcsón beszerezhető Hk-tól (HK500), illetve helisektől a helin már nem használtó példányokat.
Rudder servó tartót a frame-ből megmaradt nyáklemezből készítettem el,2db csavarral rögzítettem a szárra,amiből az egyik átmenő csavar
a komplett rudder mechanika rögzítéséért is felel.


Első motorok rögzítése
Egyetlen csavar eltávolításával,és 2 kettő fellazításával eltávolítható a tartószárról.
Frame-ből megmaradt nyáklemezből elkészíthető az alsó motortartó rész.


Három db szabályzó táp vezetékeit párhuzamosan összekötöttem,első 2 motor csatlakozása XT60 csatlakozókkal bontható.
Első két szabályzó BEC vezetéke ki van kötve , komplett elektronika a hátsó szabályzóról kap 5v -os feszültséget.
Be lett építve egy csipogóval ellátott akku feszültség jelző dupla biztosítékként , ha elfelejtem elindítani az időzítőt,vagy nem teljesen feltöltött
akkuval szállnék fel. Levegőben lemerült akkunál nincs mentési lehetőség.Nincs rota vagy vitorlázás,bármelyik motor leáll , csak a remény marad,hogy kevésbé sérüljön a "szerkezet".

Rádió beállítás 6ch 120° ccpm heli mix
Három db motorvezérlő gyró a ciklikus szervók helyére van csatlakoztatva,gyrókhoz kapcsolódnak közvetlenül a szabályzók.
Farok gyro a rudder csatornához csatlakozik
Három db motorvezérlő gyró érzékenység vezérlése,közösítve a gázcsatornához csatlakozik.(bár nem igazán van rá szükség,repülés közben akár 3 különböző előre beállított gyróérzékenység közül választhatunk)
Motorvezérlő gyrók normál , rudder vezérlő gyró, iránytartó módra lettek beállítva.(mindegyik gyro digit módban van)
Fenti konfigurációnál, nincs szükség külön bootoltatni a gyroszkópokat.Lehúzott "gázkarral" akku csatlakoztatása után bootol a rendszer.
Ledsorok segítenek a pozició meghetározásban és az éjszakai repülésnél )
Húzóerőt még nem mértem , kifejezetten dynamikusnak mondható a viselkedése.

Súly : 1Kg
Motor tengelyek távolsága : 92cm
Átlagfogyasztás : 5A motoronként (lebegés,ide-oda repülés)



 

Nem elérhető RcElektro

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:Tricopter
« Válasz #4 Dátum: 2011. November 11. - 22:24:24 »

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Tricopter
« Válasz #5 Dátum: 2011. November 11. - 22:25:11 »
Minden elismerésem RcElektro!  ;)
Rég olvastam ilyen gyorsan és figyelmesen egy leírást.  :o
Pontos és érthető..  ;)
Srácok itt a lehetőség aki tricopterre feni a fogát az most, egy profi építőtől kérdezhet!  ::)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Tricopter
« Válasz #6 Dátum: 2011. November 11. - 22:25:49 »
És itt vannak a pazar videók amit még nem is látattok!  :o :o :o
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető RcElektro

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:Tricopter
« Válasz #7 Dátum: 2011. November 11. - 22:44:26 »
Köszönöm.

Sajnos nem tudom szerkeszteni a hozzászólást.
Mégy egy alkatrészlista , hátha valaki kedvet kap hozzá.

Motor 3db
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6247


Szabályzó 3db
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=15202


Gyro 4db
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10113


Egy csomag 3.5mm csatlakozó
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=68


Farokszervó
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9391
vagy
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6607


Szilikon szigetelésű vezeték 16AWG
2 méter fekete , 2 méter piros
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9681

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9680


Egy csomag XT60 csatlakozó
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9572


Két csomag 10x4.7 propeller
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9848


Kétoldalú ragasztó
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8999


Feszültség jelző csipogó
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13276

500-as rotoragy
500-as főtengely
500-as főtengely zárógyűrű
2db 500/600 rövid snapper
2db 500-as gömb (egy rövid,egy hosszú)

Igény szerint zsugorcső(4-5-6mm),illetve védőháló(3-6mm).
Motor/szabályzó kábelek teljes zsugorozásához 2méter 5mm-es zsugorcső kell.
20-30cm szilikoncső (motor rögzítő csavarokra)

Csavarok:

Szár rögzítő csavarok frame felöli oldal : 6db 5/25mm metrikus imbusz + 6db 5mm önzáró anya
Motor rögzítés,szervótartó nyákrögzítés,stb.. : 16db 3/25mm metrikus csavar + 16db 3mm önzáró anya
38db 3mm alátét
8db 3mm anya

Motorhoz:
3db 4mm-es anya
3db 4mm-es önzáró anya
6db 4mm-es alátét

Frame :

2db A4 egyoldalas nyáklemez

Egy doboz(0.5L) vasklorid

Alkoholos filc nyákrajzoláshoz (ahol meg szeretnénk tartani a vezetőréteget a nyáklemezen,maratás elött alkoholos filcel "besatírozni")


Aluminium 15mm zártszelvény , 2x1 méter (baumax,bauhause,praktiker)

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Tricopter
« Válasz #8 Dátum: 2011. November 11. - 22:47:45 »
Meg szeretném kérdezni és mennyi munkaórád van benne?  ???
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető eduardo

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 702
Re:Tricopter
« Válasz #9 Dátum: 2011. November 11. - 23:29:19 »
Csatlakozom Attishoz, mennyi időt töltöttél vele ::)
ja és lehet, hogy akkor tőled vettem a 700kv-s hxt motort ::) azt mondta az eladó, hogy valami hasonló szerkezetbe szánta....
II.Kiss Endre

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4746
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:Tricopter
« Válasz #10 Dátum: 2011. November 12. - 09:37:30 »
Gratula nagyon jól össze szedett építési leírás...
Hamarosan jóval több trikopter fogja szelni a levegőt! :)

Mivel a helikopterezés kimaradt az életemből eddig, ezért nem esek neki azonnal de a jövőben biztosan megépítem majd...

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 938
Re:Tricopter
« Válasz #11 Dátum: 2011. November 12. - 10:19:14 »
szia!

szép munka gratula.

Én is tervezem egy tri építését csak alkatrészek elérhetőségére várok. Én a Deniel Windestal féle trikoptert néztem ki (link). Lényegében tök ugyan az, mint a tiéd, leszámítva hogy Turnigy Plus 18A szabályzót használ és kicsivel kisebb csavarokat. Az anyák beforrasztása nagy ötlet és i alkalmazni fogom. A fóliát amúgy azért szokták lemaratni mert esetleg elhangolhatják vagy beárnyékolhatnak az antennáknek.

Én Multiwii vezérlőt tervezek rá, mert beleszerettem. FPV-re használná, annyira nem tudok helit vezetni, hogy figurázzak vele.

Vicces dolog, hogy hozzáértő kézben ezek az olcsó eszközök 1000x többet érnek mint egy több milliós technika kezdőkérzben:
http://www.rcexplorer.se/FPVvideos/FPVvideos.html

Nem elérhető RcElektro

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:Tricopter
« Válasz #12 Dátum: 2011. November 12. - 11:36:59 »
Munkaórát csak megsaccolni tudom,nem igazán kapkodtam el az építést,50-60 órát biztosan dolgoztam vele.
DT700 -as motorok nem hiszem,hogy tőlem származnak,még a fiókomban vannak : )

Nyugodtabb,stabilabb a helikopternél.
Ráadásul kis magasságon nem tudsz benne kárt tenni, olyan mintha egy repülő tanulókeresztel repülnél,
illetve Y -al.Quadcopter a repülő tanulókereszt : )

Tervben van a multiwii vezérlés kipróbálása is.
Arduino-t amúgy is használom , bár az arduino uno helyett egy arduino minit szertnék felhasználni a multiwii -hez.
Szenzorpanel már megvan , egy wii motion plust rendeltem 8 usd -ért. Az arduino mini, kb 14 usd.

KK panel , multiwii előnye, jelenleg a kevesebb csatorna használat, 4 csatornás repülős táv is elég hozzá mixek nélkül.
Mivel a gyroszkópos megoldás irányíthatósága,stabilitása maximálisan meggyőző , amit a multipanelekkel nem lehet fokozni,
így szerintem hosszútávon maradok ennél a vezérlésnél.Plusz a gyros vezérlés egyszerűbb,részletesebb,személyre szabhatóbb állíthatósága
szimpatikusabb sportrepüléshez.
Multipanaelek fejlesztéseit látva ,szerintem hamarosan több fpv funkciót is el tudnak majd látni , így fpv -hez
egyértelműen használhatóbb lesz.

Nem elérhető motyi96

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1034
Re:Tricopter
« Válasz #13 Dátum: 2011. November 12. - 14:13:59 »
Nagyon-nagyon szép gép, és nagyon jó leírás, ez alapján már simán meg lehet építeni egy ilyen Tricoptert! :o
Nekem eszméletlenül tetszik, ha egyszer lesz rá pénzem, biztosan meg fogom építeni! :)
Gratulálok a Tricopteredhez!
CopterX 450 SE V2
Rabbit FC Quad
Egy halom repülő
TURNIGY 9X + FrSky

Nem elérhető Tettike

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 890
Re:Tricopter
« Válasz #14 Dátum: 2011. November 12. - 14:43:31 »
Hy!

Apám, RcElektro te ebben egy profi vagy!  :o
Minden elismerésem a tiéd.  :D
Láttam pár videót ezekről de, a tiéd még minőségben is tutibb.
Az ég a bátraké!