Szerző Téma: Modell fóliázása  (Megtekintve 9150 alkalommal)

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Modell fóliázása
« Válasz #15 Dátum: 2010. December 09. - 23:58:21 »
Valaki leírhatná részletesen hogyan kell profi módon fóliázni!  ;)

T
Nincs mit leirni, nem nagy kunszt. Egyébként a Solárfilm csomagolásán is tökéletes leirás van.
 A lényeg az hogy elöször a szárny alsó felét vonod be , a folia a kilépöléc felsöfelére forditódik és reavasalod.
Majd bevonod a felsöfelét ugy hogy a folia a belépö alsofelére is legyen reavasalva és a kilépö végén levágod.
A vasaló hömérsékletét ki kell kisérletezni: Egy darabka fóliát reateszel a vasalóra (a ragasztó nélküli külsö felület éri a vasalót) Ha zsugorodik de nem lesz buborékos a felület akkor jó a hömérséklet, tehát aránylag magas höröl amikor buborékosan hojagzik a folía addig csökkented a hömérsékletet amig simán zsugorodik, nem olvad és nem ragad a vasalóra. A kissé nagyobra szabott foliát reafekteted a szárnyra és egy ponton reavasalod a kilépö vagy belépöre, a következö lépésben diagonálisan megfeszited és reavasalod a belépö vagy kilépöre majd megismétled a másik 2 sarokkal. Tehát aránylag simmán ránc és tulfeszités nélkü rögzited a szárny 4 sarkán( ha nem sikerült jól akkor a vasalóval le lehet választani)Majd ovatosan feszitve pontonként rödzited a ki és belépöre. Ezt a müveletet aránylag hideg vasalóval szoktam végezni (épp hogy ragadjon a fólia) Miután simma feszültség és ráncmentesen sikerül pontonként rögziteni reaadod a vasalóra a megfelelö hömérsékletet és ovatosan a lécektöl kifele simitva reavasalod  körben.
Az alsó felén miután reavasaltad a kiépö élére nagyon éles szikével /borotvapengével vagy ollóval levágod pár mm reahagyással és reavasalod a felsöfelére, ugyanezt végzed a felsö fele belépöjén.(persze az alsó oldalán. Miután kész a bevonat csokkented a vasaló hömérsékletét és reavasalod a bordákra és egyuttal feszited. (én elö szoktam fesziteni hajszáritóval) Szimetrikus borda esetében lényegtelen hogy melyik felülettel kezded a feszitést, aszimetrikus esetében viszont az alsóval kell kezdeni. Azért jó hajszáritós elöfeszités  mert kis feszitéssel el lehet kerülni a csavarodást és utána kell reavasalni a bordákra.
Ha véletlenül sikerült elcsavarni a szárnyat akkor ellentétesen csavarva újra kell fesziteni.

Nem elérhető vadász

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1068
  • Lakhely:Kengyel
Re:Modell fóliázása
« Válasz #16 Dátum: 2012. Október 29. - 20:15:26 »
Sziasztok!

 Végig olvastam a témát, lassan itt az ideje hogy kipróbáljam. Még nem fóliáztam. Ha problémáim merülnek, majd kérdezek.

Üdv:Vadász
Canary sport-40, Curare, Park Master, Ultron, Yak-54, S-bach, GS Racing, Phoenix 2000, Zephyr

Nem elérhető csancsi

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 487
    • Best-Autórent
Re:Modell fóliázása
« Válasz #17 Dátum: 2012. Október 29. - 22:20:14 »
Youtube-on megnézel 2-3 videót, és profi leszel!
Én eddig csak 2 repülőt fóliáztam, de elégedett vagyok az eredménnyel. Bár van még mit javulni...
20/943-6455

Nem elérhető vadász

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1068
  • Lakhely:Kengyel
Re:Modell fóliázása
« Válasz #18 Dátum: 2012. Október 30. - 17:47:13 »
Youtube-on megnézel 2-3 videót, és profi leszel!
Én eddig csak 2 repülőt fóliáztam, de elégedett vagyok az eredménnyel. Bár van még mit javulni...

Remélem így lesz!
Canary sport-40, Curare, Park Master, Ultron, Yak-54, S-bach, GS Racing, Phoenix 2000, Zephyr

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:Modell fóliázása
« Válasz #19 Dátum: 2012. Október 30. - 18:34:35 »
Youtube-on megnézel 2-3 videót, és profi leszel!
Én eddig csak 2 repülőt fóliáztam, de elégedett vagyok az eredménnyel. Bár van még mit javulni...

Remélem így lesz!

Tuti! :) Én is így tanultam.

Nem elérhető Zsopy

  • Padawan
  • ***
  • Hozzászólások: 219
Re:Modell fóliázása
« Válasz #20 Dátum: 2012. December 16. - 18:58:39 »
Sziasztok!

Mi (az öreg zsopyval) ma fóliáztunk egy extra 260-as gépnek a törzsét,szerintünk jó lett. ;)Már csak az orr burkolatot kell kijavítani és már repülhet is a gép.

Ha minden összejön ,december 30-án Miskolcon megreptetem :D

    zsopy

Nem elérhető csancsi

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 487
    • Best-Autórent
Re:Modell fóliázása
« Válasz #21 Dátum: 2012. December 16. - 20:35:44 »
Sziasztok!

Mi (az öreg zsopyval) ma fóliáztunk egy extra 260-as gépnek a törzsét,szerintünk jó lett. ;)Már csak az orr burkolatot kell kijavítani és már repülhet is a gép.

Ha minden összejön ,december 30-án Miskolcon megreptetem :D

    zsopy

Jó vasalóval csodákat lehet művelni!  ;)
20/943-6455

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4746
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:Modell fóliázása
« Válasz #22 Dátum: 2012. December 17. - 07:21:51 »
Réges régen egy messzi messzi galaxisban...



Szóval régen lehetett kapni egész kis utazó vasalót. Éppen tenyérnyi volt. A KGST piacokon lehetett hozzájutni vagy a levehető ajtós turmixgépek mellett volt a Keravillban. Mivel az utóbbi már nincs és ha lenne sem biztos hogy lehetne még kapni ezért a vásárokban az Ukrán-Román-Bolha szekcióban érdemes keresni.
Bár a modellboltokban sem egy nagyon nagy drágaság a fóliavasaló.

Egyébként léteznek jól szabályozható hajvasalók.  Ha véletlenül eltörik, (mondom véletlenül) kiváló fóliázóvasalót lehet belőle fabrikálni egy egész kis átalakítással.

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető corolla

  • Jedi Moderátor
  • Jedi
  • *****
  • Hozzászólások: 387
Re:Modell fóliázása
« Válasz #23 Dátum: 2014. November 02. - 07:10:47 »
Ma már elérhető áron be lehet szerezni a kis vasalókat, pl a HK-ról is és megbízható közel 3 éve nyúzok 1 ilyet, és tökéletesen műkszik
a talpára mindig egyszerü műszálmentes anyagot szoktam kötözni , amikor már kicsit kezd barnulni a magas hőtől lecserélem :)
06305558366

Nem elérhető rakoczi

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 6
Re:Modell fóliázása
« Válasz #24 Dátum: 2014. November 03. - 11:31:47 »
A vasalót? ;D ;D

Nos ez csak vicc volt. Valóban a háztartási vasaló tökéletesen megfelel. A hőfok, pedig fólia függő! Érdemes kis hőfokkal kezdeni a vasalást, mert magas hőnél egy pillanat alatt összerántja a fóliát aztán mehet a szemétbe.
Mit izgulsz......nem Te ülsz benne...

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Modell fóliázása
« Válasz #25 Dátum: 2014. November 03. - 21:50:15 »
A vasalót igesn sokan használják.  ::)
Van aki a jobb minőségű hőlégfuvokat is ajánlja....  ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető csancsi

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 487
    • Best-Autórent
Re:Modell fóliázása
« Válasz #26 Dátum: 2014. November 04. - 09:52:44 »
Én a munkahelyemről 'kölcsönvett' laminálófóliát próbáltam ki Styroman EPP habra. Tökéletes megoldás: merevít, véd a sérülésektől, véd a koszolódástól, simább lesz a felület, ezért gyorsabb lehet tőle a gép. Amit én tudtam szerezni, az a modellezővasaló alatt csak tapadni szeret, de nem zsugorodik.
20/943-6455

Nem elérhető corolla

  • Jedi Moderátor
  • Jedi
  • *****
  • Hozzászólások: 387
Re:Modell fóliázása
« Válasz #27 Dátum: 2014. November 04. - 17:02:57 »
A nem zsugorodónak csak az a baja, hogy ha túl fűtöd ráncosodik , és csúnya lesz

A hőlégfúvót feszíteni használom, de a vasaló elengedhetetlen :)
 Most csináltam egy 3200mm-es fesztávú vitorla szárnyait, teljesen áthúztam fehérrel és némi láthatósági színt is kapott:


06305558366

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Modell fóliázása
« Válasz #28 Dátum: 2014. November 04. - 17:51:04 »
Gratulálok, szép!  :o :o :o
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető feket663

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 133
Re:Modell fóliázása
« Válasz #29 Dátum: 2014. November 05. - 22:07:44 »
Hogy ehhez a témához is hozzászóljak, egy haverommal mi az X-UAV Talon EPO habból készült szárnyait próbáltuk HK-s fekete fóliával laminálni. Elsőre szépnek is tűnt, de egy kis napsütés hatására több helyen is felvált, így eltávolítottam róla, és szimpla átlátszó csomagolószalaggal borítottam le a két szárnyat, ami tökéletesen teszi a dolgát, és jól tapad, valamint kellőképpen merevít is a habon. Én ajánlom...