Szerző Téma: 1 méteres vitorlás kezdőknek  (Megtekintve 5322 alkalommal)

Nem elérhető feco1

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 120
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #15 Dátum: 2012. Szeptember 08. - 10:01:27 »
Szia Sterby!
Úgy látom éppen jókor kérdeztem rá, hogy hol tartasz a hajó készítésével, mert még  mérlegelési lehetőséged van a hajó tipus megválasztására.
Úgy gondolom, hogy egyelőre idő hiányában vitorlás hajóval rendszeresen nem akarsz versenyezni.
Előttem szólok Hzsolt és batali írásait érdemes alaposan meggondolni, minden szavukkal egyet értek.
Én batali írásához csatlakoznék és a 65 cm-es hajók építésére akarlak rá beszélni.
Első sorban gondold meg a szállítást a nagyobb hajóknál.
Érdemes megfigyelni, hogy a nagyobb hajókat hogyan  szállítják a kollégák.
Néhány példa:
Van aki mikrobusszal a tető alatt alakitott ki vitorlának és árbocnak  megfelelő helyet.
Egy másik a tetőtartóra készitetett vizhatlan árbóc és vitorla tartot.
Láttam kollégát utánfutóval közlekedni és abban helyezte el az árbócot és  vitorlát.
A 65 cm-es hajó elfér az autóban összeszerelve, esetleg a bulbát kell leszedni.
Meggondolandó az ára. Egy 65 cm-es hajó sokkal kisebb ráfordítással készíthető, mint az 1 m-es vagy nagyobb hajók.
Egy másik meggondolandó az elkészítés ideje. Állítom hogy töredéke a 65 cm-es hajó készitése,  mint a nagyobb hajóké.

Üdv.feco1

Nem elérhető Poseidon

  • Padawan
  • ***
  • Hozzászólások: 282
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #16 Dátum: 2012. Szeptember 08. - 19:11:09 »
Ahoj Hzsolt !

 Elnézést, de nem vitatkozhatok az új áramlatokkal. Én korábban sokat versenyeztem az önjáró
 kategóriákban, hosszú évekig, ezért van ilyen véleményem.  Viszont az rc vitorlásokat mindig csodál-
 tam, de nem volt alkalmam ezt szép modellágat művelni.

  Most azonban szivesen figyelem az rc vitorlázással kapcsolatos írásokat.

                                                                                                üdv   Poseidon.

Nem elérhető sterby

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 360
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #17 Dátum: 2012. Szeptember 10. - 11:37:40 »
Nem kell ennyire messzire menni, nem fenyeget az a veszély hogy egy RC vitorlás versenyen induljak. Egyszerűen egy kis szórakozáshoz keresek megfelelő és megfelelően kidolgozott tervet. Eddig a Csíbor néz ki biztatóan, a legjobb lenne ha 1m-es vagy akár 85cm-es méretben is megépíthető lenne.
Időnként összejárunk a Mályi tó partján vizeskedni, repülőzni, és jó lenne valamivel levezetni az izgalmakat. A 65-ös mérettel az a bajom hogy a modellhungáriás Victoria mellett is eltörpül, és ez a 85cm-es hajó is éppen elég nagy a tó hullámaihoz.
Egyszerűen felnagyítani a terveket nem biztos hogy jó ötlet, agyonvághatom vele a hajótest hidrodinamikáját.

Nem elérhető skeleton

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 112
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #18 Dátum: 2012. Szeptember 11. - 16:00:15 »
Üdv.

Egy két dolog amit átkéne gondolnod:1. A 65cm hajókhoz 500g olom kell a töke sulyhoz, az 1m 4kg!!!
                                                             2. 65cm hajó árbochossza 105cm max a uszony hossza 35cm az-az 140cm a teljes magasság,1m 150cm az árboc maggassága.
                                                             3. 65cm hajókhoz egy erőssebb szervóval megoldható a vitorla mozgatás 12-15kg szervó kell, 1mhez már csörlös szervó kell ami nem olcsó még a hobbykinggen sem.

Kis hajó kis pénz, nagy hajó nagy pénz! Főleg ha csak szórakozásra kell.

A rajz nagyitás-kicsinyités: hossza-szélessége-magassága lineárisan változik,de felülete négyzetesen és a térfogata valamint a sulya visszont köbösen. m-m2-m3 az aránynak megfelelően.

Már egy ideje épitek 65cm hajókat,és a családi autó egy furgon /ebbe férünk bele, 6 személy/ 2hajó igen sok teret vesz el,a többi cuc még nincs benne.

Nem elérhető tutaj

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 43
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #19 Dátum: 2012. Szeptember 12. - 21:21:23 »

                   helló a vitorlásoknak

             sokáig gondolkoztam hozzá szóljak e a témához
             az előttem szóló modellezőtársunknak abban igaza van hogy "kis hajó kis pénz,nagy hajó nagy pénz" bár
             a 65cm-hez is 1m-es balsát lehet venni./legalább is nálunk/
             a rajz nagyítás- kicsinyítés témában az eszmefuttatása viszont sántít!
              pl: felületnél   10cmx10cm=100cm2 
                     M1.5 nél  15cmx15cm=255cm2 ez nem négyzete a 100-nak !
                   térfogatnál 10cmx10cmx10cm=1000cm3
                     M1.5 nél  15cmx15cmx15cm=3375cm3 ez sem köbe az 1000-nek!
                 ha az eredmény nem helyes a gépet tessék szidni,mert nem fejben számoltam.


             abban Poseidonnak igaza van  hogy aki önjárót célba tud juttatni az F5-ben is könnyebben boldogul
             ugyanez vonatkozik az EH és EK kategóriákra is,szemben az F2-F4-el
             FORDÍTVA MÁR NEM BIZTOS!

                     üdv: tutaj

Nem elérhető feco1

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 120
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #20 Dátum: 2012. Szeptember 13. - 11:32:46 »
Helló Vitorlások és üdv.Tutaj!

Szerintem jól tetted,  hogy hozzá szóltál legalább eszmét cserélhetünk a vitorlás hajó készítésről.
Az első állításod igaz!
A második fél igazság, mert a mai világban nem szabad vitorlás hajót csinálni fából, különösen nem balsából, hanem müanyagból.
Számtalan fajtáját lehet kapni.
A harmadik állításod hamis!
Úgyan a számológéped jó, de a logikádon, amit a számológépbe írsz azon módósítani kell egy apró dolgot, tudnillik, hogy a hajó
nem siklap, hanem a térben térbeli alakot vesz fel.

Mit is akar Sterby építeni?
Az első vitorlás hajóját.
Ne beszéljük már rá, hogy önjárót készítsen.
Majd akkor, ha néhány tucat RC vitorlást késszített  megunta őket és nosztalgiából készítsen önjárót. 


Üdv.feco 1

Nem elérhető skeleton

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 112
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #21 Dátum: 2012. Szeptember 13. - 13:40:31 »
Üdv.

Feco1 állitásával kicsit vitatkoznék,hogy nem szabad hajót épiteni fából. Igen is lehet és szabad, a csibor tipikusan az a hajó ami arra lett kitalálva,lehessen ismerkedni, tanulni a vitorláshajó épités és a irányitását kezdőknek. Ha rögtön neki áll gyanta hajó épitésnek tapasztalat nélkül, tuti a bukás és nagyon nagy a költsége is, valamint nem lehet a konyha asztalon kivitelezni, gyantázáshoz mühely kell. Egy használható szerszám elkészitéséhez sok tudás-tapasztalat kell. Ha egy hajót készit abból a célból,hogy legyen egy vitorlás hajója hobbyból és nem verseny célból teljesen felesleges gyantázgatni. Ha müanyag lemezből épiti a ragasztással lesznek problémák. Leggyorsabb és költség kimélő eredményt fából lehet elérni.

Nem elérhető fbrungel

  • Jedi Moderátor
  • Jedi
  • *****
  • Hozzászólások: 406
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #22 Dátum: 2012. Szeptember 13. - 20:05:11 »

  Heló sterby !!

  Nyugodtan kezd el a hajód építését !!!  8) 8)

  Hajótested legyen sarkos. Hossza 85-90 cm.
  Lehetőleg öblös legyen.  ::) Ne ragaszkodj a karcsúhoz.
  Anyaga szigorúan fa . Lehet kapni csónaklakkot.  :D :D
  1 mm.-es rétegelt lemezzel palánkolj. /max. 3 mm. narancsos láda/
  Uszonyod + nehezék legyen kiszerelhető /m10-es szárnyas-anyával rögzíthető/.
  Árbóc lehet 2 db.os-is /toldás(horgászbot módszer)/ kiszerelhető.
  Hajócsavart is használhatsz ---> szélcsend esetén .!!
  RC rendszered legyen 4 csatis /2 is elegendő/.

  Ha valami gond, probléma adódik megtalálsz minket a műhelyben.

  Üdv.

BRUNGEL FERENC  06-30-969-5650

Nem elérhető tutaj

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 43
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #23 Dátum: 2012. Szeptember 13. - 21:18:26 »

          helló vitorlások 

      csatlakozom fbrungel álláspontjához :a fahajó gondosan elkészítve, csónaklakkal becsületesen impregnálva ,vász-
      nazva-festve kellőképpen időtálló és mutatós,     ;csak azt nem írta hogy hol a műhely?
     
         üdv feco 1
       
      a CSIBOR kimondottan balsára van tervezve/balsában is van különböző sűrűségű-szilárdságú csak válogatni kell(ha
      van miből)de Te ezt úgyis tudod/

      talán elkerülte a figyelmed de a számítást köbtartalomra /térbeli alak/is elvégeztem!az egyszerűség kedvéért 10x10es
      kockán,amit M 1.5 arányban nagyítva is megadtam.

      az meg aki azonnal rc vel kezd olyan mintha az ejtőernyős élesugrás közben tanulná a földetérést!/átvitt értelemben/

         
          üdv: tutaj

Nem elérhető fbrungel

  • Jedi Moderátor
  • Jedi
  • *****
  • Hozzászólások: 406
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #24 Dátum: 2012. Szeptember 14. - 06:27:49 »

  Heló tutaj !!

  A műhely címe:

   Vörösmarty Műv.Ház
   Modellező Kör
   MISKOLC
   Lenke u. 14/A.

   Hétfő, szerda 17-19 ig nyitva. Mobiltelefon: 06 (20)-260-598 a /Főnök száma/  ;)
   Most vasárnap: 14-18 ig bent vagyunk a műhelybe.
   Nyílt Nap vagyon. :) :)

   Üdv.

 
BRUNGEL FERENC  06-30-969-5650

Nem elérhető skeleton

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 112
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #25 Dátum: 2012. Szeptember 14. - 10:13:09 »
Üdv.

Még mindig matek ,igy pontos:/ elnézést a helyesirási hibákért ,a szöveg még nincs javitva/

A fizika törvényeit nem lehet áthágni! A kisebb modellek sem létezhetnek külön súly nélkül
(méretarány idegen). Ha egy vitorlás hajót le kicsinyitek, akkor az arányváltozás, súly és
vitorla felület, tekintetében nem egyenesen arányos az eredetivel. A felület négyzetesen, a
térfogat köbösen arányos.
Ha egy vitorlás hajó 80m hosszú, és a víz kiszorítása (súlya) 1880t. , egyik vitorla felülete
2000m² ( Gorch Foknak van ilyen ).
Akkor kicsinyítsünk 1:50-hez ez által a hossza 1,6m lesz, súlya lecsökken 15 kg-ra,a vitorla
felület pedig 0.8m² –re adódik. Rögtőn fel ismerhető a törzs 50 faktorral zsugorodott, a vitorla
felület meg 2500 faktorral lett kisebb ( 50² ), a súlya ( víz kiszorítása ) 125000 faktorral ( 50³
) lett kevesebb. Az eredetihez képest a vitorlafelület 50x nagyobb lett. Minél kisebb lesz a
modell ( méretarány szám nagyobb ) annál jobban tér el az arányosság 1:100 aránynál már a
vitorla felület 100x nagyobb.

Nem elérhető feco1

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 120
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #26 Dátum: 2012. Szeptember 14. - 16:32:31 »
Szia Sterby!
Ellátunk vitorlás hajó építési tanácsokkal most már csak döntened kell és építeni a ahajót.

Sterby! Ne higgyj senkinek, nézz körül a hazai vitorlás hajó össze jöveteleken és az alapján dönts.

Állítom, hogy fából készült vitorlás hajót nagyon ritkán látni, elvétve 1-1 darabot, az is fenyőfából készült és üvegszövet műgyanta borítással kivül belül.
Komoly helyeken vitorlás hajót, ami csonaklakkal vagy hasonló festékkel van megóvva a viztől, nem látni.

Jön az ősz, ha kimész a tópartra láthatód, hogy a szél a száraz falevelet belefujja a vizbe és úszik a falevél, viszi a szél.
Remélem senki nem gondolja, hogy ez egy vitorlás hajó pedig úszik és viszi a szél.

Amit fbrungel javasol, hogy építs az kb ebbe a kategóriába tartozik csak jóval drágább.
A témában tárgyalt vitorlás hajóra hajócsavart rakni szentségtörés!
Hasonló a véleményem a horgászbot módszerrel készült árbocról is.

Az 1 mm-es rétegelt lemezzel való palánkolás megfizethetetlen, olyan drága.
Te repülő modelleket készítettél tudod, hogy milyen drága a rétegelt lemez és ráadásul nem is vizálló.
üdv.feco 1

Nem elérhető feco1

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 120
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #27 Dátum: 2012. Szeptember 14. - 16:37:52 »
Üdv.Tutaj!
A Csibor kimondottan sarkos hajó, úgy lett tervezve, hogy síklapokból  elkészíthető legyen.
Nálam a hajóépítésnél használt síklap anyaga csakis müanyag.
A számitással meg skeleton kollégával értek egyet.
Üdv.feco 1

Nem elérhető Poseidon

  • Padawan
  • ***
  • Hozzászólások: 282
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #28 Dátum: 2012. Szeptember 14. - 19:03:09 »
Ahoj sterby !

         Úgy látom néhányan felborzolták a kedélyeket az építőanyag, a matemetika oldaláról
        holott csak egy kedvtellésből építendő hajócskáról van szó. Én nem mondtam, hogy minden
       áron önjárómodellt építsen , csak a tapasztalatimat közöltem.

       Viszont egy régi patinás vitorláshajó modellező könyvét tanulmányozás végett szivesen kölcsön
       adnám . A Vörösmarty Modellező Körben a már mások által ismertetett címen és időben  ott
       vagyunk.

                                                                                            üdv   Poseidon.

       

Nem elérhető fbrungel

  • Jedi Moderátor
  • Jedi
  • *****
  • Hozzászólások: 406
Re:1 méteres vitorlás kezdőknek
« Válasz #29 Dátum: 2012. Szeptember 15. - 08:00:36 »

  Heló feco 1 !!!

  Hogy mi a szentségtörés, arról lehetne regélni.
  Keresd a "Bendzsit".  /Benjamin....   /

  Annó mikor még dolgoztam,  hivatalból találkoztam kétkomponensű dolgokkal.
  ALVINPLAST. Gondolom ismered a céget. Nem náluk dolgoztam.

  Maradok a fánál !!!!  8) 8) 8)

  Üdv.
BRUNGEL FERENC  06-30-969-5650