Szerző Téma: Elektromos CCPM Helikopterek beállítása  (Megtekintve 10288 alkalommal)

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19610
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Elektromos CCPM Helikopterek beállítása
« Dátum: 2009. December 21. - 12:18:29 »
Itt ebben a témában segítséget nyújt extrembmx kolléga!  ;D
Mindent amit tud ebben a témában megosztja velünk.  ::)
Kérdezzetek tőle bátran!  ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

extrembmx

  • Vendég
Re:Elektromos CCPM Helikopterek beállítása
« Válasz #1 Dátum: 2009. December 21. - 13:13:08 »
Ez az :D Így hogy felllettem kínálva ,nincs más választásom :P
Viccet félretéve,szívesen segítek bárkinek ,ha elakad valamiben,és persze ha tudom a megoldást ;)


Krisz

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19610
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Elektromos CCPM Helikopterek beállítása
« Válasz #2 Dátum: 2009. December 21. - 13:22:08 »
Ez az :D Így hogy felllettem kínálva ,nincs más választásom :P
Viccet félretéve,szívesen segítek bárkinek ,ha elakad valamiben,és persze ha tudom a megoldást ;)
Krisz

Szóval úgy érzed be lettél dobva a farkasok közzé?  ;D
Az lehetetlen hisz helizésben, már te is farkasnak számítasz!  ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

extrembmx

  • Vendég
Re:Elektromos CCPM Helikopterek beállítása
« Válasz #3 Dátum: 2009. December 21. - 13:44:22 »
Röviden leírnám azt amit én szoktam alkalmazni ,beállítást,egy még "szűz" helinél...
( hozzáteszem van aki nem így csinálja,Én így szoktam ,és így használom is )



Elsődlegesen mikor megvan a gép,kibontjuk,mindent átnézün megvan e ,hozzá,rendet rakunk az sztalon,és felnyitjuk a könyet amit a géphez kaptunk!
A-Z ig követünk mindent ,és PONOSAN úgy rakjuk össze ahogy az le van írva és RAJZOLVA! ( láttam már ellenpéldát,hogy miért repül sz@rul a heli... értetlenkedtek,és kiderült fele fej,fordítva volt,és csaoda h eddig nem törte szét magát.. )
Szóval ha megvan a gép ,ami úgy néz ki mint a könyvben ,akkor jöhet az elektronika!

Vesszük a 3 Ciklikus szervót,amit ha kell akkor különféle kis segéd alátétekkel,úgy helyezzük el a vázban ahogy legkézenfekvőbb,vagy leg ésszerübb,és feszülés mentes!
Lehetőleg próbáljuk meg a szervókat,legfőképp ugye a kereszt forgáspontját 1szintbe hozni és egy vonalba,vagyis teljesen egyformán álljon mind 3 szervó!

Gyrot ha lehet zsírtalnított felületre,kellő szivaccsal ( gyroja válogatja ) feltenni!

Farokszervót a farokcsőre szintén értelemszerűen feltenni...

Nos ,ha a vevő is felkerült ,össze kötünk mindent,a moci szabi is bent van,( Motor elhúzva a fogastol!!!! )ekkor  a rádióban mindent lenullázunk vagy épp 100% ra állítunk ,alaphelyzetre!
A 3 előzőleg pontosan elhelyzett ciklikus szervót megpróbáljuk úgy beállítani ,és olyan keresztet keresni ami lehetőleg subtrim nélkül egyállásúra tudja hozni a 3 kart!
Ha nem megy akkor minimális subtrim!
Én konkrétan nem 1 szervóval szoktam játszani ha nagyot kel trimmelni esetleg egy gyengébb minőségű szervónál,hanem egyikhez adok másikbol elveszek...
Na miérlőtt elkezdenénk mérmi a fokokat,be kell szerzni ha lehet egy olyan szögmérőt ami magában is tartalmaz egy vízszintezőt,és nem árt ha van a hillertengelyre akasztható 1-1 vízszintezőt,Plusz az egész helit egy vízszintes asztalra tesszük!
Ha megvan mind a 3 szervó akkor még semmi nincs kész mert a rádión a kart középre tolom ,és megpróbálom az egész rotor szerkezetet ennél  kar állásnál,0 fokra hozni,és amit kell azt vízszintesre ,amit kell egyállásúre hozok!
Ez sokszor megesik hogy nem esik egybe a könyvben meghatározott tolórúd hosszakkal!
Nekem alapszabály hogy amit lehet mechanikusan belőni ,és ne az elektronikát,kelljen eltolni...
Nos visszatérve,ha megvan a 0 fok ami a kar középretolt állásnál mértem,mindkét lapáttal,minden helyzetben,akkor mérjünk ,egy + - állászöget!
Nos itt néha megszoktam akadni mert ,van hogy egy egy "gagyi" teknikánál,olyan számomra érthetetlen helyzetek jönnek ki h csak pislogok!
elvileg ha minden jól van belőve,és jók a szervók akkor max 1 fok külömbség.. de annyit se kellene hagyni!
Ennek a behangolása,elég macerás ,és sokm pepecselést igényel ha nem jön ki egyböl..
 Ha végeztünk a kollektív irányokkal akkor bemérjük újra a 0 fokot de csak azért h a kat pont oda állítsam középre ahol elsődlegesen is mértem...
 Na ez ha megvan ,NE érjün ka kollektív karhoz,mert megviccel később.. Szóval ha megvan akkor ,egyszerűen hozzuk ki a jobb kart és mérjünk ciklikus szögeket, minden lapáttal ,mindkét irányba...
Sajna ez is van hogy meglepő helyzetbe kever,amikor szintén bele kell nyúlni a rádióba és az ATV menübe...
De ha jók a szervók akkor ez is kizárva...


Magvan a főrotor,jöjjön a farokszervó...
 Ezt előzőleg már feltettük,csak a szervó keresztet nem!
Éppen azért mert ezt se mindegy hogy tesszük fel!! A szervó kart a farokcsőre merőlegesen kell feltenni ,úgy hogy a gyrot normál módbe teszem,NO TRIMM!!! és ekkor megfkeresem a legjobb helyzetet!
A profibb újabb gyroknál már van benne eleve egy kis segédlet,subtrimm,de ez nem ugyan az mint a rádióban.. Legalábbis a gyron belüli finomhangolástol,nem fog HH módban menni a szervó...

Gyro normál mód,és attol függ ,h milyen gyro beállítjuk az előfeszítést,vagy épp a 0 fokot!
( előfesztés beállítása: normál mód szemre beállítjuk a fokot,majd felemeljük a gépet óvatosan,ha jó akkor maradhat,ha nem akkor vagy a szervót tologatom ,ha kis egyszerű heli ,de legjobb ha a snappert,tekerem addig míg a heli normál módba kapcsolt gyronál is áll mint a cövek)
ha nem kell előfeszítés akkor a szimetriát állítsuk be és kész a gyro végzi a többit!

Így hirtelen ennyi,de elég szellős,és sok sok "apró lépés" kimaradt... A rádiós dologat ,rádiója válogatja,de nagyrészt megegyezik a menü...

Ha valami nem tiszta akkor lehet kérdezni... ;)

extrembmx

  • Vendég
Re:Elektromos CCPM Helikopterek beállítása
« Válasz #4 Dátum: 2009. December 21. - 13:47:15 »
Veszem a bátorságot és egy nálam jóval pontosabb leírást is beírnék,ami részletesebb....
A leírást mmormota kolléga hozta össze!Nem rövid,de nagyon részletes



" A beállítás első lépése a mechanikus beállítás.

- A ciklikusra 3 egyforma szervót kell tenni, egyforma szervókarral. Természetesen a tolórudak is ugyanabba a lyukba csatlakozzanak. A szervókar hosszát a heli gépkönyve magadja, a megfelelő lyukat eszerint válaszd ki. (Szervókar hossza: a szervó tengely és azon lyuk távolsága ahová a tolórúd csatlakozik.)

- Ezután azt kell beállítani, hogy semleges bemenő jelnél minden szervó kar pont vízszintes legyen. Ehhez csinálj egy új, nem heli hanem repülő modellt a rádión (hogy alapból ne legyenek mixek), és az aileron csatornára kösd rá az egyik szervót. Az aileron kar középállásában, ha a trim középen van és a subtrim nincs elállítva, akkor semleges jelet ad a szervónak. A szervó kart úgy tedd fel, hogy vízszintes legyen. Előfordul, hogy a csillag mintás tengely miatt ez lehetetlen. Ez esetben a vízszinteshez legközelebbi állást keresd meg. Több ágú kar vagy tárcsa esetén érdemes megkeresni azt a kart (szegmenst), amely a legjobban közelíti a vízszintest (a karok és a tengely osztása különbözik, lesz egy legjobb kar).
Az eljárást ismételd meg mindhárom ciklikus szervóra.

- Kapcsold vissza a rádiót a heli modellre. A SWASH (imbolygótárcsa) menüben válaszd ki azt a szervó elrendezést, ami megfelel a helid elrendezésének. Ha szeretnéd rendesen megérteni tulajdonképpen mi is ez, olvasd el a 18-as hozzászólásomat.

- Ha már állítgattál a chA stb %-okon, állítsd ezeket vissza a gyári értékre. Ellenőrizd azt is, nem tekergetted-e el a szervók EPA értékeit. Ezeket is állítsd vissza gyári értékre. A karok trimmjeit is hozd középállásba.

- Ellenőrizd, hogy a bal kar mozgatása fel-le tologatja-e (billenés nélkül) az imbolygót. Ha nem, a fordítva mozgó szervó(k) irányát a servo reverse funkcióval fordítsd meg. Van, aki tolja a kart ahhoz, hogy felmenjen a heli, van aki húzza. (Akik előtte repülőt is vezettek, általában tolják, én is.) Döntsd el, melyiket szereted. Ha mindegy, kérdezd meg tapasztalt pilóta ismerősödet, és állítsd úgy ahogy ő vezet, akkor tud majd segíteni a berepülésnél.  Vigyorog
Lényeg, hogy a főrotor állásszög növekedjen, ha emelni akarod a helit a karral.

- Ellenőrizd, az aileron és elavator jó irányba dönt-e. Farok feléd, az imbolygó arra kell dőljön amerre a jobb kart döntöd. Ha nem jó, a SWASH menüben a chA és chE előjelét állítsd ellentétesre (az értéke maradjon, csak az előjel legyen ellentétes).

- A bal kart középállásba állítva minden szervókarnak közel vízszintesen kell állnia. Most jön az, hogy a csillag tengely miatt kicsit pontatlan karokat pontos vízszintesbe állítod. Legtöbb rádión erre a subtrim való. A T6EX-en ilyen nincs, de a TRIM menüvel kb. ugyanezt meg lehet csinálni. Válaszd ki az első ciklikus szervónak megfelelő csatornát (ch 1) és trimmeld amíg vízszintes lesz a kar.
Az eljárást ismételd meg a másik két szervó csatornájával is (ch 2 és ch 6).

- Ha minden kar vízszintes, az imbolygónak is vízszintesnek kell lennie. Ha nem, mechanikai gond van, nem egyforma a tolórudak hossza. Korrigáld.

- Ellenőrizd, hogy a bal kar tologatásánál az imbolygó vízszintes marad-e. Ha igen, jól dolgoztál.
Ha nem, ellenőrizd az EPA beállításokat. Ha minden beállítás jó, mégsem marad vízszintes, akkor valószínűleg valamelyik szervó nem jó, nem ad azonos kitérést azonos jelre.

- A további munkához lapát szögmérő kell. Ellenőrizd, hogy vízszintes szervó karok mellett 0-e a lapátok állásszöge. Ha igen, jó. Ha nem, ellenőrizd tolómérővel, hogy a rotoragyban levő tolórudak hossza gyári előírás szerinti-e. Ha nem, állítsd be őket. Ha még mindig nem 0 a pitch, a 3 szervó tolórúd hosszát állítsd (egyformán!) addig, amíg nulla lesz.

- Ezután nézd meg idle állásban, mekkora a lapátok állásszöge ütközésig feltolt és lehúzott bal karnál. Legtöbb heli esetében + - 10 fok körüli érték a megfelelő. Nézd meg a heli gépkönyvét, mit ajánlanak. Ha nem írnak erről, 10 vagy 11 fok biztos jó lesz. Ha a kitérések ettől eltérnek, a SWASH menüben a chP % beállításával állítsd be. Ha mindent jól csináltál, nem lesz nagyobb eltérés a plusz és minusz kitérés között mint 1-2 fok. Ezért kellett annyit vacakolni a vízszintes szervókarokkal meg a 0 állásszöggel vízszintes szervókar mellett.
A pitch görbe megfelelő pontjainak kis mértékű állításával pontosíthatod a végkitéréseket mindkét irányban.

- A chA és chE értéke azt mondja meg, mennyire érzékenyen reagál a heli a bot kitérésre. A gyári alapérték kezdetnek jó szokott lenni. Kezdő pilóta inkább kisebb értéket, 3d pilóta pedig nagyobbat érez jobbnak.

- A NORMAL repülési módhoz állíts be olyan pitch görbét, mely a bot középtől felfelé állásánál ugyanolyan mint IDLE-ben, lefelé azonban csak -4 fokig megy el az állásszög. Ezzel le tudsz jönni magasról, autorotációhoz is megfelelő, de nem nyomja agressziven a földbe a helit lehúzott botnál.
Megjegyzés: a T6EX rádió furcsa tulajdonsága, hogy a throttle hold kapcsoló a motor kikapcsolásakor egyben NORMAL repülési módot választ ki, felülírja a MODE kapcsolót. Vagyis autorotálni ezzel a rádióval NORMAL repülési módban lehet. "

extrembmx

  • Vendég
Re:Elektromos CCPM Helikopterek beállítása
« Válasz #5 Dátum: 2009. December 21. - 13:50:25 »
" A gyro és farok szervó beállítása.
(főmotorral hajtott farokrotor, szervóval állított faroklapát állásszög)

Itt van egy nulladik lépés: a gyro és szervó kiválasztása. Érdemes jó gyrót választani, mert a gyenge minőség megnehezíti a kezdést, a pilóta a heli vezetés nehézségei mellett még egy driftelő, a helit forgató, gyengén tartó gyróval is küzdeni kényszerül. Később pedig úgyis mindenki lecseréli egy jóra, jobb megspórolni a felesleges kitérőt.

Kis heliken sportos repülésre és könnyebb 3d-re jól bevált a GY401 vagy az LTG2100. Ezeknél olcsóbb gyrot nem nagyon tudok ajánlani, kellemetlen kompromisszumokat kellene vállalni. Árban felfelé sok lehetőség van, pl. a Spartan nagyon jó és kellemesen kicsi is. Sokan használják a Futaba nagyobb modelljeit, de rengeteg más más gyártó készít jó felső kategóriás gyrókat. Ezekhez ajánlanak megfelelő szervókat.
Farokra gyors digitális szervót érdemes választani, olyat, amit ajánlanak az adott gyrohoz, és persze méretben megfelel a helihez.

A leírásban kicsit keveredni fog az, hogy mit kell csinálni, és az, hogy miért. Sokan nem értik ugyanis, hogy mit és miért csinál a gyro, és ha valaki egy meg nem értett dolgot kényszerül csinálni, könnyebben hibázik. Ezért igyekszem némi elméletet is belevinni a dologba.

A gyro alapvető feladata, hogy biztosítsa, a farok magától, pl. széllökés hatására ne fordulhasson el. A gyroban egy forgás érzékelő van, ami érzékeli, ha a gyro a helivel együtt elfordul. A farok lapát állásszögét úgy módosítja, hogy ellene dolgozzon a fordulásnak, akadályozza azt.
Ha a pilóta akar fordulni, a gyrónak ad utasítást, és az vezérli a farokrotor állásszöget úgy, hogy az megfeleljen a pilóta parancsának.

Mivel a beállítás során a helit sokszor be kell kapcsolni, nagyon fontos hogy rotor ne indulhason be, ez nagyon balesetveszélyes lenne. Vagy húzd le a motorról a csatlakozókat, vagy magát a motort told el, ne érje el a fogaskereket.

A beállítás itt is a mechanikával kezdődik.

- Nem mindegy, hová és hogyan kerül a gyro. Először is, a gyro egy bizonyos tengely körüli forgást érzékel. Ennek a tengelynek földön álló heli esetén függőlegesnek kell lenni, vagyis ilyen pozícióban kell beszerelni a gyrót. A gyro manual ezt megadja. Pl. a GY401 gyrót címkével felfelé kell berakni a helibe.

- A gyro érzékeny a rezgésekre. Ezért eleve rezgésmentesíteni kell a helit, ki kell egyensúlyozni a rotorlapátokat. Rezgő heli esetén a gyro rosszul fog működni.
A rezgések további csökkentése érdekében a gyrot a hozzá adott öntapadó szivaccsal kell felragasztani. A drótjait pedig egy csőlíra szerű kb 5 centis hajlított darab után rögzíteni kell a vázhoz. Így a drót nem tud szabadon lengeni, nem mozgatja a gyrót repülés közben a csapongó drót. A kis hurok pedig csökkenti a vázról a dróton keresztül átadott rezgést.

- A gyro erős mágneses térre is érzékeny, ne legyen a motor közelében. Legtöbb heli gépkönyvében javasolják a gyro helyét, érdemes betartani. Rendszerint olyan helyre kerül, ahol zuhanás esetén kis valószínűséggel csapja el a főrotor. De láttam már olyat, hogy így is golflabdának nézte a lapát...  Vigyorog

- Mikor a helit bekapcsolod, a gyro érzékeli a kezdő helyzetet, és a későbbiekben ezt használja belső referencia értéknek. Ezért bekapcsolásnál nem mindeg, mi hogy áll. A rádió természetesen legyen bekapcsolva, a rudder legyen középen, a heli pedig mozdulatlanul álljon a földön, amíg a gyro be nem indul. Ezt abból lehet látni, hogy pár másodperccel a bekapcsolást követően a gyro megmozdítja a farokrotort.

- Vedd le a tolórudat a szervóról, mozgasd kézzel. Vaj puhán, ellenállás nélkül kell mennie, ha a legcsekélyebb akadás, ellenállás, huppanás stb. van, szüntesd meg. Minden ilyen mechanikus probléma kellemetlen faroktartási hibát okozhat, amit nagyon nehéz megtalálni, megszüntetni. Csak azt látod hogy akárhogy állítod a gyrót sehol se jó... Ne sajnáld erre a fáradságot.

- A szervókar hosszát szerencsés esetben a heli manual megadja. Ha nem, jó kiindulás olyan hosszt választani, ami a szervó teljes tartományában kb. ütközéstől ütközésig mozgatja a tolórudat. (úgy értem, hogy épp elakad a farok tengelyen a csúszka a végkitéréseknél). Ezt a következő lépésekben lehet elérni.

- Válassz egy új repülő modellt a rádión (hogy ne legyenek mixek), ellenőrizd hogy a trim középen, EPA 100 %-on, az aileron csatornát gyro nélkül közvetlenül kösd rá a farok szervóra. A kar középállásában a szervokar legyen merőleges a tolórúdra.

- A merőleges szervókar mellett a faroklapát állásszög legyen éppen nulla. Ezt a szervó felfogatás eltolásával vagy a tolórúd hosszával lehet elérni.

- A kar végkitérésekben ellenőrizd, hogy a farok tengelyen a csúszka épp akkor érjen szélső helyzetbe, mikor a kar felütközik. Ha épp egy kicsit előbb ütközik a csúszka, nem baj, ezt később a gyro limittel be lehet majd állítani. Ha nem jó, a tolórudat egy lyukkal ki vagy be kell mozgatni.

- Mikor mechanikusan kész, a rádiót állítsd visza a heli modellre, és kösd be a gyrót. Ellenőrizd, hogy a REVO MIX mix ki legyen kapcsolva, a rudder trim középen álljon, a rudder EPA szimmetrikusan 100% kitérésen legyen.
 
- A gyrónak rendszerint két bemenete van. Egyik a rudder (bal bot, oldalkormány), ami legtöbb rádión a 4-es csatorna. Ezen keresztül adja a pilóta az elfordítási utasítást.

- Másik az érzékenység, rádiófüggő hová csatlakozik. Ez az érzékenség csatorna azt mondja meg a gyrónak, hogy egyrészt milyen módban működjön, másrészt mekkorát reagáljon az elfordulásokra, mekkora faroklapát szög kitérítéssel akadályozza a spontán elfordulást.

- Mivel a következők erősen függenek a gyro típusától, kénytelen vagyok kiválasztani egyet, legyen ez a jó öreg GY401. Más gyro esetén a gyro manual alapján alkalmazd értelemszerűen a következőket.

- A gyron levő kezelő szervek előzetes beállítása: limit trimmert 100-ra, a delay-t nullára tekerd. Ha digitális szervód van, a kapcsolót digitális állásba kapcsold. A reverse kapcsolót most még nem tudod, majd rá is sor kerül.

- A gyro vezérlő (érzékenység) csatorna beállítása.
Először nem árt megérteni, mit is csinál. Ez egy beállított érték, amit egyszer kell jól beállítani, és értéke nem függ a karok mozgatásától. Ha itt pont semleges jelet kap a gyro (mintha az aileron csatornát kötnéd ide úgy, hogy középállásban van a kar), akkor a gyro semmit se csinál, nem reagál a farok elfordulására.

- Legtöbb rádióban van egy gyro csatorna. Ezen beállíthatod, mekkora értéket küldesz a gyrora. Egy kapcsolóval két érték között választhatsz. Kezdetnek -40 (rate mód) és +40 (heading hold mód) jó kezdő érték (amennyiben -100 ... +100 a teljes skála és 0 a semleges). Ez rádiótól függ.
Ha a teljes skála 0...100 és 50 a semleges, akkor ugyanez 30 és 70 kiadott érték.

- Ha bizonytalan vagy, hogy tényleg azt kapja-e a gyro amit állítasz, kimegy-e egyáltalán, köss ideiglenesen egy szervót a gyro vezérlő csatornára a gyro helyett, és nézd meg mit csinál a karja.  Kacsint   

- Ha a semlegeshez képest lefelé adsz ki egy értéket, akkor a gyro rate módban fog dolgozni. Minél kisebb értéket adsz rá, annál erősebb lapátszög kitérítéssel reagál a gyro az elfordításra. De csak a heli forgatása közben tart ellen, ha erőből elfordítod a heli, elfogadja az új helyzetet.
Fordítsd el a helit kézzel, a lapát forgatás közben kitér, majd visszaáll középre. Vagyis a gyro ellentart amíg forog a heli, de aztán elfogadja az új helyzetet.

- Ha a semlegeshez képest felfelé adsz ki egy értéket, akkor a gyro heading hold módban fog dolgozni. Minél nagyobb értéket adsz rá, annál erősebb lapátszög kitérítéssel reagál az elfordításra. Ha a helit elfordítod erőből, mindaddig igyekszik visszafordítani, amíg el nem éri az eredeti állapotot.
Fordítsd el a helit kézzel, a lapát forgatás közben kitér, majd kitérve is marad. A gyro próbálja visszaforgatni a helit az eredeti helyzetébe, nem nyugszik bele a változásba.  Vigyorog

- Ha a fenti kis teszt működik, akkor nézd meg, jó irányba mozdít-e a gyro. Ez nagyon fontos, ha ezt elrontod, a gyro megállíthatatlanul pörgetni fogja a helit, biztos törés.  Szomorú
Fordítsd el kézzel a helit, természetesen álló motor mellett. Akkor jó, ha a farok lapát belépő éle ellentétesen mozdul, mint amerre a farok. Ilyenkor ugyanis a farok rotor úgy hajt, hogy igyekszik visszakapaszkodni az  eredeti helyzetbe.
Ha nem jó az irány, a gyron levő kis kapcsolót billentsd ellentétes állásba.
(Más gyrokon ez másképp lehet, pl. az LTG2100-on menüből lehet állítani, egyes olcsóbb gyrokon meg sehogy se. Ezeknél úgy lehet irányt váltani, hogy a gyrot fejjel lefelé kell beszerelni).

- Ellenőrizd, jó-e a farokrotor semleges szöge: kapcsold a gyrót rate módba, a farokrotor állásszöge 0 kell legyen. Ha nem, korábban hibáztál valahol.

- Ha ez jó, nézd meg, az oldalkormány irány jó-e. Heli farok feléd, bal botot térítsd balra. A heli orrának kell balra menni, a faroknak jobbra, vagyis a farokrotor belépő élnek jobbra kell mozdulni. Ha nem jó, a rudder servo reverse-t állítsd át. (rendszerint 4-es csatorna)

- Ha hh módban csontig kitérített bottal a szervó erőlködik (mert a farok csúszka előbb érte el a végkitérést mint a szervó) akkor a GY401 gyron levő kis limit feliratú trimmert tekerd lejjebb, amíg egyik végállásban sem erőlködik.

- A gyro végleges beállítása csak repülés közben lehetséges. (Ha az irányokat elrontottad, megszívod, tehát inkább nézd meg még egyszer.) A gyro kapcsolót állítsd heading hold módba.
Emeld fel a helit fél méterre. Ha a farok csóvál, szállj le, csökkentsd az érzékenységet, tekerd közelebb a semlegeshez a kiadott értéket.
Ha nem csóvál, lebegésben adj hirtelen nagy pitchet (lökd fel egy pillanatra a bal botot). Ha a farok nem lendül ki, jó. Ha kilendül, szállj le, növeld az érzékenységet.

- A pilóták döntő többsége csak hh módban repül, a rate mód leginkább csak beállításnál használatos a 0 lapátszög ellenőrzésére. Ezért megteheted, hogy a kapcsoló mindkét állására hh módot programozol különböző értékkel, így repülés közben is tudsz állítani az érzékenységen, két értéket próbálhatsz ki, mindkettőnek kitapasztalhatod előnyét-hátrányát, hamarabb megtalálod az optimális értéket.

- Repkedj a helivel. Ha gyors repülésnél néha becsóvál a farok (periodikus wo-wo-wo hangot ad), akkor csökkentsd az érzékenységet.

- Ha úgy érzed, a heli túl nagyot fordul a bal bot kitérítésére, a rudder csatorna (általában 4-es) EPA-t szimmetrikusan vedd lejjebb: az alsót fel, a felsőt lefelé állítva azonos mértékben.

- Ha nem sikerül jó érzékenységet találni, vagy kilendül gyors pitch változásnál vagy csóvál, próbálkozz a delay trimmer feljebb állításával. Sokat segíthet mások tapasztalata is, akik ugyanilyen helit, gyrót, szervót jól beállítottak. Milyen szervókar hossz, érzékenység, delay stb vált be, mekkora a főrotor fordulata, gyári-e a faroklapát stb. "

extrembmx

  • Vendég
Re:Elektromos CCPM Helikopterek beállítása
« Válasz #6 Dátum: 2009. December 21. - 13:51:34 »
" Gázgörbe beállítása

Egyszerű dolog, de elég sok eset van. Részletesen egy kezdésre alkalmas beállítást írok le, egy tapasztaltabb pilóta már úgyse az én irományomra hagyatkozik.   

Egy jó heli szabályozótól elvárható, hogy tudja a következőket:
- soft start
A motort beindítva szép lassan pörgeti fel a rotort, nem ránt bele, így nem csapódnak hátra a lapátok, nem károsodik a fogaskerék, nem pördül meg a heli a földön. Így akár kapcsolóval is indítható a motor.
- governor
Azt jelenti, a szabályozó képes tartani a fordulatot terheléstől függetlenül, vagyis sima egyforma "gázgörbe" mellett is állásszögtől függetlenül ugyanaz a fordulat repülés közben, nem esik a fordulat, ha nő a terhelés. Ezt természetesen csak úgy képes megtenni, hogy kis terhelésen eleve a padlógáznál kisebb fordulatot állít be, és ezt a kisebb fordulatot tartja, növekvő terhelésen automatikusan növekvő belső gázadással.

Tegyük fel, olyan a szabályozónk, ami nem tud governor módot, vagy tud ugyan de nem jól, ezért jobb nem használni. (némelyik szabályozó governorban állandóan rángatja fel-le a fordulatot, csak egy kicsit, de ez épp elég ahhoz hogy zavarja a gyrót, csóvál tőle a farok)

Tegyük fel, a pilóta két repülési módot szeretne:

Normál mód
Ezt a módot a lebegés gyakorlására és sport repülésre szeretné használni. Hurok repülés, orsó lehetséges, de tartós háton repülés nem.
Teljesen lehúzott bot esetén a motor leáll. Ez több dologra is jó. Mindjárt az első, hogy így a bot lassú feltolásával olyan szabályozóval is fel lehet pörgetni a helit, ami nem ismeri a lassú indítás módot. A második, hogy a botok elengedése nélkül le lehet állítani a helit a földön. Szélben ez jól jöhet, nem kell a kapcsoló után kotorászni, közben kockáztatva hogy elborul a gép. A harmadik kezdő pilótánál különösen hasznos: ha elront valamit és már biztos hogy zuhanás jön, legalább a kar lerántásával kikapcsolhatja a motort, mérsékelheti a kárt. A kapcsoló megkeresésére nem lenne ideje...   

Energiatakarékos eset, ami főleg a lebegés gyakorlására és sima repülésre jobb a hosszabb repülési idő miatt. A rotor viszonylag alacsony fordulaton megy, emiatt kisebb a fogyasztás.
Gázgörbe 5 pontra:  0 55 70 85 100
Pitchgörbe 5 pontra:-4 -4 0 5 10  (figyelem, ez fok a szögmérőn nem pedig a beállított számérték)

Ha valaki fontosabbnak tartja a nagyobb fordulat jelentette stabilitást és a jobb hurok, orsó képességet, itt egy másik készlet. Ennek az is előnye, hogy lebegésben módot váltva semmi se változik.
Gázgörbe 5 pontra:  0 70 80 90 100
Pitchgörbe 5 pontra:-4 -4 0 5 10  (figyelem, ez fok a szögmérőn nem pedig a beállított számérték)

Idle mód
Ez a mód háton repülésre, 3d-re is alkalmas. A gázgörbe azt célozza, hogy a rotor mindig kb. azonos, a nagy terhelésen is elérhető maximális fordulaton menjen. Nulla szögnél kisebb a terhelés, itt a legkisebb a gáz, akármerre növekszik a pitch, nő a terhelés és ehhez nagyobb gázt ad hogy ne essen a fordulat.
A motor természetesen nem áll le semmilyen kar állásnál.
Felpörgetésre ez a mód csak olyan szabályozóval alkalmas, amelyiknek rendesen működik a soft start (lassú indítás) módja.

Gázgörbe 5 pontra:  100 90 80 90 100
Pitchgörbe 5 pontra:-10 -5 0 5 10  (figyelem, ez fok a szögmérőn nem pedig a beállított számérték)

----------------------------

Ha a szabályozó tudja a governor módot, jól is csinálja, ezért használni is érdemes, akkor mások a beállítások.

Legyszerűbb, ha találunk a neten egy jó beállítást, szabályozó programozás, motor, fogaskerék, gázgörbe, mindent ugyanúgy, nem kell sokat töprengeni, nekünk is jó ugyanúgy. Ha nem, lehet számolgatni.

Szerencsére egy adott helihez sok tapasztalat összegyűlik, csak néhány motort használnak, ahhoz megvan milyen fordulatra milyen pinion a jó, így a számolgatás nagy része elmaradhat.

Sajnos ahány szabályozó, annyiféle a governor beállítás. Legtöbb szabályozót csipogással is lehet rádióról programozni, ez azonban kellemetlen művelet. Jobb ha van hozzá PC-s program vagy egyéb programozó adapter.
A Castle Creations és Hyperion szabályozók a fordulat beállítást teljes egészében a beállítást végző emberre bízzák. Ha jól csinálja, jó lesz a fordulat és annak tartása is, ha nem, hát magára vessen.

Először is ki kell találni, milyen rotor fordulatot akarunk. Legyen ez a példában 2800.

Az áttételt úgy kell meghatározni, hogy a motor Kv értéke szerint ez lehetséges is legyen, vagyis az elvi padlógáz fordulatnál kb. 15%-kal alacsonyabb. Tegyük fel, Kv= 3300-as 6 pólusú motorunk van, és 3s Lipo.
Elvi padlógáz fordulat: 11V * 3300 =  36300, ennél 15%-kal alacsonyabb: 30855

Mivel 2800-at akarunk, a mechanikus áttétel: 11. Ha a fő fogaskerék 165, akkor 165/11=15 fogú kis fogaskerék (pinion) kell.

Na most jön a szabályozó. Az nem tudja, hogy a mi motorunk 6 pólusú, az ő fordulatait 2 pólusúhoz kell megadni, ha 30855-öt akarunk motor fordulatnak, ezt meg kell szorozni 6/2-vel, így 92565-öt kell tartania. Ez a fordulat a szabályozón a legfelső range-be esik, tehát ezt kell a programozásnál beállítani.

Vagyis programozzuk a soft startot, governor módot a legfelső range kiválasztásával. Gáznak meg beállítunk mittudomén 90-et, aztán fordulatszám mérővel ezt a 90-et változtatva beállítjuk a főrotor 2800-as fordulatát. Tegyük fel, 83-nál jó. A Gázgörbe elég egyszerű lesz: 83 83 83 83 83  Kacsint
Ha jól csináltuk, ezt tartani fogja 8 fokos pitch-ig is, ha 11-nél kicsit beesik, nem gáz. Nem érdemes az áttétellel úgy beállítani hogy 11-nél se legyen semmi esés, mert romlik a hatásfok.

Ha valaki mindezt egy elrettentő rémségnek találja, még egyszer: ha a netről, barátoktól, akárhonnan tudja hogy a mittudomén XY320 motorhoz TREX450 helin 2800 fordulatra a 15 fogú pinion a jó, akkor elmarad az egész matematika. Berakja a 15 fogast, programozza a legfelső range-et, méri a fordulatot, addig állítja a gázt amíg beáll a 2800, kész.

--------------------

Van aztán olyan szabályozó, ahol automatikus a fordulat választása. Ilyen pl. a Hurricane gyári szabályozója, meg ha jól tudom a TRex500-é is (nem próbáltam, mert azt olvastam, nem valami jó a gov, inkább gázgörbével használom).

Ezeknél programozzuk a governort, soft startot, beadunk neki egy tiszta 100 100 100 100 100 gázgörbét, ő meg kiválasztja felpörgetésnél azt a fordulatot amiről úgy gondolja tartani is tudja majd terhelésen, és tartja ha tudja. Ha nem tetszik az így beálló fordulatszám, változtatjuk a mechanikus áttételt. Némelyik ilyen automata szabályozónál a fordulatot lehet a beadott gáz értékével kissé változtatni, más típusnál meg nem. Közös jellemzőjük, hogy nem írják le rendesen mit csinál, úgy gondolják, nem kell ezzel terhelni a modellező fejét. Így aztán ha mégis tudni akarja, csak kimérni lehet.

A mechanikus áttétel egyébként bármilyen rendszerű governornál ugyanott optimális, csak annyi a különbség, hogy egyiknél automata a fordulat választás, másiknál nekünk kell beállítani a bemeneti gáz értéket.

----------------------

Talán nem felesleges ha írok pár szót arról, mi a hatása, ha mechanikusan csökkentjük az áttételi arányt (nagyobb motor fogaskerékkel), ami növeli a fordulatot, aztán elektronikusan letekerjük az eredeti értékre.

Ez szűk tartományban nem sokat változtat a dolgokon, de nagyobb mérték esetén nagyon káros lehet. Ugyanis a motor PWM szabályozása miatt rövidebb ideig fog nagyobb áram folyni, ráadásul a motor alacsonyabb fordulaton kénytelen leadni ugynazt a teljesítményt, ami szintén áramcsúcs növekedéssel jár. Ez pedig növeli a szabályozó igénybevételét, jobban melegszik, megnő a leégés kockázata. A hatásfok is romlik, csökken egy kicsit a repülési idő.

Az áttétel és a governor - a hatásfok és a szabályozó kímélése szempontjából - szerintem akkor van jól beállítva, ha loggerrel megnézve a fordulatot, az szépen tartja a kiválasztott értéket szinte a teljes repülés alatt, de a legnagyobb tartós áramcsúcsoknál (különösen a repülés vége felé mikor alacsonyabb az akkufesz) már  egy picit beesik, persze nem durván.
Az automata fordulat választós szabályozók 100-as gázgörbe esetén eleve így állnak be, ahol meg kézzel állítjuk be, erre érdemes törekedni.

Ha a beesések mértéke túl nagy, akkor nagyobb áttétel és ezzel alacsonyabb alap fodulat kell. Ha így már túl kicsi a fordulat, vagy továbbra is mélyek a beesések, el kell gondolkodni azon, elég erős-e a motor és az akku a feladathoz. "

extrembmx

  • Vendég
Re:Elektromos CCPM Helikopterek beállítása
« Válasz #7 Dátum: 2009. December 21. - 13:54:19 »
Nos ez így egyben nem kevés,de szivesen segítek ,ha ezek után is problémába ütköznél!

Krisz

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19610
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Elektromos CCPM Helikopterek beállítása
« Válasz #8 Dátum: 2009. December 21. - 23:03:58 »
Hűűű, ez aztán igen, elolvasni sem kevés egy szuszra!  :o
Köszi Krisz!

Tehát, ha bárkinek még kérdése merülne fel, bármi!
Nyugodtan forduljatok extrembmx kollégához itt!  ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com