Szerző Téma: Légcsavar kérdés?  (Megtekintve 6349 alkalommal)

Nem elérhető Tettike

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 890
Légcsavar kérdés?
« Dátum: 2010. Január 08. - 20:47:10 »
Ezzel mindig zavarban vagyok!  :-[
A légcsavaroknál mit jelent pl. a 6*3 , 6*4 megjelölés.  ???
Mitől függ a hossza?  ???

Üdv.

Tettike
Az ég a bátraké!

pittyu

  • Vendég
Re:Légcsavar kérdés?
« Válasz #1 Dátum: 2010. Január 08. - 21:21:26 »
Szia. PL: 6*4. Az 6 coll átmérő (6*2.54 cm ) A 4 pedig az egy körölfordulásnál az elcsavarás miatt elméletileg mennyit haladna előre. Mint a csavarnál tekered le az anyát és mennyi utat tesz meg közben az anya. Kis szám pörgősebb, magy szám harapósabb.Sokszor a modell tipusa határozza meg melyik kell.

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Légcsavar kérdés?
« Válasz #2 Dátum: 2010. Január 09. - 08:58:56 »
Igen, ha nem tévedek, átmérő x emelkedés.  ::)
pittyu, ez colban van.  ???
 Igaz?  :)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető altima

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 444
Re:Légcsavar kérdés?
« Válasz #3 Dátum: 2010. Január 09. - 09:08:23 »
Igen, ha nem tévedek, átmérő x emelkedés.  ::)
pittyu, ez colban van.  ???
 Igaz?  :)
Hali!

Igen!

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Légcsavar kérdés?
« Válasz #4 Dátum: 2010. Január 10. - 21:59:49 »
Kellene még egy kis légcsavar elmélet!  :o
Pld: Hogy és miként számítják ki egy modellhez milyen légcsavar kell?  ??? Stb.  ::)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető altima

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 444
Re:Légcsavar kérdés?
« Válasz #5 Dátum: 2010. Január 10. - 22:20:00 »
Kellene még egy kis légcsavar elmélet!  :o
Pld: Hogy és miként számítják ki egy modellhez milyen légcsavar kell?  ??? Stb.  ::)

Hali!
Érdemes az alábbi segédprogramok használata:
http://personal.osi.hu/fuzesisz/opc/index.html
(köszönet  Füzesi Szabolcsnak, Kapczy Lászlónak)

Illetve ezt szoktam még használni:
http://personal.osi.hu/fuzesisz/strc/
(szintén Füzesi Szabolcs munkája)
Itt érdekes lehet (pl elektromos motornál), hogy a leadott teljesítmény mennyire tér el a felvettől.
Találkoztam már rossz légcsavar választás miatt 40% hatásfokkal, nagyon nagy áramot vett fel a motor, hosszútávon biztos ledöglött volna, de "eredménye" nem érződött.

Nem elérhető SzokiRoli

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:Légcsavar kérdés?
« Válasz #6 Dátum: 2020. Május 30. - 18:24:41 »
Sziasztok!

Én ajánlom az elektromos hajtáslánc kombináció leellenőrzéséhez ezt a netes oldalt: https://www.ecalc.ch/motorcalc.php
A használatával megspóroltam már egy keveset hogy nem vettem feleslegesen légcsavart egy adott motorhoz.

Ha nem regisztrál rá az ember akkor korlátozott tipusú adat választható csak, de igy is hasznos lehet. A végül kiválasztott és megvett meghajtást mindig leellenőrzöm Watt mérővel felszállás előtt. Igy tudom mennyi amperrel terhelem a szabályozót és az akkut. Nem csak a repülés utáni szabályozó, motor és akku melegedéséből vonok le következtetést.

További tipp amit olvastam, hogy ha 3 ágú légcsavart választ az ember akkor legyen 1 collal kisebb átmérője, mint az adott motorhoz megfelelő kétágú légcsavar.

Egyébként az mindig jó iránymutatás, hogy a motor gyártója milyen légcsavart javasol. Robbanós motorokra pl egy ábra:


Az elektromos hajtásláncnál sok függ az adott szabályozó és akksi paramétereitől is, nem csak a motortól. Nyilván két cellához nagyobb emelkedésű és átmérőjű légcsavar választható ugyanahoz a motorhoz, mintha 3 celláról járatnánk. Természetesen az elektromotoroknál megadják mennyi a javasolt cellák száma és max áramerősség aminél nem ég le. Szabályozókban is sok eltérés lehet miként szabályoznak. Előfordulhat hogy nagy fordulatszámokhoz egy szabályozó alkalmatlan, mert nem képes megfelelő gyors sebességgel kapcsolni a motor tekercseit, pólusait.

üdv: Roli