Szerző Téma: 92' Jeep Cheeroke építés  (Megtekintve 4360 alkalommal)

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
92' Jeep Cheeroke építés
« Dátum: 2014. December 26. - 08:13:23 »
Üdvözlet Minden Fórumlakónak!

Nem olyan régen lett működőképes a legutóbbi projectem. Szándékosan nem írtam azt, hogy "készen" mert még egyáltalán nincs készen. Egy ilyen triál autón úgy gondolom mindig van mit csinosítani fejleszteni. Sokan már láthattátok akció közben is és úgy gondolom kíváncsiak vagytok az építés menetére. Igyekszem az egészet egy történetbe foglalni remélve hogy így mások is kedvet kapnak egy ilyen autó megépítéséhez.

De akkor kezdjük is az elején...
Miért építek, és miért nem veszek inkább? Hiszen, sokkal olcsóbb! A válaszom nagyon egyszerű. Mert modellező vagyok!  :D Szeretek építeni és az olyan modelleket amiket én raktam össze a saját kezemmel sokkal inkább az enyémnek érzem mint a vásároltakat. Bár a piszkos anyagiak javarészt az építés ellen szólnak viszont ha úgy vesszük így nem kell egyösszegben kifizetnünk a modell árát hanem részletekben vehetjük azt meg. Az alkatrészek beszerzése nekem kb 3 hónapig tartott mivel az adott hónapban mindig csak egy bizonyos összeget költök modellezésre. A költségek csökkentése miatt szinte mindent az e-bay-ről rendeltem.

Na de ne szaladjunk ennyire előre... Nem ez volt az első triál autóm. Ezt a műfajt egy Tamiya CC01 el kezdtem:



Nagyon jó kis autó volt. Úgy gondolom kezdésnek kiváló ha nincsenek túl nagy elvárásaink egy modell terepjáróval szemben. Egész jól tuningolható, faragható de megvannak ennek is a fizikai határai köszönhetően a kis kormányszögnek és a független első felfüggesztésnek. Nagy gumikkal, módosított kormányművel egész jól lehet vele szórakozni. És nem mellesleg ilyen alvázat már 30000 Ft-ért találhatunk.

A CC01 et eladtam és valami nagyobb fába vágtam a fejszémet. Elhatároztam hogy építek egy létravázas triál autót és amit csak lehet saját magam készítek el hozzá. Így született meg ez:



Folyt. Köv. !!!
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető Kismentős75

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 175
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #1 Dátum: 2014. December 26. - 15:09:59 »
Aranya apa, nagyon szép!  :o
Várjuk a folytatást! ;)

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:92' Jeep Cherokee építés
« Válasz #2 Dátum: 2014. December 28. - 10:03:45 »
Üdv újra!

A tegnapi versenyen sokan érdeklődtetek a Jeep-"ekkel" kapcsolatban. Igazából ezt a témát csak egy, a legutóbbi trial autóm építésének szántam. Időközben azonban úgy döntöttem, valaimcskét bemutatok az előző autómból is. Remélem ezáltal tudok adni ötleteket, kedvet az építéshez. 
Tehát az előző trial autóm egy Jeep JK Rubicon volt. Hogy miért választottam ezt a kasznit? Nagyon egyszerű, mert tetszett. És mindemellett úgy gondoltam ezt el tudom készíteni házilag is. A 2 ajtós változatot választottam a rövidebb tengelytáv miatt. Nos, ennek is megvan az előnye és a hátránya is. Előnye, hogy kisebb a fordulóköre, hátránya hogy emelkedőkön, kaptatókon hamarab vágja magát hátra. Ahol tudtam spóroltam. Ennek tudatában a karosszéria FÁBÓL! készült. Repülő és hajó modellezők körében ismert az úgynevezett "banános-doboz", ez alkotja a kaszni java részét. Az autó 3 nézeti rajzait méretarányosan felnagyíttattam és kivágtam sablonnak.

Pl.: http://carblueprints.info/eng/preview/jeep/jeep-wrangler-rubicon-2007.png

(jééééé pont ez volt az  :D )
Az íves részeket 6x2 mm-es fenyőlecekből alakítottam ki akárcsak egy hajó palánkolását. (gépháztető) És hogy miért nem sztirol?  A fával ellentétben sztirolom nem volt itthon és sohasem dolgoztam vele, palánkolt fa hajótestet viszont már készítettem.
Miután összeállt a kaszni formája normál autógittel finomítottam az egyenetlenségeket (megjegyzem ehhez is hozzá tudok férni munkámból kifolyólag tehát az eddigi költség 0 Ft  ;) ) Ezt megismételtem még 1x majd 80-as papír, majd 1 réteg nitrós szórógitt következett aztán finom csiszolás legalább 400-as papírral. Ezután már csak a festés és cicoma van hátra. A szélvédők 2 es plexiből vannak, a bukókeret 8-as alurúdból hajlítva és csavarozva. A csavarfejeket besűlyesztettem és alumínium tartalmú autógittel tűntettem el őket.
Egy érdekesség amire nagyon büszke vagyok  :) :D ;D ! A lámpabúrák 1:1 autó 21wattos izzóiból készültek. A foglalat pereme mentén Dremellel gyémánt tárcsával elvágtam és egy egy rizsszem izzó került bele. Azért nem led mert szerintem az izzó sokkal élethűbb. Hmmm... Erről valahol még vannak képeim. Majd megkeresem és felteszem. Ja a sárvédő szélesítései 1mm vastag mittoménmilyen műanyaglemezből készültek, öngyújtóval hajlítva és eporapiddal ragasztva. A gallyelvezetők bicikli váltóbowdenből vannak egy egy M2-es csavar fejére forrasztva.

Összegezve: azt lehet mondani hogy ha valaki ügyes kezű és nem dob ki semmit ami másnak szemét, akkor az otthon fellelhető anyagokból szinte 0 Ft-ból ki lehet hozni egy ilyen élethű terepjáró karosszériát. De ha belegondolunk egy Land Rover D90 vagy egy Cherokee sem bonyolultabb. Azért egy két hátránya van a sztirollal szemben: 1. a gittől viszonylag nehéz lesz és ez nincs jó hatással az autó súlypontjára. 2. koránt sem olyan masszív mint a sztirol vagy lexan, mivel a ragasztásoknál törik, reped 3. A vizet magába szívja olyan helyeken ahol a festék már lepattogzott és így máshol is elkezdi ledobálni magáról.



Folyt. köv. az alvázzal!
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #3 Dátum: 2014. December 28. - 15:03:54 »
Mondtam Én...  ::)
Még a végén Én is építek egyet!  ;) ;) ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető Korpi

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 7
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #4 Dátum: 2014. December 28. - 17:58:32 »
Ezt a témát figyelemmel fogom követni. Bár ismerem Viktor munkáját de tanulni mindig lehet valamit műhelyfogások terén.

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #5 Dátum: 2015. December 12. - 13:03:55 »
Üdvözletem!

Tudom, tudom.... jó régen írtam már ide. De most folytatom a történetet, remélem sokak örömére.  ;)

Ahogy ígértem folytatom a témát az alvázzal. Rögtön egy-két képpel kezdenék, majd utána kommentálom a látottakat:















Az alvázkeret maga 5x12 es laposvasból készült, a kereszttartók pedig hegesztve lettek. Eleinte laprugós felfüggesztést és játékautó kerekeket terveztem alá saját gyártású hídakkal csigakerekes áttétellel de nem sikerült olyanra elkészíteni amilyenre szerettem volna ezért inkább Tamiya TLT hídak kerültek alá 3 linkes panhard rúdas (aki nem ismerné: mint a Lada hátsó futómű) megoldással. A hídak 15 ezerbe kerültek használtan egy zacskónyi alkatrésszel plusszban. A 4 telót meg 2000 ért vettem szintén kéztől. Az áttételház saját gyártmány volt, ha jól emlékszem 4 vagy 4 db műanyaglapból lett kimunkálva. Benne a fogaskerekek HPI Nitro Monster Kingből valók mint ahogy a gömbfejek és a kardánok  is. A linkek alucsőből vannak, belsejükben menetes szárral. Ezeket is itthon találtam az alkatrészes dobozomban. Az erőt egy akkus fúró 550 es motorja szolgáltatta amit egy ilyen: http://www.ebay.com/itm/320A-Brushed-Brush-Speed-Controller-ESC-RC-Truck-Car-Boat-Reverse-1-8-1-10-/131302821948?hash=item1e9242103c:g:EloAAOSwEK9UH-Wr
szabályzó működtetett. A kerekek Axial Jeep Rubicon kerekei amiket 14000-ért vettem használtan.

Folyt. köv. (summa summarum, és végre a jelenlegi Jeep-em)
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #6 Dátum: 2015. December 12. - 18:32:57 »
Ott van a szeren! ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető hadhazi7

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 30
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #7 Dátum: 2015. December 12. - 19:46:06 »
Üdv ! :D
Honnan vásároltad a Tamya hidakat mert én is szeretnék majd venni ?
A válaszodat előre is köszi :D
És nagyon szupert lett !!!  :D

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #8 Dátum: 2015. December 12. - 22:17:15 »
Üdv ! :D
Honnan vásároltad a Tamya hidakat mert én is szeretnék majd venni ?
A válaszodat előre is köszi :D
És nagyon szupert lett !!!  :D

Hello! Az nem mostanában volt. kb 2 éve vettem, és azóta az autó sincs már meg. A forum.rcmodell.hu-n vettem az adok veszekben valakitől. A nevére már nem emlékszem. Magyarországon sajnos elég ritka.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #9 Dátum: 2015. December 13. - 18:33:01 »
Összességében egy nagyon jó terepjáró lett ez a rubicon, szerintem simán felvehette volna a versenyt a gyári gépekkel. Volt súlya is ( kb 4 kg lehetett) emiatt egész élethűen mozgott a terepen. Egyedül a gumikkal nem voltam megelégedve mert ezek inkább sziklára lettek kitalálva és így laza talajon és sárban nem muzsikáltak valami jól. Ezért kapott egy jó masszív csörlőt amit egy fémfogaskerekes mg995 ös szervóból gyártottam és egy kapcsolót átkapcsolva a kormány csatornáján működött. A kötél reluxazsinórból készült ami olyan erős hogy egy kisgyereket is elbírna. Egyszer kétszer belevágtam a dagonyába is amit kifejezetten élveztem. Az ezt követő takarítást már kevésbé  :( . Ilyenkor darabokra kellett szedni és jó alaposan átmosni mindent. Ilyenkor lettek szétszedve először a hidak is. Gondoltam tele lesznek sárral de legnagyobb meglepetésemre gyönyörű tiszták voltak belülről. Ezután, hogy ez így is maradjon, zsírral jól megtömve raktam őket össze. A kasznit nem nagyon mosogattam mert kifejezetten jól állt neki a sár.
Íme még egy két kép:







Aztán megváltam tőle mert nem volt senki akivel együtt tudtam volna autózni és egyedül marhára unalmas volt a kertben vagy az erdőben mászkálni vele. De már akkor tudtam hogy biztosan fogok még terepjárót építeni mert mindig is tetszett ez a műfaj.

The End Of Part 1.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #10 Dátum: 2015. December 13. - 18:42:42 »
Hopp még ezt találtam! Az Impreza egy Tamiya TA-02, pályára alakítva. Az első komolyabb modellautóm. Azóta már rallyra visszaalakítva szépen kitakarítva a polcon figyel.



De mielőtt felkerült a polcra kipróbáltam vele milyen is az az rc Rally  ;D :D Annyi is lett a szép kaszninak:



Na de bocs az off-ért mostmár jön a lényeg...
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #11 Dátum: 2015. December 13. - 18:56:28 »
És akkor következzen a téma névadójának építése.  ;D

Talán fél évvel később, hogy eladtam a Rubicont pár modellező ismerősöm is hasonló projecteken kezdett el dolgozni. Nekem sem kellett több máris elkezdtem agyalni hogy mit is kéne hogy is kéne? Az alapanyagok beszerzése evidens volt hogy az E-bay-ről fog történni mivel szerintem jó cuccokat lehet találni, az itthoni ár töredékéért és ezek tökéletesen megfelelnek a céljaimnak. Jó jó, sokára jön meg! Ráérek nem sietek sehova, éppen ezért mindig időben megrendelem a dolgokat. Na jó volt már késés de szerintem így is megéri. A típusválasztásnál a 92' es Jeep Cheeroke-ra esett a választás. Hogy miért? Eleinte saját készítésű kaszniban gondolkoztam és mivel ez szögletes, egyszerű lett volna elkészíteni. Megtetszett az hogy ez hosszabb tengelytávú mint a Rubicon, és gondoltam most ezt is kipróbáljuk. A harmadik dolog, hogy ennek olyan igazi terepjáró formája van. Erről jut eszembe két dolog amit az egyik 1:1 off-roados ismerősöm mondott: ahol az autógyártó, a légellenállási adatokkal büszkélkedik, ott nem beszélhetünk terepjáróról. És a másik: terepjáró az, amit egy 4 éves gyerek 6 egyenes vonallal meg tud rajzolni!  ;D

Az ihletet pedig az interneten kerestem és ez tetszett meg a legjobban:


Nem egy agyonfaragott hardcore mászógépet akartam de ugyanakkor nem is egy utcai autót. Valahol a kettő közt.

Folyt köv. (anyagbeszerzés)
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető hadhazi7

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 30
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #12 Dátum: 2015. December 13. - 18:59:58 »
Üdv !
És a házilag készült hidak még meg vannak ?

Nem elérhető hadhazi7

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 30
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #13 Dátum: 2015. December 13. - 19:03:22 »
Ja és még annyi hogy a maszek hidak mind 2 meghajtható volt vagy csak az egyik ?

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:92' Jeep Cheeroke építés
« Válasz #14 Dátum: 2015. December 13. - 19:36:41 »
Ja és még annyi hogy a maszek hidak mind 2 meghajtható volt vagy csak az egyik ?

Sajnos már nincsenek meg. Valószínűleg már felhasználtam belőle a tengelyeket és csapágyakat máshoz.
Egyébként igen, mindkettő hajtott volt.
Tudom, hídakat a legnehezebb keríteni, nekem is sok időbe tellett mire ráakadtam a tamiyákra. A cheerokee-hoz már más úton jutottam hozzá de az sem a legjobb. Majd leírom miért. Viszont e-bay en van HSP Crawler híd allkatrészenként meg lehet rendelni és kb 14 ezerből kijön a kettő.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=hsp+crawler+parts&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xhsp+crawler+axle+parts.TRS0&_nkw=hsp+crawler+axle+parts&_sacat=0
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó