Szerző Téma: Hobbyking YEP szabályzók  (Megtekintve 2515 alkalommal)

Nem elérhető djdobo

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 393
Hobbyking YEP szabályzók
« Dátum: 2015. Január 16. - 17:09:39 »
Sziasztok!

Mi a véleményetek ezekről a szabályzókról?
Esetleg vmi tapasztalata van már valakinek, hogy vált be stb?

Ha minden jól megy ilyen típusú 80 A-es szabit fogunk betenni az 500-as helimbe vasárnap!

Ez az:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__20693__Hobbyking_YEP_80A_2_6S_SBEC_Brushless_Speed_Controller.html

Nem elérhető feket663

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 133
Re:Hobbyking YEP szabályzók
« Válasz #1 Dátum: 2015. Január 17. - 14:13:36 »
Helikopterben nagyon jól működik, jó a governorja (kb ugyanaz, mint a Kontronik), tudsz kapcsolni rajta active flywheel üzemmódot is, amivel jóval gazdaságosabb az energiafelhasználás, és kevésbé is melegszik. Repülőre nem biztos, hogy jó megoldás, pont az active flywheel miatt, néha hajlamos kiesni a szinkronból nagy terhelés és nagy fordulatszám esetén.

Nem elérhető djdobo

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 393
Re:Hobbyking YEP szabályzók
« Válasz #2 Dátum: 2015. Január 17. - 17:06:11 »
Köszi, majd holnap figyelünk erre a beállításoknál!  ;)

Nem elérhető djdobo

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 393
Re:Hobbyking YEP szabályzók
« Válasz #3 Dátum: 2015. Január 18. - 22:16:45 »
Ma sikerült összehozni a helimet ezzel a szabályzóval, nem volt olyan egyszerű, mint ahogyan én, ill mi elképzeltük, de összejött az a lényeg!  ;)
Igaz elég későn végeztünk már, de ki is próbáltuk kint az utcán majdnem sötétben.  ???

Köszönet Wagzonak a rengeteg segítségért!  :D

Csináltam pár képet, majd fölteszem!


Nem elérhető djdobo

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 393
Re:Hobbyking YEP szabályzók
« Válasz #4 Dátum: 2015. Január 19. - 17:07:55 »
Sajnos csak ennyi képet csináltam a szabályzó beüzemeléséről, mert elég sok dolgot kellett csinálnunk még a gépen, így is elég későn végeztünk.  ::)

Íme a képek:










Nem elérhető wagzo

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 543
Re:Hobbyking YEP szabályzók
« Válasz #5 Dátum: 2015. Január 19. - 18:35:04 »
Én akkor írnék egy kicsit a a szabályzó beállításáról.
Volt hozzá programkártya így könnyűnek mondható.
Haha, de azért ez nem volt így, legalábbis elsőre.
Meg kell ugye tanulni azt is. :) :)

Először is az angol nyelvű leírást innen lehet letölteni:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/233919018X869309X14.pdf

ismertető és a beállítás megkönnyítő videó, pedig itt látható:
https://www.youtube.com/watch?v=gf0iBo4aiCQ

Ezután már relatíve könnyű volt a beállítást.
A YEP 80-t összekötöttem a motorral, majd a programkártya baloldali csatlakozójára dugtam az ESC csatiját. A programkártya kábelét a jobboldalira, annak a másik végét, pedig a vevő gázcsatornájára.

AZ első beállítás a gázút megtanítása volt, amit ezen esetben két módon lehet megcsinálni.
Az első azt nyilván mindenki ismeri. Rádió be, gáz maxra, akku csatlakoztat, csipog, gázkar lehúz, majd újra csipog és kész.

Videó itt:
https://www.youtube.com/watch?v=IZI3_RXMW0g

A másik megoldás a programkártyával. :) Na ez ami nem sikerült. De erről később.

Szóval miután csatlakoztattam a programkárytát és kapott némi áramot, utána futófény volt a kártyán, majd a bal első LED világított. A  kártya baloldalán lévő Led-ek mutatják, hogy melyik sorban lévő paramétert állítjuk ( ezt a kártya bal alsó sorában lévő nyomógombbal lehet változtatni. A bal felső sorban lévő nyomógombbal azt állítjuk, hogy az adott sorban lévő paraméterek mik legyenek és ezt a felső sorban lévő LED helyzete mutatja.
Miután kiválasztottuk az adott sort, majd beállítottuk az abban a sorban lévő és az adott modell alkatrészéhez tartozó paramétert, a jobb alsó - enter - gombbal lehet "beküldeni" a szabályzóba, ami diszkrét csipogással jelzi, hogy "vettem az adást ".
A programkártyán lévő fólia lapozása után, újabb beállítási lehetőségek vannak. Ha ezen az oldalról akartunk valamit állítani akkor a bal alsó és felső gombot kell egyszerre, rövid ideig megnyomni, majd elengedés után a baloldali oszlop felső LED-e villogni fog, ezzel jelzi, hogy a második oldalon lévő paramétereket lehet programozni. 
Ezt jobban nem részletezem, mert a videón jól látható.

Visszatérve a gázút tanításra.
A programkártya első oldal, utolsó menüpontja.
Special functions.
Itt lehet megtanítani a gázutat neki.
Na már akinek sikerül. :)

Elvileg úgy kell, hogy a Throttle cut kapcsolót abba a helyzetbe kell tenni, hogy ne induljon el a motor a gázkarra.
Gázkar alaphelyzetben, a két nyomógombbal kiválasztottam a Special Function - Stop variációt, majd enter és az ESC szépen csipogott, hogy vette. Ezután gázkar max-ra, programkártya Special Function - Full Sped, majd enter. Ekkor egy érdekes hang a szabályzóból, de nem tárolta ezt a paramétert. ( jól elkülöníthető a két fajta csipogás)
Többször megpróbáltam, de nem sikerült, így maradt a hagyományos megoldás.

Egy Align 500 FB-s helire került ez a szabályzó, melyben egy Align 500MX motor volt.

Mi az alábbi beállításokat alkalmaztuk:
Timing: 12
Brake: off
cut off typ accu: slow down és lipo
cut off voltage: 2,7-3,4
cells: 6
Special Functions: semmi ( bár utólag gondolkodtam rajta, hogy itt jobb lett volna auto timming-ot állítani, de ami késik az nem siet )

a következő oldalról csak az alábbiakat állítottuk:
Freew off, Gov. off
Startup speed: heli slow
Pwm frequeny: 12 ( bár ezzel a képlettel számolva, inkább 10-re kellett volna, de majd kiderül a vallatásnál )
PWM = 1600kV * 22,2V * 6 / 20 = 10,656 ~ 10kHz.
Startup power: 1-32% ( ezzel kapcsolatosan nincs infóm, hogy mit jelent és mire érdemes állítani)

A heli nem volt még berepülve, csak 1 perc lebegés volt a sötétben :).

Hát, egyenlőre ennyi.

Buddy 380 - Futaba T8J

Élj lazán, ne dolgozz túl sokat, mert egyszer csak azt veszed észre, hogy a templomban mindenki énekel, csak te fekszel a hátadon.

"A megbocsátás nem változtat a múlton, de a jövőt meghosszabbítja."

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19594
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Hobbyking YEP szabályzók
« Válasz #6 Dátum: 2015. Január 19. - 22:16:01 »
Sziasztok!

A leírtak szerint nem lehet rosz ez a szabályzó....  ::)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető feket663

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 133
Re:Hobbyking YEP szabályzók
« Válasz #7 Dátum: 2015. Január 19. - 22:38:05 »
A leírtak alapján épp csak azt nem használjátok, amitől jó ez a szabályzó... Active freewheel és a governor.

Bocs a belevau-ért...

Nem elérhető wagzo

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 543
Re:Hobbyking YEP szabályzók
« Válasz #8 Dátum: 2015. Január 20. - 07:56:39 »
A leírtak alapján épp csak azt nem használjátok, amitől jó ez a szabályzó... Active freewheel és a governor.

Bocs a belevau-ért...

Semmi gond, hisz ezért van a fórum, hogy mindenki megossza tapasztalatát és ha tud tanácsot adjon. 

Egyszerűen azért nem állítottam be azokat, mert nincs olyan szintű ismeretem azon paraméterekről, hogy biztonsággal bekapcsoljam azokat, még. :)
De ha leírod részletesen, azt szívesen vennénk és megtanulnánk. 

Pl. a gov-nál milyen értékű (%) gázegyenest állítsak be és miért pont olyat, pontosan mire jó és hogyan működik az Active freewheel stb.
Mire használható a Startup power menü, stb. 
:)
 
közben kaptam egy ilyen linket, ami hasznos lehet:
 "ez a HS kalkulátor sokat segít annak, aki tudja használni :)
http://heli.dacsa.net/calcv3/Default.aspx"

 
Buddy 380 - Futaba T8J

Élj lazán, ne dolgozz túl sokat, mert egyszer csak azt veszed észre, hogy a templomban mindenki énekel, csak te fekszel a hátadon.

"A megbocsátás nem változtat a múlton, de a jövőt meghosszabbítja."

Nem elérhető djdobo

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 393
Re:Hobbyking YEP szabályzók
« Válasz #9 Dátum: 2015. Január 20. - 17:02:29 »
Csak most olvastam Wagzo részletes leírását a vasárnapi projektünkről, ennyire részletesen nem akartam belemenni a dologba.  ;)

Végül is, nincs kizárva, h jó szabályzó, csak mi voltunk picit tudatlanok, de itt a fórumon jó tanácsokra, ötletekre mindig nyitottak vagyunk.  ::)

S ha esetleg még vmiben megakadunk a beállításnál, akkor kérdezünk  Tőletek, ill. azoktól akik már régóta használnak ilyen szabit.  ;D

Nem elérhető feket663

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 133
Re:Hobbyking YEP szabályzók
« Válasz #10 Dátum: 2015. Január 22. - 06:56:16 »
A leírtak alapján épp csak azt nem használjátok, amitől jó ez a szabályzó... Active freewheel és a governor.

Bocs a belevau-ért...

Semmi gond, hisz ezért van a fórum, hogy mindenki megossza tapasztalatát és ha tud tanácsot adjon. 

Egyszerűen azért nem állítottam be azokat, mert nincs olyan szintű ismeretem azon paraméterekről, hogy biztonsággal bekapcsoljam azokat, még. :)
De ha leírod részletesen, azt szívesen vennénk és megtanulnánk. 

Pl. a gov-nál milyen értékű (%) gázegyenest állítsak be és miért pont olyat, pontosan mire jó és hogyan működik az Active freewheel stb.
Mire használható a Startup power menü, stb. 
:)
 
közben kaptam egy ilyen linket, ami hasznos lehet:
 "ez a HS kalkulátor sokat segít annak, aki tudja használni :)
http://heli.dacsa.net/calcv3/Default.aspx"


A governor használata nagyon egyszerű, megnézed egy kalkulátorral, hogy mennyi a max fordulatszámod az adott pinionnal, és beállítod  a távon azt a százalékos értéket (egy vízszintes egyenes gázgörbe kell), ami kiadja azt a fordulatszámot, amit elképzeltél. pl. ha 1000 a max fordulat, és te 900-at képzeltél el, akkor 90% gázállást kell beállítani. A lényeg, hogy 80% alatti értéket ne nagyon állíts be, mert akkor nem lesz túl jó a hatásfok, illetve 100%-ot se érdemes, mert akkor nem lesz tartaléka a szabályzónak nagyobb terhelésnél.

Az active freewheelről itt írnak, a lényeg, hogy kicsivel kisebb lesz a fogyasztás, bátran használhatod:

http://http://www.helifreak.com/showthread.php?t=417414

A startup power bekapcsolása, mint a nevében is benne van, a motor felpörgésekor ad redukált teljesítményt, kíméli a hajtásláncot.