Szerző Téma: DIY 433 MHz  (Megtekintve 1077 alkalommal)

Nem elérhető feket663

  • Kamikáze
  • **
  • Hozzászólások: 133
DIY 433 MHz
« Dátum: 2015. Január 25. - 15:30:55 »
Sziasztok!

Az unalmas óráimban az RCGroups-on szörfölve megakadt a szemem egy osztrák kolléga projektjén, ahol is egy pár fabatkáért kapható Arduino panel, valamint egy szintén filléres SI4432 chipet tartalmazó board segítségével a Hobbykingnél illetve sok más márkanév alatt futó openLRS modulokkal kompatibilis adó-, illetve vevőmodulokat készített.

Nosza, nekem is felcsillant a szemem, főképp a barkácsolás öröme, illetve a viszonylagos olcsóság (kevés pénz megy veszendőbe, ha mégsem működne) miatt beszereztem a szükséges alkatrészeket az ebay-ről:

http://www.ebay.com/itm/230795578198?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Emellett a panel mellett azért döntöttem, mert tartalmaz egy 3,3 voltos feszültségszabályzót, így direktben rá lehet kötni a BEC-től érkező 5 voltot. Mivel a beépített feszültségszabályzó terhelhetősége 150 mA, ezért főképp csak vevőmodul célra (kikapcsolt telemetriával) használható ez a fajta Arduino panel, ha valaki adómodult épít, akkor külső, nagyobb teljesítményű fesszabályzó szükséges.

http://www.ebay.com/itm/371216070109?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Ez a kicsike adómodul mindent tud, amire szüksége van a magamfajtának. Adnak hozzá antennát is, de megvan a lehetőség, hogy olyan antennával használja az ember, amilyet csak szeretne. Érdekességképpen nem ilyen modult küldtek, mint ami a képen van, hanem kék színűt egy kicsit más méretekkel és kialakítással, de ez nem nagyon jelentett problémát.

Múlt héten meg is érkeztek az alkatrészek, és egyik délután neki is álltam összeforrasztani őket az alábbi kapcsolás alapján:



Elsőre ilyen lett a kábelezés:

.

Csodák csodája, miután feltöltöttem a szükséges firmware-t a vezérlőre, egyből elindult, és azóta is szépen működik, így kivívta a jogot, hogy egy szebb kábelezést kapjon:





Egy rögtönzött hatótáv tesztet is végeztem, a házban hagytam az 1 wattos adót, rajta a gyári igencsak nem a minőségéről híres antennát, aztán elsétáltam a belemezelt kapunkon túlra, és így jópár falon keresztül és a vaslemezeken  túl is hibátlanul mozgatta a szervót. Szerintem elegendő lesz a megcélzott hatótávhoz.


Egy minimális Arduino ismeret szükséges ahhoz, hogy az ember fia fel tudja tölteni a firmware-t, de egyáltalán nem kritikus a dolog, ebben nagyon szívesen segítek, ha valakinek megtetszett ez a dolog.
Adómodult is lehet ugyanezekkel az eszközökkel készíteni, de arra nekem nincsen egyelőre szükségem, megvettem a "gyári" orangeRX-et a Hobbykingről. Mint a kapcsolásról látható, szervó kimenetek nincsenek, egy PPM jel jön ki mindössze, amit akármelyik robotpilóta elfogad. Ennek a vevőnek az előnye a kis méret, illetve könnyen a meglévő helyhez igazítható konstrukció, mindenki úgy rakhatja össze, ahogy neki tetszik. A bevállalósabbak elkészíthetik az adómodult is, akkor 10-enpár dollárért át lehet alakítani egy régebbi 35 MHz-es távot egy viszonylag megbízható átvitellel rendelkező protokollt használóra.

Aki mélyebben kíváncsi a témára, javaslom az eredeti fórumot tanulmányozza át, aztán ha van kérdése, megpróbálok válaszolni én is rá.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2114859