Szerző Téma: Futaba FC-16 40Mhz/2,4Ghz - FrSky DHT 2.4GHz HF-Modul beépítése  (Megtekintve 1811 alkalommal)

Nem elérhető armonmiki

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi
  • *****
  • Hozzászólások: 373
Futaba FC-16 40Mhz/2,4Ghz - FrSky DHT 2.4GHz HF-Modul beépítése
« Dátum: 2015. Október 15. - 22:01:59 »
A technika fejlődése válaszút elé állított. Döntenem kellett, hogy régi FC-16- os pultos rádiómat amit kedvelek, egy újra cseréljem, vagy egy átalakítással „kétnormássá” alakítsam? Mivel az adó tökéletesen kielégíti ma is az igényeimet, csak a 40Mhz-en alkalmanként tapasztalható zavarások okoztak problémát, ezért a 2,4 Ghz-es modullal való bővítés mellett döntöttem. Az átalakítás mellett nem csak a kedvezőbb anyagi ok állt, hanem az is, hogy megmaradhatott a régi rendszer, amivel a régi 40Mhz-es vevőket is tovább tudom használni kevésbé kockázatos modellekben. (pl hajókban) A beépítésre kiszemelt modul az FrSky DHT 2.4GHz volt. Mivel F3J vitorlázó modellekkel is repülök, melyek alkalmanként nagy távolságra is eltávolodnak, ezért szimpatikusak volt ennek a modulnak a műszaki paraméterei és a róluk olvasott tapasztalatok. A modult és a hozzá választott vevőt a HK –tól rendeltem meg. Bő egy hónap volt a szállítás.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17205__FrSky_DHT_8ch_DIY_Telemetry_Compatible_Transmitter_Module.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14356__FrSky_D8R_II_PLUS_2_4Ghz_8CH_Receiver_with_Telemetery.html
A beépítéshez szükségem volt még kis kapcsolókra is. Elektronikai üzletben egy kétállású és egy háromállású kapcsolót szereztem be. (200 Ft/db) A kétállású kapcsoló a 40Mhz és a 2,4Ghz közötti rendszer választó kapcsoló, a háromállású kapcsoló pedig az eredeti a modulra szerelt kapcsoló kiváltása miatt kellett, mivel az eredeti kapcsoló, ami a vevő típus kiválasztására szolgál, egy nagyon hosszú szárú kapcsoló és esztétikailag nem volt szimmetrikus a többivel. (1. és 2. kép)





A beépítés előtt sokat guberáltam a neten és találtam két olyan oldalt, ami nagyon jó segítség volt. Sok fotóval pontos útbaigazítást adott.
http://www.das-modellbauforum.de/fm/index.php/Thread/13144-robbe-Futaba-FC-16-mit-40MHz-und-FrSky-2-4GHz/

http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/251083-Corona-DIY-in-Futaba-FC-16-einbauen

A kapcsolók helyét úgy választottam ki, hogy a vezetés közben véletlenül se kerüljenek kéz alá. Ezért nem kerültek egyik kapcsoló mezőre sem a többi kapcsoló közé.     ( 3. kép )



Szándékosan oldal irányban vannak elhelyezve, hogy a kapcsolóra pillantva pontosan lehessen látni azok állását. A kétállású kapcsoló beépítését ami a rendszerválasztó kapcsoló, a két antenna közé terveztem, hogy jól látható legyen, melyik antenna felé mutat, de mivel a vezetéket nem akartam megtoldani és a hossza nem tette lehetővé, így a másik oldalra került. Az állása így is megmutatja melyik rendszer van üzemben. Így végül a vevő típust kiválasztó kapcsoló került az antennák közé.
 Mivel a kapcsoló mezők nálam elég kihasználtak, ezért nehezen találtam a helyét a kis panelnek, melyen a kontroll led és a bindelő gomb van.  Végül kis igazítás után a főkapcsoló mellé lett beszuszakolva. ( 4. és 5.  kép )






A biztonság kedvéért a panelből egy kicsit lereszeltem és a fölötte lévő panelt 0,5mm-rel megemeltem kicsi huzalból hajtott alátétekkel. (6. kép )



 Egy kicsit a főkapcsoló házába is bele kellett marni a panel szélét. ( 7. kép )





Így sikerült elérni, hogy a két panel között elég távolság legyen és ne feszüljenek egymásra. (8. kép )



Ennek a kis panelnek a beépítése volt a legmacerásabb. ( Kis 3,5mm tuskók elkészítése és beragasztása és a furatok pontos kifúrása. Közben nagyon kellett ügyelni, hogy a kiszerelt paneleken semmi ne sérüljön)
A mankóként használt német oldal fotóin jól látható, hogy melyik átkötés helyére kell bekötni a rendszerválasztó kapcsolót. Erre a pontra mutat rá az én fotóimon a piros kis pálca. ( 9. és 10.  kép )





 A fekete vezeték a beérkező + ,  ami a kapcsoló közepére van kötve. A kapcsoló vagy a 40 Mhz rendszernek (vissza az átkötési pont, piros vezeték) vagy a 2,4Ghz-es modulra (szintén piros vezeték) adja a pluszt. (11. és 12. kép )





A  PPM jelet a modul a TRAINER csatlakozóról kapja.  A panel széle felől nézve a második pont. (13. kép)



Ez a pont a német oldal fotóin is pontosan be van jelölve. Én is igyekeztem jól láthatóan fotózni a sárga vezeték bekötését. Ezeken a képeken a modul fekete testvezetékének a bekötése is jól látható.
A modul a teleptartó szélére ragasztott műanyag nyelvre egyszerűen gumival van rögzítve. (14. és 15. kép)





A beüzemeléskor minden azonnal  működött. Problémát csak az okozott, hogy még soha nem láttam miként kell a vevőt az adóval összebindelni. Persze a neten mindenre van leírás. A második apró probléma pedig az volt , hogy a rendszer választó kapcsolót meg kellett fordítani, mert pont fordítva állt a kapcsoló szára, mint ahogy kellett volna. A 2,4Ghz-es antenna felé mutatott miközben a 40 Mhz-es működött.
Bindelés.
Az adó főkapcsolót nyomva tartott bindelő gomb mellett kell bekapcsolni. A led vibrálva jelez. Ezután a vevőn is nyomva tartva annak bindelő gomját kell a tápot bekapcsolni, vagy az aksit rádugni. Szintén piros és zöld led világít.  Ezután a vevőt lekapcsoltam majd az adót is kikapcsoltam, majd a következő sima bekapcsolás után (semmit nem nyomva)  már azonnal együtt működött az adó a vevővel, adón is vevőn is csak a piros led világít. (Nekem az adón kicsit vibrálósan)
Már csak egy kis fejlesztést tervezek, ami a rendszert kiegészíti, de még nem tudom, honnan lehet legkedvezőbben beszerezni, mert a HK-nál egyelőre lekerült a palettáról.
http://www.aliexpress.com/item/FrSky-LCD-Telemetry-Display-FLD-02/32386722994.html
A rádiómon az idő és a nap a programozó gombok fölötti matricát is megette. A vékony műanyag elöregedett és átszakadt.  Ez az állapot látható a 3. képen.
Szerencsére ezt a matricát is sikerült elfogadható áron az http://www.rchungary.com/ segítségével beszerezni. Így ez a hiba is orvosolható lesz és esztétikailag jobbá teszi az öreg szerszámot. (16. kép)



 Andreas egy héten belül megoldotta a matrica problémámat. Köszönet érte.
A mellékelt képeken igyekeztem mindent jól láthatóan fotózni, hogy ha valaki szeretné ezt az átalakítást megcsinálni annak ez is segítséget adjon, de ha valakinek további kérdése van szívesen válaszolok. 
"az élet legfőbb értelme, hogy minden percét élvezzük."

Samuel Butler

Üdv. Juhász Miklós  30-7374804

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19595
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Futaba FC-16 40Mhz/2,4Ghz - FrSky DHT 2.4GHz HF-Modul beépítése
« Válasz #1 Dátum: 2015. Október 16. - 19:34:56 »
Szia Miki!

Szép munka! ;)
Használd egészséggel! :)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető armonmiki

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi
  • *****
  • Hozzászólások: 373
Re:Futaba FC-16 40Mhz/2,4Ghz - FrSky DHT 2.4GHz HF-Modul beépítése
« Válasz #2 Dátum: 2015. Október 19. - 00:00:36 »
Nagyon köszönöm Attila!

Most már lehet a repülőkön dolgozni.

Van néhány beüzemelésre váró gép.

Azokról is készítek fotókat, de már nem fogok bonyodalmat okozni.

 :D
"az élet legfőbb értelme, hogy minden percét élvezzük."

Samuel Butler

Üdv. Juhász Miklós  30-7374804