Szerző Téma: La Mouette gőzbárka  (Megtekintve 53304 alkalommal)

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
La Mouette gőzbárka
« Dátum: 2015. December 13. - 19:21:06 »
Üdvözletem!

A gőzgép modellek iránti érdeklődésem valamikor 2005 környékén kezdődhetett. Először csak egy kis asztali gépet építettem, igen nagy kudarcok és nehézségek árán.

https://www.youtube.com/watch?v=fIFSsbIv_sM

Eme tervek alapján:
http://users.atw.hu/sry/fsa.html

Miután ez sikerült késztetést éreztem arra hogy valami hasznát is vegyem a gépnek, hogy hajtson valamit.
Gyönyörű gőzhajó modelleket láttam a neten és ekkor döntöttem el hogy hajó lesz.
Viszont a kis gép alkalmatlan arra hogy bármit is meghajtson, alig kell a lendkerékhez hozzáérni és máris megáll.
Elkezdtem más, erősebb de könnyen megépíthető gőzgépek után kutatni. A tervrajzok szinte végtelen tárháza az internet.
Kedvenc weboldalam ez:
http://www.john-tom.com/html/SteamPlans.html

Esztergám sajnos nincsen ezért olyan gépet kerestem ami minimális gépműhelyi munkával elkészíthető.
Sokat próbálkoztam, kísérleteztem mire a jelenlegi verzióig eljutottam.
Készült pl egy ilyen egyhengeres tolattyús gép is:
https://www.youtube.com/watch?v=1lmxbSEYkVc

Ám még ez is gyengének bizonyult a pontatlan megmunkálás miatt. Bár egy kisebb hajót már ez is elhajtana. Egyik legnagyobb hátránya viszont hogy nem indul el magától.

Ezt követte egy kéthengeres oszcillációs gép:
https://www.youtube.com/watch?v=u9ZyNPYx4RA
Ez már majdnem jó lenne, de valahogy mégsem az igazi.

Nemrégiben készítettem egy kéthengeres tolattyús gépet de az annyira zsákutca lett hogy szét is szedtem, az alkatrészeit pedig felhasználtam jelenlegi gépemhez.

Folyt. köv. (anyagbeszerzés, megmunkálás)
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető kalazoli

  • Jedi moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1088
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #1 Dátum: 2015. December 14. - 08:54:28 »
Szia Viktor58!

Ha szeretnél egy gőzgép rajzot leírásokkal, ötletekkel,
vedd fel a kapcsolatot Armonmikivel. Tőle olcsón megveheted
a Modellmix kiadványait, amelyekből rajzokhoz és
hasznos tanácsokhoz juthatsz a gőzgépek építéséhez.
Neki egyébként van egy gyönyörű gőzhajója, amit érdemes
megnézni és nem lakik messze tőled.
Üdv.  Kalanovics Zoltán
70/618-5008
Kazincbarcika

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #2 Dátum: 2015. December 14. - 11:14:47 »
Köszönöm. Bár nekem is több száz oldalnyi gőzhajó, gőzgép és kazán tervem van
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #3 Dátum: 2015. December 14. - 11:16:22 »
Köszönöm. Bár nekem is több száz oldalnyi gőzhajó, gőzgép és kazán tervem van köztük a modellmixben megjelentek is
, ettől függetlenül lehet hogy megkeresem őt.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #4 Dátum: 2015. December 14. - 23:00:08 »
A hajó terveit innen töltöttem le: http://www.john-tom.com/MyPlans/Steam%20Engines/ModelSteam%20BoatPlans/LaMouette/LaMouetteSteamBoat.pdf

Elsősorban azért választottam ezt a hajót mert tetszett az egyszerű alakja.


A borda és a gerinc rajzokat felnagyítottam fénymásolóval és átrajzoltam rétegelt lemezre majd lombfűrész géppel kivágtam. A palánkleceket saját magam gyártottam colos fenyődeszkából asztalos körfűrésszel, 6x2mm-es leceket készítettem. Fárasztó és időigényes munka volt. Összeállítottam a hajó "csontvázát" egy bútorlapra húzatva és elkezdtem felragasztani a palánkleceket. Egy nap egyet, fentről lefelé haladva. Az építés ezen fázisáról sajnos nincsenek képeim mert elvesztek.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19614
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #5 Dátum: 2015. December 15. - 18:12:52 »
Szia Viktor!

Szép, látványos bárka lesz! ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #6 Dátum: 2015. December 15. - 21:23:06 »




Miután a testet kívülről legitteltem és lecsiszoltam úgy döntöttem hanyagolom kicsit. Úgy gondoltam először megépítem a gőzgépészetet hogy lássam mi hova fog kerülni, így ki tudom alakítani az egyes rögzítési pontokat és ha kell tudok változtatni. A gőzgép elhelyezése nagyban befolyásolja a hajó súlypontját ezért ez egy kritikus pontja az építésnek. Amikor majd mindennek meglesz a helye minden alkatrészt-beleértve az elektronikát is-belepakolok a hajóba és egy nejlonzsákba és vízre teszem. Így fogom látni hogy áll a vízen.

Jelenleg ebben a stádiumban van:


Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető kalazoli

  • Jedi moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1088
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #7 Dátum: 2015. December 15. - 21:29:51 »
Heló Viktor 58!
Szép a hajótest ! Gratulálok!
Gyönyörű bárka lesz! csak így tovább!
Üdv.  Kalanovics Zoltán
70/618-5008
Kazincbarcika

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #8 Dátum: 2015. December 15. - 21:39:19 »
A gőzgépmodellek fő alapanyaga a sárga és a vörösréz. Nem korrodál és könnyen megmunkálható, mindemellett még szép is. Mivel jó modellező lévén semmit sem dobok ki, így az évek hosszú sora alatt felhalmozott anyagokból dolgoztam.





Elméletileg a kazánnak vörösrézből kellett volna készülnie, keményforrasztással de mivel nekem ehhez nincs megfelelő forrasztóapparátom ezért rozsdamentes anyagokból és hegesztéssel készítettem el. A kéménye viszont vékonyfalú rézcsőből van, a szűkítőt is beleértve amit én magam kalapáltam ki. A síp is saját gyártmány és már első próbálkozásra sikerült szépen behangolni. A síp szelepe autó kerék szelepből lett átalakítva.
A burkolat orvosi spatulából készült, alatta filc szigetelés van. Az alsó részt nyomdai lemezzel burkoltam hogy eltakarjam a hegesztési varratokat. A kéményben látható kör alakú konzolba majd a fáradtgőz csöve kerül így tényleg "füstölni" fog a kémény. Viszont egy módosításra szükség lesz. A kazánt kb 2 centivel lejjebb tudom helyezni a hajótestben úgy hogy a gázégőt módosítom.

Ilyen volt:


Ilyen lett:




Illetve ha a kazán alatti bordákból kivágok akkor megint nyerek 1 centit. Ez jótékony hatással lesz a súlypontra.

A kazán egyébként tökéletes lett. Felfűtési idő kb 6-7 perc, üzemidő kb 20-30 perc (ekkor még csak csökken a gőznyomás de a gép még megy). Egy régebbi gőzmotorral már teszteltem ami tele volt tömítettségi hibákkal. Tehát a végeredmény csak jobb lehet.


Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #9 Dátum: 2015. December 15. - 21:41:21 »
Néhány kép a kazánról





Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #10 Dátum: 2015. December 15. - 21:57:29 »
Ha már a kazánról esett szó akkor írok néhány sort  a gázégőről is.
Azt el kell, hogy mondjam hogy ezt a végleges verzió. Kb 5 sikertelen kísérleti példány előzte meg.
Az égőfej kemping gáztűzhelyből származik, a szelep átalakítva ez:
http://www.szerszamstore.hu/cfh-csatlakozo-szelep-3-8-52121



Csak az összehasonlítás kedvéért, ebből a szelepből készítettem rengeteg farigcsálás és csiszolás árán, gőzcsapokat is:



A gáztartály Decathlonban kapható kisméretű kemping gáztartány (pb).
http://www.decathlon.co.hu/power-gas-100-g-primus-kempingfozo-turazashoz-szurke-id_8339266.html

A vezeték pedig gáztűzhelyekben lévő bimetál külső csöve. Mindezeken felül némi vörösréz cső meg egy mittomén milyen L alakú kocka formájú idom.  :) Az égőfejben 0,3 mm es fúvóka van így szép kék lánggal ég. (majd lesz kép)

Egy korábbi verzió:


Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #11 Dátum: 2015. December 16. - 21:16:07 »
Jelenleg a gőzmotor építése folyik. A kazánt és a gépet is Schmidt Lajos bácsi tervei alapján készítem de sok dolgon változtattam, amiatt hogy a lehető legegyszerűbben el tudjam készíteni és hogy elférjek a hajótestben.

http://users.atw.hu/sry/cikk317.htm

A kéthengeres oszcillációs gép első verziója





A henger rézcsőből van, a dugattyúrúd tömszelencéje pedig biciklibelsőből. A dugattyú-henger illesztése nem sikerült pontosra emiatt nem megfelelő a teljesítménye. A lendkereket és a főtengely sonkáit nem sikerült központosan kifúrnom emiatt ütnek.

Az új motor kritikus részeit esztergályos ismerősömmel készíttettem el. Jelenleg ennyi alkatrész van készen. Bal felső sarokban az irányváltó szelep és a gőzolajozó látható. Előbbi még csak prototípus.



Az ünnepek alatt remélem lesz időm teljesen összerakni.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19614
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #12 Dátum: 2015. December 16. - 21:19:07 »
Szia Viktor!
 
A kazán teljesen egyedül csinálod?  ???
Mit gondolsz, a kazán mennyibe lesz?  ???
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #13 Dátum: 2015. December 16. - 21:37:50 »
Szia Viktor!
 
A kazán teljesen egyedül csinálod?  ???
Mit gondolsz, a kazán mennyibe lesz?  ???

A kazán már  készen van és már üzemelt is. Ha jól emlékszem kb 2000-3000 forintból kijött.
Jut eszembe, az olyan anyagokat amiket feltétlenül meg kellett vennem Miskolcon a Szatexnél vásároltam. Vörös, sárgaréz, vas, rozsdamentes, műanyagok, alu profilok és akkora darabot vágnak le amekkorát a vevő kér.

szatexmiskolc.hu
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:La Mouette gőzbárka
« Válasz #14 Dátum: 2015. December 16. - 21:46:35 »
Szia Viktor!
 
A kazán teljesen egyedül csinálod?  ???
Mit gondolsz, a kazán mennyibe lesz?  ???

Ja, és igen, én magam csináltam. Eddig az esztergályos munkán kívül mindent saját kezűleg csináltam.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó