Szerző Téma: Hitec Challenger 720 40 Mhz / 2.4 Ghz átalakítás  (Megtekintve 1687 alkalommal)

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Hitec Challenger 720 40 Mhz / 2.4 Ghz átalakítás
« Dátum: 2017. Február 25. - 12:39:03 »
Sziasztok!

Kb. 2 évvel ezelőtt itt a fórumon nyertem egy Styroman Extra 300 1000mm EPP gépet, amit meg is építettem. Szükségem volt hozzá egy távirányítóra amivel ki tudom próbálni. Mivel ez volt az első repülőmodellem, nem tudtam fog e tetszeni a repülés (őszintén bevallom, sosem vonzott igazán és most sem) , ezért valami olcsó, minimum 4 csatornás rádiót kerestem. Tudom, hogy lehet kapni kínai távokat 14000 forint környékén, de azokat nem sokba nézem és úgy voltam vele ha a repülő nem is de a táv az meg fog maradni mert későbbiekben még hasznát tudom majd venni pl a gőzhajómhoz. A kritérium az volt hogy legyen minél olcsóbb és legyen minél több csatornás. A "nagy" fórumon akadtam rá erre a régi darabra és már nem emlékszem pontosan de pár darab ezresért árulták úgy hogy az eladó nem tudta megmondani működik e, de járt hozzá a saját 7 csatornás vevője is. Tudom, butaság volt de megvettem mert nagyon megtetszett. Egyébként is szeretem a retro modell cuccokat. Nem lehet sokat tudni erről a típusról, az interneten sincs túl sok információ, itthon akárkit kérdeztem senki sem hallott róla, elég ritka darab. Szóval a táv 7 csatornás, FM 40 Mhz-es, modulos (a modul hiányzott belőle. Az állítási lehetőség ami van rajta nekem pont elég dual rate-ek, mix-ek meg persze az ősszes csatorna reverse-e természetesen minden analóg.







Sajnos ahogy megérkezett modul híján nem tudtam kipróbálni, viszont egy két hétre rá találtam a fórumon egy Hitec Spectra 40 Mhz-es szintézeres (nem kell bele kristály hanem állítható a csatornaszám) modult 5 db vevővel meg egy maréknyi kristállyal szintén potom pénzért. Na le is csaptam rá mint gyöngytyúk a takonyra. Volt köztük egy 7 csatornás Jeti vevő, 2 db 4 csatornás Corona, egy noname 6 csatornás és egy 5 csatornás mikro vevő. A modul méretileg nem passzol a távba de ezt némi habszivaccsal orvosoltam. Nem túl szép megoldás de a célnak megfelel. Ha valakinek van ötlete hogyan rögzítsem szebben és biztonságosan az kérem ne tartsa magában! Na szóval, összeraktam mindent elem a távba és láss csodát MŰKÖDIK ! Egyébiránt 9 darab ceruzaelem/akksi kell bele és azt hiszem nem meglepő de zabálja is. Úgyhogy kerűlt is bele egy 3 cellás 2200 as adóakku. Ennek az akksinak a kivezetéseit szintén nem tudtam szebben kivezetni, erre is várom az ötleteket. A gond az hogy a töltőm nem tud balance kábelen tölteni így kell neki a fő kábel is ezért kellett beépítenem egy átalakítót így elég csúnya hogy ott lógnak a kábelek de ez van. Érdekesség (legalább is nekem) a BATT CHK gomb ami arra hivatott hogy az akku feszültségét lehessen ellenőrizni ha a modul ki van véve ugyanis ha nincs benne a modul és bekapcsolom nem mutat semmit a feszültség jelző. Gondolom amikor valaki nem repül éppen akkor ki kell venni a modult, hogy még véletlenül se lehessen zavar, viszont így is tudták ellenőrizni az akkufeszt.



Szóval a táv működött, szépen tette a dolgát ahogy kell. A repülés persze nem jött be ezért az Extrát eladtam de a táv maradt. Közben készen lett a gőzhajóm amihez pont stimmelt is ez a retró stílus. Igaz ahhoz egyelőre csak 3 csatorna kell de ki tudja mi lesz még rajta amit majd távról kell működtetni.Két dolog volt ami nem tetszett. az egyik az antenna a hajón, amit szerettem volna eltűntetni mert nagyon rontotta az összképet de ha begyömöszöltem valami nem látható helyre akkor meg nem volt jó a vétel, vagyis egyenesen kell állnia felfelé. A másik dolog a zavarok! És ez  a nagyobb baj. Sokszor tapasztaltam hogy mintha megkergült volna minden, zizegtek ugráltak össze vissza a szervók, ez pedig elég kellemetlen ha a hajó több méterre, vagy akár több tíz méterre a tó közepén van.
Ezért döntöttem úgy hogy átalakítom a távot hogy tudjon 2.4 Ghz-es frekvencián IS!! működni. A Mhz-es részt azért szerettem volna megtartani mert ugyebár van hozzá egy halom vevőm és lehet hogy még jó lesz valami olyan modellbe ahol nem okozhat nagy bajt az esetleges rádiózavar.
A választásom a Flysky 2.4 -es moduljára esett azért mert olcsó maga a modul is és olcsók a flysky vevők is. Flysky rádiót használok autókhoz is van egy gt2 és egy GT3-c és eddig semmi gondom nem volt velük.

Modul: kb 4-5000 Ft


3 csatornás vevő: kb. 1200 Ft


6 csatornás vevő kb. 2400 Ft


8 csatornás vevő: kb 3400 Ft


A modult megszabadítottam a házától és kitaláltam hogy hova fogom elhelyezni. Annyi volt a bökkenő hogy így az antenna vezetéke nem ért volna el oda ahová az antennát terveztem. Az antennát leforrasztottam és helyette wifi antenna hosszabbító kábelből vágtam egy darabot és egy wifi routerről származó antennát tekertem rá.Ezeket itthon találtam az "elektronikai mindenes" dobozomban.



A eredeti Hitec és a flysky modul lábkiosztását is megtaláltam a neten így be tudtam azonosítani hova kössem a +, -, ppm vezetéket. A két rendszer között egy három állású kapcsolóval lehet váltani (azért 3 állású mert ilyen  volt itthon ) . Végigkövettem a táv nyáklapján a (+) útját és egy átkötést kiforrasztva szakítottam meg a kapcsolóval. A bind gombot kivezetékeltem és melegragaccsal rögzítettem.



















Azt azért halkan hozzá kell tennem, hogy ez a beavatkozás csak második próbálkozásra sikerült mert valamit valószínűleg elköthettem és hazavágtam A 2.4-es modult. Így rendelhettem másikat. Második nekifutásra már körültekintőbb voltam és minden simán ment, a táv tökéletesen működik mind a két rendszeren.


Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19538
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Hitec Challenger 720 40 Mhz / 2.4 Ghz átalakítás
« Válasz #1 Dátum: 2017. Február 25. - 23:09:31 »
Szia Viktor!

Szép munka, gratulálok! ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető pittyu2

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 695
Re:Hitec Challenger 720 40 Mhz / 2.4 Ghz átalakítás
« Válasz #2 Dátum: 2017. Február 25. - 23:45:39 »
Szépen meg csináltad. Én pár hete a Futaba 6 exámat alakítottam át, a 35 MHz et kivettem és Frsky modul ment bele.

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:Hitec Challenger 720 40 Mhz / 2.4 Ghz átalakítás
« Válasz #3 Dátum: 2017. Február 26. - 09:40:56 »
Köszi! Bár voltak néha kétségeim, hogy fog e működni de én is örülök hogy sikerült. Hatótáv teszt még hátravan de reményim szerint a nagyobb antenna miatt nem lesz gond vele. Van ötletetek hogyan tudnám legegyszerűbben leellenőrizni a hatótávot?
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető pittyu2

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 695
Re:Hitec Challenger 720 40 Mhz / 2.4 Ghz átalakítás
« Válasz #4 Dátum: 2017. Február 26. - 10:03:14 »
Ha van segítő  egy jó séta. Ha nincs  a bekapcsolt adót leteszed egy székre vagy asztalra és vevőakksi-vevő -egy szervó kézbe és séta. Amikor elkezd "ciceregni "a szervó és több mint 100 méterre vagy akkor jó.
 A föld frensel hatása miatt kissebb a hatótáv mintha repülnél , de a víz is csökkenti a hatótávot.

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:Hitec Challenger 720 40 Mhz / 2.4 Ghz átalakítás
« Válasz #5 Dátum: 2017. Február 27. - 08:13:06 »
Ez jó ötlet! Köszi!
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó