Szerző Téma: Schooner Irene (150cm) építgetése  (Megtekintve 5355 alkalommal)

Nem elérhető borazslo

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 35
Schooner Irene (150cm) építgetése
« Dátum: 2017. Május 19. - 21:04:34 »
Tavaly nyáron száz éves két árbocos szkúnereken dolgoztam pár hetet. Itt van pár kép: http://eleklaszlo.hu/mwc/ És mivel most nincs lehetőségem vízre szállni, hát elhatároztam, hogy építek egyet. Olyat/olyasmit, amin dolgoztam.

Kezdő vagyok. Ez a legelső RC akármim. És modellezni sem modelleztem. Ellenben sokféle programot nyomkodtam már a számítógépen. És beszélek angolul.

Lássuk, mire jutok. És kérlek, segítsetek, mert lesz miben.

Nem elérhető borazslo

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 35
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #1 Dátum: 2017. Május 19. - 21:22:30 »
Tervrajz

Először magam próbáltam tervezni egy modell schoonert különféle elérhető rajzok alapján. 3D tervező szoftverrel, meg ilyenek. De nem ment könnyen. Aztán nézegettem elérhető terveket (csak szkúnert), de a hajó test teljes deszkázását első munkának túl nehéznek találtam.


Aztán rátaláltam a Bearospace Industries-re, vagy Gary Webb honlapjára, ahol az RC repülőkön kívül RC vitorláshajók is vannak (kettő). A hajók terveiért 15 dollárt (~4500 forint) kell fizetni PayPal-on keresztül, de ennyit megérdemel a tervező. A tervek megvalósításához szükséges videók a youtube-n elérhetőek. A megfelelő angol nyelvű fórumon pedig maga a tervező is szívesen segít.

Megvásároltam a terveket. Megkaptam a fájlokat. De nem nyomtattam ki. Nem vagyok jó fafűrészelő és eszközeim sem annyira jók. Inkább vektorgrafikussá tettem a terveket, így elkészítettem lézervágásához a hajótest terveit. (Szívesen odaadom annak, aki a tervezőnek kifizette azt a kis pénzt.) A fájlt pedig elküldtem lézervágásra, és postán megjött minden alkatrész csodálatosan. (A lézérvágás helyéről itt beszélgetünk.)


Kezdődjön hát a buli. Közben pedig nézegessük a tervező videóját a medvéről és a hajóról:
https://www.youtube.com/watch?v=NPW8gS0NN84

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #2 Dátum: 2017. Május 19. - 22:08:21 »
Ahój!

Szép munka! ;)
Vízen láthatjuk majd Tiszaújvárosban?  ???

Üdv.
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető borazslo

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 35
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #3 Dátum: 2017. Május 19. - 22:18:38 »
(Bocsánat az átverésért, a kész hajóról a fenti kép nem az enyém, hanem a "gyártó" oldaláról van. Én még nem tartok ott. De majd. És akkor megmutatom mindenütt.)

Az első gond: Műgyanta

Nem használtam még műgyantát. (Bár láttam édesapámat kenukat foltozni műgyantával.) Az eredeti Schooner Irene építésénél viszont többfélét is használnak. A problémámat meg is írtam a Műgyanta topikban. Kérlek nézzetek át oda, és segítsetek nekem a megfelelő műgyantákat kiválasztani Magyarországon elérhető helyről.


Nem elérhető borazslo

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 35
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #4 Dátum: 2017. Június 01. - 13:40:58 »
Látszatra nincs haladás. De
- Megismerkedtem Schulek Jánossal, aki a HUN 147-es vitorlával versenyzik több hajóosztályban is. Bemutatta hajóit, mesélt és magyarázott rengeteget a hajó építésről. És bár ez a szkúner nem versenyzésre készül, sokat tanultam tőle.
- Jártam a Vasutasok Vörösmarty Művelődési Házának aljában a műhelyben. Bobcsák Máté bevezet az ottani világban is.

Szóval, ha nem is haladtam magával a hajóval, több barátra is leltem, akik nem csak lelkesítene, de segítenek is, ha elakadok. Ahogy ti is. Köszönöm, hogy ilyen közösséghez kezdhetek tartozni.

Nem elérhető borazslo

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 35
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #5 Dátum: 2017. Június 02. - 22:22:17 »


Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #6 Dátum: 2017. Június 02. - 23:29:15 »
Ez is szép! ;)
Na de ez már a saját! :)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető borazslo

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 35
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #7 Dátum: 2017. Június 03. - 22:08:57 »
Szóval miután beszélgettem az Alvin-Plasto-os Csányi Erikával megvettem életem első vödör epoxy-ját.
  • SR 8500 hajóminősített epoxi lamináló gyanta 1kg + SD 8605 0,35kg
  • HDK-H-15 tixotropizáló adalék (Aerosil) epoxihoz és vinilészterhez (1liter/50gr)
  • Epoxi hígító PMXIP 235 1dl

A terv:
  • Az élek és rések mentén sűrű epoxyval stabilizálom a szerkezetet.
  • Aztán kívül-belül kap egy vékony réteg higított epoxyt, hogy jól bemehessen a fa pórusaiba.
  • Majd normál epoxyval kap egy rendes réteget és azt talán elég is. (Előtte persze visszacsiszolom érdesre. Meg az orra lehet, hogy kap egy adag üvegpárnát is.

És akkor nekikezdtem.
  • Életem legelső főzete jól sikerült. Kicsit híg lett. Működött, de nem lett szép. Ahogy az első kép jobb oldalán látszik.
  • A második főzetet odaégettem. Egyik pillanatról a másikra forró lett, gőzölgöt, és égetett. Második képen. Szerencsére nekem sem lett bajom.
  • Visszatértem a figyelemhez, és a harmadik, picike főzetem, remekül sikerült és gél szerűbb is volt. Ahogy az első kép bal oldalán látszik.




Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #8 Dátum: 2017. Június 04. - 13:43:51 »
Szia!

Nagy érdeklődéssel várom a folytatást! ;)
Én is ismerkednék szívesen műgyantával. :)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető borazslo

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 35
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #9 Dátum: 2017. Augusztus 18. - 21:52:04 »
Egy szép nyár után, újra Miskolcon, újra munkában, újra a hajóval.

A leendő tőkesúlyt tartó/rögzítő dobozt készítettem el. Belül vastagon ki van kenve epoxy-val. A tervek szerint üvegpaplant/szalagot is kellene használni. Gondolom azért, hogy az olykor mozgó tőkesúly ne sérthesse fel a fát. Hát én ezt kihagytam. De azért jól kikentem.

A doboz helyét kivágni nem volt egyszerű még a dremel készlettel sem. Szűk helyek, ügyetlen kezek, stb. De legyőztem. Beraktam. Jól kikentem. Most szárad.




Nem elérhető Poseidon

  • Padawan
  • ***
  • Hozzászólások: 282
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #10 Dátum: 2017. Augusztus 30. - 15:50:43 »
Ahoj Boraszlo!

Üdv a fedélzeten. Szó esett a Vörösmartyról az előzőekben, dolgozni továbbra is
lehet a műhelyben, úgy is mint a kör tagja. Szívesen látjuk körünkben Bobcsák Mátéval történő megbeszélés alapján.

                                                               üdv  Poseidon.

Nem elérhető borazslo

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 35
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #11 Dátum: 2017. Szeptember 27. - 23:47:05 »
Eltelt egy nyár. A tanév pedig dübörög. Így továbbra sincs idő. De azért:
- A hajótestre rögzítettem a fedélzetet. (Ragasztás, majd jó adag epoxy réteg.) Így egyben van az egész hajótest. És elég stabilnak tűnik.
- 1,7 cm átmérőjű henger alakú farudakból elkészítettem a két árbócrudat. Elég macera volt kaparászni, reszelni, smirglizni, de nem volt jobb eszközöm. Lekentem gesztenye színű alapozó-lazúrral is.

Majd képelek is.

Nem elérhető borazslo

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 35
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #12 Dátum: 2017. Október 14. - 23:48:32 »
Itt tartunk most:

- Vagyis tényleg vannak vitorla rudak, amiket jól lekentem gesztenye színű lazúrral (mert pont az volt itthon), a végeit pedig fehér akril spay-vel. (Mert így szeretem.)

- Az elővitorlarúddal (sajnos nem vagyok jó a magyar szakszavakban) talpazátaval gondok voltak, mert a keelt tartó dobozka helyét nem számoltam ki miliméterre. És mivel gaff vitorlázatot szeretnék mindkét árbócra, ezért az előárbóc talpát arráb kellett helyeznem, de beleütközött az említett dobozba. Így csiszolnom kellett az árbóc lábán. Meglátjuk milyen erőket bír majd ki.

- Az orrvitorla rúdjait is megcsináltam, lazúroztam, festettem, és kis kampót tettem rá.

- Nyomtattam egy kormánykereket, mert az nekem könnyebben megy, mint a faragás.


Nem elérhető borazslo

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 35
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #13 Dátum: 2017. Október 14. - 23:56:33 »
A kötélzet első változatával is elkezdtem foglalkozni. Mindenféle blokkokat, csigákat, és halott szemeket (deadeye) lehet gyártani. A hajó eredeti fórumán adtak segítséget. Van faragós videó, de nagyon menő esztergálós megoldás is.

Én a 3D nyomtatást választottam. Nekem az az egyszerű. Hogy elég tartós lesz-e? Nem tudom. Hogy elég könnyen mozog majd benne a kötélzet? Azt sem tudom. Kipróbálom.


Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19535
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Schooner Irene (150cm) építgetése
« Válasz #14 Dátum: 2017. Október 15. - 10:10:42 »
Szia!

Szép lesz ez a hajó! ;)
Jóknak tűnnek a nyomtatott alkatrészek.  ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com