Szerző Téma: SVM Columbia MK5 felújítás  (Megtekintve 15574 alkalommal)

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
SVM Columbia MK5 felújítás
« Dátum: 2017. November 16. - 12:22:11 »
Sziasztok!

Ismét egy régi vágyamat sikerült megvalósítanom. Amióta elkezdtem modellezni, azóta érdekeltek a nagyméretű, 1/5-ös modellautók.
Most végre találtam egyet nagyon kedvező áron, így le is csaptam rá. Az autóról semmit sem tudtam, azt sem milyen típus, van e hozzá alkatrész vagy hogy egyáltalán üzemképes e. Az már a hirdetés alapján látszott hogy nem mai (de még csak nem is tegnapi) darabról van szó és nagyon ritka mert azelőtt még csak képen sem láttam ilyet. Viszont nagyon megtetszett hogy ilyen patinás, ütött kopott. Egyébként sem szeretem a kész RTR modelleket, ezen pedig van mit csinálgatni. Az eladó nagyon segítőkész volt és küldött jópár részletfotót és egy videót amin látszott, hallatszott hogy a motorja kiváló állapotban van. Illetve felvettem a kapcsolatot egy tapasztaltabb és 1/5 modellekben jártasabb modellezővel akitől megtudtam hogy ez egy SVM Columbia MK5, illetve annak valami korai változata. Az autó olasz gyártmány és 1996!!!- tól 2000-ig gyártották. Így alkatrész már a világon sincs hozzá. Háháá ez ám a kihívás!



A fényezés sok helyen ütött kopott, ezzel lesz munka bőven. Többek közt a kék festéket fogom eltűntetni, hogy ne egy papagájra hasonlítson. A levegőszűrő valami robogó sportlégszűrő ezt le fogom cserélni. A féktárcsák úsznak az olajban és zsírban, meg úgy az egész autót darabokra kell szedni és megtisztítani. A gumik repedezettek de még használhatóak, bár eléggé meg vannak keményedve, lehet hogy semmire sem lesznek jók, majd kiderül. A kormánymű kicsit össze van gányolva vaslemezzel, ezt majd újra építem aluból. A lánc lóg és feszíteni nincs lehetőség gyárilag így majd gyártok rá valami feszítőt.
Viszont a motorja könnyen indul, szépen jár, nem csörög. A szervók működnek. Az autónak minden alkatrésze megvan, lengéscsillapítók nem szivárognak. Sajnos karosszériai nincs hozzá. Van viszont rajta 4 tárcsafék, ebből a két hátsó érdekes megoldású, a diffi két oldalán van elhelyezve.
Tervben van még az első rugótorony módosítása mivel ez a megoldás szerintem túl magas és nem is tetszik. Alacsonyabb konzolt fogok készíteni és a rugók laposabb szögben fognak állni, valamint bekerülnek a lengőkarok közé.
Egyelőre ennyi.
Folyt. köv.











Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #1 Dátum: 2017. November 16. - 12:23:23 »
Kimaradt: a motorja 23 ccm Zenoah
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19538
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #2 Dátum: 2017. November 16. - 12:31:13 »
Szia Viktor!

Ez igen, nem semmi!  :o :o :o
Libabőrös lettem a látványtól.  ;D
Mikor láthatjuk majd és ugye ez is kiállítási darab lesz?  ??? ??? ???
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #3 Dátum: 2017. November 16. - 13:37:06 »
Szia Viktor!

Ez igen, nem semmi!  :o :o :o
Libabőrös lettem a látványtól.  ;D
Mikor láthatjuk majd és ugye ez is kiállítási darab lesz?  ??? ??? ???

Ha elkészül addigra akkor igen.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #4 Dátum: 2017. November 21. - 10:40:50 »
Egy két alkatrészt beszereztem az autóhoz.
Mivel észrevettem hogy némelyik gömbfej befogója el van repedve,  a gömbök pedig rozsdásak ezért elkezdtem keresgélni alkatrészt hozzá. Tudtam hogy pont ilyet sehol sem fogok kapni (a gömbfej befogók menete M7  :o) ezért úgy gondoltam majd valahogy összeházasítom FG alkatrészekkel. Ezeket viszont csak német webshopban találtam és postával együtt már elég borsos ára lett volna. Valamilyen más megoldást kellett találnom. De most is, mint mindig a Google segített. Beírva hogy "universal ball joint" ismét Aliexpresses kínai barátainknál kötöttem ki:

https://m.fr.aliexpress.com/s/item/32820426343.html?spm=a2g0n.search-cache.0.0.203547efpaZdso#autostay

Itt méret alapján az M5-öst választottam ki, mivel ez áll legközelebb a gyárihoz. Így majd új összekötőket is kell gyártanom de ez nem okoz problémát.

A levegőszűrőt ledig egy kisebbre cserélem. Autósboltban kaható kartergáz csőre szerelhető "tuning" kartergáz szűrőre. Légszűrőolajjal befújva szerintem jó lesz.

https://alkatreszek.hu/termekcsoport/tuning_shop/kartergaz_szuro

Azért egy ilyen csinosabban áll majd rajta.

Eddig ezek szinte filléres dolgok és elvileg kapok rá 4 egyforma kereket meg pár db ezresért egy kasznit.

Folyt. Köv.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #5 Dátum: 2017. November 23. - 11:58:35 »
Sziasztok!  Nagy meglepetésemre tegnap megérkeztek az M6-os gömbfejek. Az szintén meglepő hogy nagyon jó minőségűek. Azért tudnak ezek a kínaiak.  :) Anyaga valamilyen acél öntvény, a gömb háza réz, maga a gömb pedig szintén acél és egészen szép, pontos megmunkálású. A gömb szépen, feszesen mozog, nem lóg és nem is szorul. Méretben nagyon közel áll az eredetihez de még azért megvárom hogy megérkezzen az M5-ös is mivel az valamivel kisebb. Lehet hogy az "csinosabb" lesz.

Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #6 Dátum: 2017. December 01. - 14:11:46 »
Sziasztok.

A napokban szétbontottam az autó első traktusát, hogy megnézzem hogy is néz ki a kókányolt kormánymű és mit tudok vele majd kezdeni. Nagyon nagy baj nem is lenne vele mert bár eléggé csúnya de kis csiszolás és festés segíthetne rajta. a legnagyobb baj az, hogy a servo saver ellendarabját nem alakították ki a vaslemezen így az nem működik megfelelően és ráadásul még lóg is. A tervem az hogy egy a vasból készült részeket újra gyártom úgy hogy a servo saver is működjön. Az új darabot aluból fogom kimunkálni, valószínűleg több darabból amiket majd csavarozok vagy fémhez való epoxyval ragasztok, vagy mindkettő.









Folyt. Köv.

Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #7 Dátum: 2017. December 01. - 14:16:36 »
Most hogy végignéztem a képeket, támadt egy ötletem. Lehet hogy mégis megtartom ezt a "vasdarabot". Ha sikerülne átalakítanom, akár még jó is lehet és az igazság az hogy a vasmunkában nagyobb a jártasságom.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #8 Dátum: 2018. Március 29. - 22:02:51 »
Itt a jó idő, úgyhogy haldok ezzel a projectemmel is. Szeretném minél hamarabb kipróbálni.
Az alváz sajnos még mindig darabokban, sajnos nem haladtam vele semmit. Viszont sikerült szereznem az autóra egy kasznit és 2 garnitúra külömböző keverékű kereket. A kerekek kopottak de játszani még jók. A kaszni viszont ramaty állapotban van. (a kaszniért és a 2 garnitúra kerékért 10000-forintot fizettem) Sok helyen repedt, törött és két helyen is ki van törve belőle darab. Szerencsére a hiányzó részek megvannak. Kívülről karbon fóliával van bevonva ami már elég viseltes. Ezt leszedem és újra fogom fóliázni de más színűre és fényés fóliával. Azért nem festem mert a fólia majd eltakarja a hibákat és erősíti is. Belülről a töréseket műgyanta üvegszövet kombóval javítom ki.
Matrica nyomtatásban tudna valaki segíteni?







Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #9 Dátum: 2018. Október 14. - 19:02:06 »
Elkezdtem az összeszerelést. Az al és felvázról a piros eloxálást lemartam (hideg zsíroldó) mert már ütött-kopott, foltos és fakó volt. A motorburkolatot lecsiszoltam majd hőálló feketével lefestettem. A legtöbb fém alkatrész rozsdás volt, ezeket is felcsiszoltam. Termeszetesen mindenhova kap új csapágyakat, gömbfejeket, készítek egy láncfeszítőt és majd az első futóművet is módosítom.







A karosszériával vègül is nem foglalkozom mert nagyon ramaty állapotban van és egyébként is vékony az anyaga. Időközben vettem egy festetlen Mercedes C DTM kasznit ami szintén hibás mert valaki az egyik kérekjárati ívet nagyon kivágta. Viszont ez már rendes 2mm-es anyagból van.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19538
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #10 Dátum: 2018. Október 14. - 21:08:48 »
Szia Viktor!

Tiszta lett rendesen! ;)
A karbinak nem ártott meg a sok állás?   ???
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető pittyu2

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 695
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #11 Dátum: 2018. Október 14. - 22:25:58 »
Ez igen.!!!! Szereted a kihívásokat.

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #12 Dátum: 2018. Október 15. - 12:20:31 »
Szia Viktor!

Tiszta lett rendesen! ;)
A karbinak nem ártott meg a sok állás?   ???

Amikor hozzám került járt szépen a motor. Akkor még nem volt baja. Remélem azota sem lett. Tudom a membránnak nem tesz jót ha szárazon áll sokat. Szerintem a héten ismét beindítom.

Ez igen.!!!! Szereted a kihívásokat.

Bizony, bizony. Szeretem. És ebben van is kihívás.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #13 Dátum: 2018. Október 17. - 13:59:38 »
Elkészült a láncvezető, amit puha műanyagból alakítottam ki. Így már jóval kisebb a lánc lógása és kevésbé fog csapkodni.
Sikerült összehoznom a felső lengőkarokat is a gömbfejekkel. Az első rúgóstagok kb olyan szögben lesznek beépítve mint ahogy az a képen látszik, oda kell krealnom egy konzolt.
Holnap reményeim szerint ma nekiállok a kormányműnek.













Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19538
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:SVM Columbia MK5 felújítás
« Válasz #14 Dátum: 2018. Október 17. - 21:37:05 »
Szia Viktor!

Szépen alakul! ;)
Nem tétlenkedsz. :)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com