Szerző Téma: Mikromodellek  (Megtekintve 8626 alkalommal)

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Mikromodellek
« Dátum: 2017. November 20. - 20:33:08 »
Sziasztok!

Már régóta játszadozok a gondolattal hogy jó lenne valami olyan parányi modellt, vagy modelleket építeni amivel a hideg téli napokon bent a lakásban is lehet foglalatoskodni, nem kell komoly műhely az építéshez és nem kell nagy hely ahhoz hogy játszhassak.
Főként német kollégáinknál elterjedt a vasútmodellezésben megszokott méretarányú 1/87 (HO) méretarányú kis rc modellek készítése.
A kis méretek miatt nem kell komoly, bonyolult mechanikai megoldásokat alkalmazni és nem kellenek speciális szerszámok sem. Annál nagyobb feladat az elektronikai és mechanikus egységek bezsúfolása a pici kis járművekbe. Az interneten keresgélve (youtube, google "mikromodelle") sok hasznos információt találunk mind videó és letölthető szakirodalom formájában.
Átépítésre kiválóak a vasútmodellekhez kapható modellek. Ezekből van választék bőven az egyszerűbb 1000-2000 forintnál kezdődnek és egészen 10000 forint felé is mehetnek a részletesebben kidolgozott modellek (pl.: Faller). A kifejezetten erre a célra gyártott elektronikai és mechanikai egységeket német webshopokban megvásárolhatjuk de szerintem vannak alternatív megoldások is.

Kezdetnek én egy olcsó kategóriájú kamionmodellt választottam dobozos félpótkocsival. A választásom oka az volt hogy ebbe azért van hely "bőven".



Aliexpressen 2200 forint körül volt az ára. Siku a márkája és elég sokféle modellje van egész élethű minőségben.

Szükség lesz még valami motorra ami hajtja, ezt szerintem legolcsóbban régi laptop floppy vagy cd olvasóból nyerhetjük ki és ezekből még fogaskerekeink is lesznek. Azért fontos hogy laptop legyen mert abban kisebb a motor.

Nano szervó a kormányzáshoz. Esetleg több darab is ha világítást is akarunk bele mert a szervó áramköréből tudunk csinálni kapcsoló elektronikát.



E-bayen kb 500 forint darabja.

1S 3,7v lipo akku helytől függően 100mAh tól 1000 mAh ig. Én 350mAh választottam. Ezeknek darabja kb 1000 forint.



Fordulatszám szabályzó:

Ebből sokféle létezik, nekem egy ilyen van itthon, ami ugyan nem a legkisebb de nekem el fog férni a pótkocsiban. kb 1200 forint



Mikro vevő:

Nos, nekem van itthon egy 4 csatornás 40mhz-es mikro vevőm de szerintem a flysky gr3-e tok nélkül is elfér egy ilyen modellben.
Az igazi viszont ez, 8 csatornás:


vagy:



kb 2500 forint Aliexpressen

Természetesen vannak más gyártmányok is de nekem Flysky modulos távom van ezért ehhez keresek vevőt.

És ha világítás akkor micro SMD ledek is kellenek:



Ezeket így lehet venni vezetékkel, mindenféle színben tízesével. 10 db kb 1000-1300 forint körül van, színtől függően.



Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19616
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Mikromodellek
« Válasz #1 Dátum: 2017. November 20. - 20:57:32 »
Na most megint megleptél! :)
Figyelemmel kísérem az építést! ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:Mikromodellek
« Válasz #2 Dátum: 2017. November 23. - 15:08:58 »
Ezekből a modellekből elég sokféle minőségű és kidolgozottságú létezik. Szeretnék olyan modellt készíteni ami a pénztárcámhoz mérten a lehető legrészletesebben kidolgozott. Ezért igazából 3 féle modellt rendeltem 3 külömböző eladótól. Az egyik a fent említett kínai modell az Aliexpressről. Szerintem ez lesz a leggyengébb. A másik kettő E-bayről származik két külömböző német eladótól, két külömböző gyártmány kb 2000 Ft- os darabáron jutottam hozzá. Elég részletesnek tűnnek kép alapján.

Az egyik egy régebbi MAN modell ma meg is érkezett.



Szép kis modell de sajnos a lámpái csak imitálva vannak, ledesíteni csak sok munkával lehet viszont nem lehetetlen. Raktérajtóknak nyoma sincs, viszont könnyen leemelhető a pótkocsiról a doboz ami fontos, hiszen ide kerül majd az elektronika. Egyébként mutatós arányos modell.

A harmadiktól várok a legtöbbet. Ez egy Mercedes vontató lesz ami képek alapján elég szépen kidolgozottnak tűnik. Lámpái remélhetőleg áttetsző műanyagból vannak, így könnyen építhető led mögéjük.



Annyira kedvet kaptam ezekhez a kis "ékszerekhez" hogy már azt nézegetem mi legyen majd a következő  :D

Folyt. Köv.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó

Nem elérhető armonmiki

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi
  • *****
  • Hozzászólások: 373
Re:Mikromodellek
« Válasz #3 Dátum: 2017. November 28. - 19:14:42 »
Az ötlettel nem vagy egyedül. Sajnos a névre már nem emlékszem, de kb 2002 körül voltunk Budapesten egy modellező kiállításon ami talán a Pólus centerben volt és ott volt egy srác, akinél volt egy normál táv. Kinyitotta a táv teleptartót és kivett belőle egy kis tűzoltóautót. Egy matchbox kisautó volt kicsit átalakítva. Letette az asztalra és bemutatta mit tud. Előre, hátra, lámpák világítottak és persze valami szervóval a kormányzás is működött. Volt neki ettől egy kicsit nagyobb tankmodell is.
Azt mondta hajó modellt is szeretne ilyen kicsit készíteni, de sajnos ott nagy a gond, mert az a hajótest ami ilyen kicsi és kevés a vízkiszorítása és nagyon könnyű dolgokat kellene bele tenni, ami egyelőre nincs. Telefon vibramotorral próbálta hajtani a hajót, de a súlyprobléma miatt akkor még nem volt működő modell, csak autók.
 
"az élet legfőbb értelme, hogy minden percét élvezzük."

Samuel Butler

Üdv. Juhász Miklós  30-7374804

Nem elérhető viktor58

  • Jedi
  • ****
  • Hozzászólások: 305
Re:Mikromodellek
« Válasz #4 Dátum: 2017. December 01. - 14:24:22 »
Miki! Azt hiszem tudom miről beszélsz. A Modellmix valamelyik számában láttam egy képet róla talán "A következő számunk tartalmából" vagy hasonló címszó alatt, de maga a cikk nincs meg.

Megérkezett a kék Merci kamion is. Ahogy vártam, ez szebb mint az MAN de sajnos a lámpái csak festettek. Egyébiránt ugyanaz a Schuco márkájú mindkettő, ez sok esetben látszik is a kidolgozottságon.
Tamiya TA-02 /Tamiya Lancia Delta HF Integrale TA-01/3Racing Sakura XI Sport/ Tamiya TA03f /Reely P290 (EP-homemade Buggy) /92' Jeep Cherokee /Traxxas T-Maxx brushless / Mono 1 speedboat /La Mouette gőzhajó