Borsodi RC Modell Fórum
Vezérlés, elektronika => Töltők, akkumulátorok és töltésük => A témát indította: BK_Attis - 2009. November 02. - 08:38:29
-
Mivel, itt a tél és kevesebbszer adatik meg, hogy használjuk a modell akkúmlátorait!
felmerül tehát a kérdés, hogyan tároljuk őket?
Én, úgy tudom van két szakavatott kolléga köztünk!
Remélem megosztják velünk, az akkúval kapcsolatos tudni valókat!
-
Bízom benne, hogy pittyu kolléga ír egy pár sort e témában! ;)
-
Szia. Nem vagyok profi én csak a Li-Po ABC -t olvastam el, amit ajánlok mindenkinek. Van pár egyszerű szabály amit érdemes betartani. Először is: ne töltsük az akkukat autóban, motortérben. Én a terepen szinte mindig ott töltöm. ::)A kezdeti időkben félve a tragédiától ,cserépedényben töltöttem az akkukat de arról is leszoktam. DEEE: felügyelet nélkül nemhagyom a töltés alatt, és töltés után egy fémkazettában ( metrós kódzáras széf,amiből az elektronikát és szerkezetet bejárati ajtóm zárjának használom)tartom.Ha tudom , hogy pár napig nem fogok repülni akkor egy 3.8 V os kisütő -- balancerrel beállítom a cellákat -- és úgy tárolom hüvösben --hosszabb ideig önzáró tasakban hűtő normál térben.Fontos az, hogy a feltöltött akkut ne hűtsük, mert"" nem fér el benne a töltés ""Kevesebbet tud tárolni hidegen. Téli repülésnél a feltöltött akkukat az utastérben szállítom és kint zsebben tartom.A gépben meg melegedni és merülni fog.Mindenki "szabványosítja "magának a csatlakozókat- nekem a 3.5 ös aranyozott rugós jött be.Mivel már volt véletlen összeérésem és jó nagy szikrám , mindig húzok a csatikra előre elkészített védő dugókat.Kis rekeszes sortiment dobozban egymástól elkülönítve hordom ki magammal alukofferbe pakolva.Szeretek elektronikával foglalkozni, csináltam már pár SK balancert és töltőt-- a legutóbbi PL: atmega 8 -as processzorral és beépített balancerrel simán veri a legjobb gyári töltőket pontosságban.Kapcsolási rajzokkal, kiforrott nyákrajzokkal nem akarlak benneteket untatni, akinek kell szóljon.
öSSZEFOGLALVA AMI SZERINTEM FONTOS:A Li-Po akksik töltési végfeszültsége 4.2 V cellánként.
A megengedett legnagyobb töltőáram :1C de meghálálja , ha otthon 0.5 C vel töltjük (ha van idő)
Tárolás ha hosszabb ideig nem használjuk:3.8V ra beállítva -balanszolva.
Mindig figyeljük a cellák feszültségét egymáshoz képest, és az eltérést azonnal korrigáljuk.0.1 tized eltérés már hiba.
Bár az elrettentő filmeket amiket láthatunk irányzottan durva töltés, rövidzár, mechanikai beavatkozással tudták előidézni, jobb félni alapon ,gondos kezelést és odafigyelést igényelnek ezek a kiváló segítőink....hiszen a hatalmas energia sűrűség könnyű súllyal párosul. ( és persze az élettartam ... egy szezon.!!! ki nem tölti fel az akkuját kb. 50-szer. 100. a max. amit kibírnak)Gyárilag 100 töltést garantálnak de a fele sem igaz !!
EZ a kis diszkurzus a saját véleményem.felelősséget nem vállalok.... ::)
-
Szerintem kimerítő választ kaptam, kaptunk! ::)
De azért ha bármi kérdés felmerülne, pittyu kolléga válaszaival biztosan segít! ;)
-
Pittyu a privát üzeneteidet elszoktad olvasni?
-
Nemrég vettem észre, hogy van négy. De mostantól jobban figyelek. A másik kedvenc fórumomon A hobby elektronikán ha üzenet van villog egy nagy kék sáv.
-
Van még valami okosság az aksikkal kapcsolatban pittyu?
Nekem felmerült egy kérdésem.
Mi van akkor ha abban az állapotban tárolod amikor a szabályzó letiltotta? ???
Vagy nincs teljesen lemerítve? ???
-
Szia . Nem vagyok sem vegyész, sem okos tóni. Csak azt tudom mondani amit leírnak a LI-PO abc irodalomban.Gondolom pár napig semmi gond, de hosszabb ideig fullon tárolva káros.Beszélgettem a zennél Daubner csabival, vagy a pandánál egy pár emberrel. ők is ezt vallják.Olyan reptér adottságod van, amire sokan irigykedhetünk, szaladj ki és meritsd félig le. ;D
-
Szia. Nem jól reagáltam az előbbi hozzászólásra. Tehát ahogy a szabályzó letiltotta.
A szabályzó be van egyáltalán állítva , Min:3.1 V /cell nél már balhé, de még megfelel A terhelés oldása után még feljebb fog kúszni a fesz.De biztosan lessz elhangolódás . valamelyik cella nagyobb ,a másik kissebb lehet.Rá szoktam mérni a repülés után , ha kell rögtön utántöltök, de itthon mindenképp felnyomom BALANSZOLVA 3.8 V ig vagy ha másnap repülök 4.2 V ig.
-
Még felmerült egy kérdés bennem!
Öngyulladás vagy egyéb tűzveszéllyel jár-e a lipo tárolása?
Vagy tartsuk valamilyen éghetetlen zacskóban vagy fém dobozban?
http://www.youtube.com/watch?v=z3o_2mwRPdw
-
A lipó aksik nem szoktak maguktól felrobbanni!!! Ha nem megfelelő töltőárammal töltöd vagy full rövidzár, stb akkor tönkremehet. Egy felpuffadó akkut ne használj mert meg van rá az esély hogy így járhatsz!!!
-
Sziasztok, én már jártam úgy hogy egy esés után :-\ hazamentem és a látszólag sértetlen akku elkezdett melegedni :o. Szerencsémre ezt észrevettem és sajnos likvidálnom kellet. Vizben jó sok sót beletéve fürdőkádban ha valami rosszat csinálna ;D elhaláloztattam. Ez egy tanulság amit mindenkinek ajánlok a figyelmébe esés vagy valami más nem várt esemény után a Lipó akkut érdemes megfigyelés alá helyezni. Nem kell itt semmi tudományos hercehucára gondolni, csak legalább tedd egy olyan helyre ahol ha netalán rosszalkodna nehogy a tűzoltókat kelljen hivni. Arra meg remélem mindenki ügyel hogy szállitásnál, tárolásnál még véletlenül se érhessen össze a kontakt, balanszcsati, és ne legyen semmi fémes tárgy Pl. kulcs, csavarhúzó Stb. a közelében. Ha ezeket betartod akkor nem kell félni magától nem robban fel.
A puffadással pedig olyan tapasztalatom van hogy a legtöbbje ha lehűl akkor le is enged. Ha ezt nem teszi meg akkor érdemes megfigyelés alá venni és 1-2 órán belül kiderül hogy mit akar csinálni. Volt nekem egy Polyqest nevü akkum ami felpuffadt és úgy is maradt de azért még lehetett használni bár nem sokáig, de ami a lényeg nem robbant. Bár szerény véleményem az ha egy akku felpuffad és úgy is marad azt nyugodt szivvel tedd sós vizbe 12 órára és mondj egy imát érte mert ezzel sokat már úgy sem fogsz repülni ;D azt meg nem éri megkockáztatni hogy esetleg a helid vagy repcsid hirtelen kapacitásdeficit miatt leeesik :o
-
No de térjünk csak vissza a témához HOGYAN TÁROLJUK ?!
Hát az biztos hogy ha hoszabb ideig tudjuk hogy nem fogunk-tudunk repülni, hajózni akkor érdemes az akkut lemeriteni 3,8 - 3.9 V - ra értve ezen az 1 cellára való feszültséget. A legtöbb akkutöltőben ven ilyen funkció Pl. Accucell-6.8 ami úgy működik hogy ha az akku feszültsége nagyobb akkor lemeriti ill. ha kisebb akkor feltölti erre az értékre-feszültségre. Több helyen olvashattuk hogy hűtőbe kell tenni, hát én a hűtőbe csak a sörömet teszem meg az élelmiszert :D No de félre a viccet ha valakinek van hozzá kedve az ám tegye a hűtőbe aztán számoljon be róla hogy mennyivel élt tovább az akkuja. Ezt ÉN sajnos nem tudom megmondani hogy a hűtős dolog mennyire effektiv (ha az asszony megengedi ám legyen :D) Sajnos egy dolog biztos hogy a Lipó 1-2 év használat után ha nem is megy tönkre de vesziteni fog a kapacitásából akár a hűtőben vagy pedig a tetején fogod tárolni :(
-
Komolyan sós vizbe téve kell őket veszélyteleníteni? az beszivárog a cellába is vagy csak szimplán alámeríti a cellákat és az elég. Erről írhatnál, ez érdekelne.
-
Szerintem a Litium érdekesen vegyül a vízzel. A sósviz kissé vezeti az áramot , így kimeríti az akkut ( vagy oltja a tüzet.) Én kérdeztem villamossági boltban , bedobhatom e a rossz LiPo akksimat a gyűjtőbe. Mondták hogy igen ,de amikor elmondtam hogy tüzet okozhat elhajtottak a búsba.
-
Szerintem a Litium érdekesen vegyül a vízzel.
Kitudja ;D középsulis kémia tanárom mondása szerint "Minden csak megfelelő erő, hő és katalizátor kérdése" ;)
amúgy a sóra gondoltam :)
-
Sziasztok, IGEN-IGEN SÓS vízben kell elhaláloztatni. A sós víz mint dielektrikum vezeti az áramot tehát az akkut lassan lemeríti és ha netán valami gond lenne a víz hűti is. És Pittyunak nagyon igaza van, egy nem lemerítettt Lipol akkut nem szabad kukába ill. gyűjtő tárolóba dobni mert valami fémdarab,/akármi/ zárlatot okozhat és tényleg felgyúlhat ! Saját tapasztalatom alapján merem állítani a sós vizet mivel ilyen módon már legalább 4 drb. Lipol akkut döglesztettem meg :D ja és legalább 12 órára hagyd benne a mosdóban vagy fürdőkádban (biztos ami biztos).
Ezt csak nagyon csendesen jegyzem meg :-X én egy idő után egy éles késsel óvatosan megszurkálgatom a cellákat a víz alatt, ilyenkor szikrázást látni de mivel víz alatt van csak bugyborékolást eredményez és szerintem így hamarabb elhalálozik. De mindenkit figyelmeztetek hogy ezt csak a legnagyobb óvatosság melett tegye ha már legalább 3-4 órája vízben van és csakis víz alatt és arcot elfordítva. Aki úgy gondolja hogy ez butaságám NE TEGYE! Én kipróbáltam többször is, nekem semmi nem történt a víz alatti szikrázáson kívül. Jó és biztonságos akku döglesztést kívánok mindenkinek, Gabi
-
Minél kevesebbet kelljen "dögleszteni". ;)
-
Egyetértek ÁMEN ;)
-
Egyetértek ÁMEN ;)
;)
-
Érdekesen és jól leírtátok a témát!Nekem eszembe se jutott volna hogy le is kell meríteni:)