Szerző Téma: Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.  (Megtekintve 12772 alkalommal)

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #15 Dátum: 2010. November 19. - 16:54:11 »
Úgy van!
Persze nem kell azért törölni a topikot mivel lehet annyira kimerítő amit írkáltunk, hogy majd úgy járkálnak ide mint a közértbe, ha kell valami... denéznek és megkeresik ami kell !  ;)

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #16 Dátum: 2010. November 20. - 16:46:30 »
Kis faeszterga házilag:


Uploaded with ImageShack.us
Kis 50-150 Wattos aszinkron villanymotor (mindenüt hányodik) tengelyére 1-1,5 fokos konuszt kell esztergálni (esztergáltatni) , ennek a negativ megfelelöjét agy nagyobbméretü fúrógép tokmányba é esetleg 1-2 ugynevezett" futert" azaz a képen látható fém csövet amely konuszosan talál a tengelyre és konuszos a benvilága. Az esztergáladó fát konuszosra kell faragni és kalapáccsal beütni a csöbe. A motorral szemben egy állitható konusz kell ami centrálja az anyagot és egy késvezetö amin az eszterga kést taszitjuk ( a kés lehet közönséges fa vésö vagy lágyfém esetében reszelö)
Ha nagyon le akarjuk egyszerüsiteni akkor az alkatrászeket asztalos szoritóval lehet rögziteni a munkapadra.
Én alapnak egy régi black&decker furógép eszterga tartozékot használtam de kis ugyességgel fémböl/fából házilag is elkészithetö.
Egy jobbacska modellzö mühely kötelezö ólcsó tartozéka, elképzelhetetlen hogy mit el nem lehet müvelni ezzel a primitiv szerszámmal.Amikor nem volt fémesztergám ezzel gyártottam kefenélküli modellmotorokat.


Uploaded with ImageShack.us
A képen egy kerékagy elkészitése látható (csupán bemutatás céljából, az anyag bükkfa, a szerszám közönséges favésö)

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #17 Dátum: 2010. November 20. - 17:37:15 »
Más tipp:
Akinek fáj a foga és fogorvoshoz jár, kérje meg a fogorvost hogy a használt marókat ( népiesen fúrót) ne dobja el hanem ajándékozza a fájófogu modellezönek(nekem lagalábbis örökké fáj a fogam ezekre a finom szerszámokra :D és van is belölök egy jó gyüjteményem) Kis Dremmel tipusu gépekkel kitünöen használhatók modellezés céljára. Többekközt van gyémántporos csiszoló amivel kitünöen lehet dolgozni a legkeményebb acél idomokban is és finom polirozó korongok is. Ne haggyuk ki a lehetöséget ök ugyis eldobják és amugyis sok pénzt kapnak a fájófogu modellezöktöl.

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #18 Dátum: 2010. November 20. - 20:11:52 »
Basszus ezt akár én is elmesélhettem volna...  ::)
Nekem is van egy két ilyen cumóm... Az egyik haver neje fogtechnikus.... Tőlük is lehet használható cumót zsákmányolni a Dremmelhez...
Van egy papírra emlékeztető csiszoló vágó korongjuk, az 100x többet ér a készletben található korongokhoz képest...
Persze au új állati drága de a kopottabakkat el lehet kunyizni.

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #19 Dátum: 2010. November 20. - 21:39:48 »
Basszus ezt akár én is elmesélhettem volna...  ::)
Nekem is van egy két ilyen cumóm... Az egyik haver neje fogtechnikus.... Tőlük is lehet használható cumót zsákmányolni a Dremmelhez...
Van egy papírra emlékeztető csiszoló vágó korongjuk, az 100x többet ér a készletben található korongokhoz képest...
Persze au új állati drága de a kopottabakkat el lehet kunyizni.
Na meg a csodálatosan finom gumiszerü rugalmas csiszolókorongok amelyekkel nem csak köszörülni hanem egyenessen polirozni is lehet.

Nem elérhető Tettike

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 890
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #20 Dátum: 2010. November 21. - 09:08:54 »
Kis faeszterga házilag:




Az eszterga alapja nem egy csempevágó véletlenül?  :-[

T
Az ég a bátraké!

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #21 Dátum: 2010. November 21. - 15:01:04 »
Nem! Egy kézifúró faeszterga adapterje.

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #22 Dátum: 2010. November 21. - 15:04:56 »
Azért nem kell túl komolyan venni egy életunt, kivánült modellezö tippjeit mert a mühelye igy is nézhet ki;


Uploaded with ImageShack.us
De talán holnap igy is...................
Képek majd.

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #23 Dátum: 2010. November 21. - 16:06:49 »
Fájó szivvel söprök ki sok elektronikai kütyüt aminek hasznát lehetne venni;


Uploaded with ImageShack.us
Viszont örömmel nyugtázom hogy a szemét alól elökerült az 50CCM. benzines Tiger- Moth  törzse, valahogy ugy mint amikor a cigánypurdé fürdés után felfedezte hogy a 2 éve elveszett póloja rajata van. :D


Uploaded with ImageShack.us

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #24 Dátum: 2010. November 21. - 19:20:09 »
Te Péter nemlehet, hogy mi rokonok vagyunk....  ::)
 [move];D ;D ;D[/move]

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #25 Dátum: 2010. November 21. - 22:55:38 »
Te Péter nemlehet, hogy mi rokonok vagyunk....  ::)
 [move];D ;D ;D[/move]
Háát................................
Egyébként van egy jó hirem, elökerült  munkaasztal is, ott volt a helyén csak nem látszott a szeméttöl. ;D

Nem elérhető Tettike

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 890
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #26 Dátum: 2010. December 01. - 17:45:43 »
Van még valami okosság?  ???

T
Az ég a bátraké!

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #27 Dátum: 2010. December 01. - 18:51:52 »
Van még valami okosság?  ???

T
Okosság az sok van, csak mi nem vagyunk eléggé okosak :D de ha valakinek van kérdése akkor nagy a valószinüség hogy valaki meg tud válaszolni a kérdésre.

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #28 Dátum: 2010. December 01. - 18:56:59 »
De ha valakit érdekelne:
Unimat 3 hoz automatikus elötolást készitettem  egy kiszuperált szervóból ( az elötoló csiga/orsó eredeti), csupán a szervót adaptáltam hozzá.
Ha valakit érdekel teszek fel képeket.
Standard szervót használtam(persze kissé megbuherálva), az ereje megfelelö viszont kissé lassú, végsö megmunkálásra tökéletesen megfelel. Tanácsos egy nagyobb teljesitményü gyorsabb "elektronika döglött" ;) szervót használni de a standard is megfelel.
A következö lépés egy szabályzott feszültségü tápegység lessz az elötolás sebesség szabályzására,´(a szabályzó potméter a müszerfalon a kapcsoló alatt lessz  elhelyezve.



Uploaded with ImageShack.us
Az egészben az a jópofa hogy több külömbözö leátteélezet motorral szíjmeghajtással kisérleteztem de hól elszakadt a fogasszíj (amiböl természetesen csupán egy példányom volt :'( ) hòl ledobta a kerek gumiszijjat és zajosak is voltak, nos a sok duma lényege az hogy gondolkodván a megfelelö meghajtó szervón maga a szervó szó adta az ötletet az Rc szervó használatára

Nem elérhető Péter

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 817
Re:Fa- fém feldolgozás célgépek nélkül, azaz barkácsoljunk.
« Válasz #29 Dátum: 2010. December 08. - 14:38:06 »
A tönkrement nyomtató alkatrészeiböl kitünö kis köszörüt lehet épiteni, adva van egy nagyfordulatu motor és a tápegység.
Epson Stylus C66- ból készül a kis szerszám (nem az eredeti motort használom mert az épitést megkeztem agy hasonló karakterisztikáju motorral). Az eredeti motor legalább anyira megfelelö.
Képeket ahogy haladok ugy teszek fel.