Szerző Téma: FÖLDRENGÉSEK!  (Megtekintve 4201 alkalommal)

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
FÖLDRENGÉSEK!
« Dátum: 2010. December 18. - 09:05:47 »
Nem tudom ti hogy vagytok vele, de engem rohadtul idegesítenek ezek a sok és erős rengések amiket mostanában átélünk?!
A nyári 2.6-os rengés itt Miskolcon majd a frászt hozta az egész családra (recsegtek, ropogtak az ablakok, egy el is tört keresztbe és tengeri betegséget kaptunk az ágyban)! Na meg a hangja?! Vérfagyasztó volt az a mély és erőteljes, alulról jövő morgás!
És most is volt egy (már 2.9-es erősséggel) 14.-én helyi idő szerint 22:29-kor! Most meg az ágyam melletti kitámasztott szobaajtó több másodpercen keresztül ritmikusan kopogott ahogy mozgott az egész ház (3.-on lakunk)! Még az egyik polcomról is leestek cuccok! Már keretem a menekülési utat...  :o
Ezek előtt sosem éltem át ilyesmit (csak TV-ben láttam hasonlókat)! Most meg 1 éven belül többször is! Tudom, hogy hazánkban sok kis rengés van, de ezeket eddig sosem éreztük, pláne nem törte össze az ablakomat és rángatta az ágyamat (de még a hangját sem ismertem eddig).
Remélem nem egy nagyobb katasztrófa előjelei ezek...  ??? ??? ???

Mivel a téma borzalmasan izgat, találtam egy igen hasznos és érdekes webhelyet! Fantasztikus!
http://xside.co.cc/foldrenges/

Online megnézhető a Magyarországi szeizmográfok adatai akár most (valós időben), akár visszamenőleg is! A térképre kell kattintani (a felsőre) a jelzett állomások valamelyikére (célszerűen a lakhelyhez legközelebbire) és látható az aznapi (akár csak 10 perces késéssel is) adatok! Miskolciaknak a Piszkéstetői állomás javaslott.
Nézegetve a 14.-eit, látható, hogy a nagy rengést több kicsi előrengés is megelőzte és 1db utórengés követte.

(az időpont UTC, tehát télen nálunk +1h-át kell hozzáadni, nyáron +2H-át).

Érdekes, hogy eddig legtöbbször éjszaka, kora hajnalban szokott nagyobb rengés előfordulni! Hogy minél jobban ránk hozza a frászt... :P
Esténként meg szoktam nézni (előrengéseket), hogy mennyire aludhatok nyugodtan...

Nem elérhető

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 938
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #1 Dátum: 2010. December 18. - 09:58:25 »
nem ezek a kisebb rengések a nyugtalanítóak, bár én se tapasztaltam még 31 évem alatt egyet se, idén meg 2őt is. Állítólag ilyen kisebb rengés Mo.-n 4-5 vagy egy évben, egyáltalán nem ritka dolog. Nagyobb 4-5ös erősségűek, amik kárt is okoznak 50 évente furdultak elő. (remélem a statisztika hazudik, mert szüleim sem emlékeznek ilyenre :( )

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #2 Dátum: 2010. December 18. - 10:05:52 »
Azt mondod, hogy a statisztika szerint aktuális egy pusztító?!  :P :-\
A mai adatok (7h körül látszik már megint egy kis előrengés):
http://fir.seismology.hu/georisk/foldrenges/allomasok/psz.html

Már így is rosszakat álmodok...  :o

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #3 Dátum: 2010. December 18. - 10:09:16 »
Hy HC

Sajnos megnyugtatni én sem tudlak!
De segíteni talán. Hozzászoktatlak a dologhoz !  ;D
Beülsz az autómba felnyomom egy kicsit a hangerőt és beteszek neked egy subwoffer teszt progit és bekötött szemmel viszek valami szafalt pályán.... Hidd el mire megálunk könyörögni fogsz egy kis földrengésért és némi morajlásért ...
 [move];D ;D ;D[/move]

Viccet félretéve. Az elmúlt 37 évben én csak kétszer éreztem földrengést ebből az egyik a geodéták által földtani elemzésekhez használt robbantás folyamodványa volt. ( Még az M6-os pálya földtani vizsgálatai közben...) Itt a Sárköz szélén és a Sárköz mocsaras részein igen jól felerősödtek ezek a rezgések.
Persze itt elmaradt az a mélyről jövő morajlás.

A másikat meg még süldő koromban éltem át. Az emlékek már megfakultak de a környezetemben lévők rémült ábrázatára még emlékszem miközben anyám cibált ki minket a hugommal a palelból...

Akkoriban kb annyira hatott meg a dolog mint egy iskolai tűzriadó. Csak később fogtam fel az egész történést.

Ez még talán nem a világvége előjele!

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #4 Dátum: 2010. December 18. - 10:13:26 »
Egy újabb adalék az esetleges hátterekre:
http://www.katasztrofak.abbcenter.com/?cim=1&id=42934

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #5 Dátum: 2010. December 18. - 10:15:54 »
Hy HC

Sajnos megnyugtatni én sem tudlak!
De segíteni talán. Hozzászoktatlak a dologhoz !  ;D
Beülsz az autómba felnyomom egy kicsit a hangerőt és beteszek neked egy subwoffer teszt progit és bekötött szemmel viszek valami szafalt pályán.... Hidd el mire megálunk könyörögni fogsz egy kis földrengésért és némi morajlásért ...
 [move];D ;D ;D[/move]

Viccet félretéve. Az elmúlt 37 évben én csak kétszer éreztem földrengést ebből az egyik a geodéták által földtani elemzésekhez használt robbantás folyamodványa volt. ( Még az M6-os pálya földtani vizsgálatai közben...) Itt a Sárköz szélén és a Sárköz mocsaras részein igen jól felerősödtek ezek a rezgések.
Persze itt elmaradt az a mélyről jövő morajlás.

A másikat meg még süldő koromban éltem át. Az emlékek már megfakultak de a környezetemben lévők rémült ábrázatára még emlékszem miközben anyám cibált ki minket a hugommal a palelból...

Akkoriban kb annyira hatott meg a dolog mint egy iskolai tűzriadó. Csak később fogtam fel az egész történést.

Ez még talán nem a világvége előjele!


Hidd el annyira félelmetes, hogy a rengés után végigjártuk a házat (ez egy 4 emeletes, tégla társasház) és megnéztük nincsenek e szerkezeti károsodások (olyan szinten recsegtek az összes ablakok, hogy majdnem az utcára szaladtunk)!!!

Ezek után senki nem mondja, hogy aludjunk csak nyugodtan...

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #6 Dátum: 2010. December 18. - 10:24:20 »
Nem is kételkedtem benne, hogy félelmetes lehetett. A munkám során elég sok félelmetes és beláthatatlan következnénnyel járó dologgal találkozom. Szal tudom milyen érzés lehetett.

Érdekes lenne egy grafikus statisztikát megnézni a rengések helyéről, erősségéről és időbeli eloszlásáról.
Az talán mondana többet abban a kérdésben, hogy lehet e ez normális vagy sem.

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető tubi

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1344
    • Miskolci RC Modellező Egyesület
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #7 Dátum: 2010. December 18. - 10:24:42 »
Az emberiséget olyan sok váratlan esemény elpusztíthatja, hogy inkább jobb bele nem gondolni, különben beleőrülsz!
L. Krisztián telefon:+36304568681 
E-mail: posta@miskolcrc.hu mrcmegyesulet@citromail.hu

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #8 Dátum: 2010. December 18. - 11:59:06 »
Az emberiséget olyan sok váratlan esemény elpusztíthatja, hogy inkább jobb bele nem gondolni, különben beleőrülsz!


Csak ez már most First Person élmény volt!  ::)
Kíváncsian várom a mai adatokat...

Nem elérhető track

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1509
    • MDES Reklám és Járműdekor
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #9 Dátum: 2010. December 18. - 13:38:32 »
 ;D hát én sajnos jól alszom... uh nem éreztem sem a "mostani" sem a multkori földrengést.
pedig kíváncsi volnék egyre...

de visszagondolva röpke 15 évet az életemben, hát voltak érdekes dolgok... pl tornádó... az már láttam 3at is szerény hazánkban.
láttam már gömbvillámot is. de földrengést még 1et sem. sőt a nagy jegesesső is kimaradt az életemből...
"Okos legyél, ne bátor!"

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #10 Dátum: 2010. December 18. - 18:40:15 »
Na 18:10 körül megint balhé van!  :o

Szojuz

  • Vendég
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #11 Dátum: 2010. December 18. - 20:05:21 »
Na 18:10 körül megint balhé van!  :o

48 méterre lakok tőled légvonalban, de itt semmi. Nem lettél kicsit paranoiás?

Nem elérhető track

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1509
    • MDES Reklám és Járműdekor
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #12 Dátum: 2010. December 18. - 20:38:55 »
viszont ha megnézed a PKST-t ott szinte állandóan van...
"Okos legyél, ne bátor!"

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #13 Dátum: 2010. December 19. - 07:48:18 »
Na 18:10 körül megint balhé van!  :o

48 méterre lakok tőled légvonalban, de itt semmi. Nem lettél kicsit paranoiás?

Hát akkor itt Miskolcon sokan vagyunk "paranoiások".
Egyébként meg erősen függ az épülettől és helytől is (szerintem a mi épületünk jobban leng erre a frekire).

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:FÖLDRENGÉSEK!
« Válasz #14 Dátum: 2010. December 19. - 07:50:35 »
És bejött a "teória", mert kb. 23:15-kor volt egy nagyobb rengés:

Azt viszont nem tudom, hova lettek a 19:40 előtti adatok...