Szerző Téma: Tricopter  (Megtekintve 11304 alkalommal)

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19626
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Tricopter
« Válasz #45 Dátum: 2012. Április 15. - 11:16:50 »
pff a link....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PCiFlKrZ67k&feature=youtu.be[/youtube]

Júúúúúj, ez fájt nekem is....  :'(
Nagy lett a kár?  ???
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető rotarywings

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 8
Re:Tricopter
« Válasz #46 Dátum: 2012. Április 15. - 12:18:05 »
Az volt a szerencse, hogy fákra esett semminek semmi baja csak a mocit kellett megkeresnem. A mocit és a szabályzót szerencsére csatlakozóval raktam össze így simán leugrott a motor. Először nem is találtam a mocit
aztán mikor bevittem a koptert lassítva néztem a videót láttam meg hogy együtt esik le.Visszamentem és azonnal megtaláltam.  Motor tartóba fúrtam még két 4-es menetet így a rögzítés stabil lett.

Nem elérhető RcElektro

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:Tricopter
« Válasz #47 Dátum: 2012. Április 17. - 11:23:44 »
Hibátlanul működik a pc-s programokkal és az androidos multiwii konfigurátorral.

A 2.0áskóddal próbáltad? azzal is megy az androidos progi?

Elérhető a frissített változat 2.0 támogatással.

Nem elérhető rotarywings

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 8
Re:Tricopter
« Válasz #48 Dátum: 2012. Április 18. - 22:54:52 »
Hibátlanul működik a pc-s programokkal és az androidos multiwii konfigurátorral.

A 2.0áskóddal próbáltad? azzal is megy az androidos progi?

Elérhető a frissített változat 2.0 támogatással.

Szia!

Szerinted mai technológiával megoldható lenne, hogy egy tricopter lerepüljön egy 100m---x--100m-es föld területet úgy hogy a pászták közt kb 5m legyen. Tehát le kellene meszelnie elindulva az egyik sarokban majd elérni a másik sarkot.

Fontos lenne a ,magasság tartása.

Jó volna ha számítógépen lehetne tölteni az útvonalat.

Azért kérdezem mert nagyon izgatja a fantáziámat, mivel az életben mezőgazdasági repüléssel foglalkozunk a kollégámmal.

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:Tricopter
« Válasz #49 Dátum: 2012. Április 19. - 07:54:01 »
Szia

Ha megnézed a következő videót választ kapsz a kérdésedre...
Bár a megoldásra kevésbé derül fény de van...  ;)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YQIMGV5vtd4&feature=related[/youtube]

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 938
Re:Tricopter
« Válasz #50 Dátum: 2012. Április 19. - 09:25:03 »
az alábbi videón a kis quadok egy gépról kapják a vezérlést. mindent. szemfényvesztésnek jó, de ezek a kis szerkezetek számitógép nélkül repképtelenek.

Amúgy a 2.0 már közeliti azt amire te vársz, de ezt még nem igazán tudja egy vezérlő sem amit akarsz. a többi drága vezérlő, amiben jól működik az RTH abban meg nincs ilyen beleprogramozva és nem is valószínű.
ha a multiwii 2.0 megbízhatóan kezeli majd a GPS-t és a fórumán el kezded piszkálni a fejlesztőket, akkor tuti születik ilyen funkciója is.

Mmormotáék robotja a c4s repülőn ezt már tudja. ők is tervezik, hogy a robotot multikopter kompatibilisre módosítják.

Nem elérhető rotarywings

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 8
Re:Tricopter
« Válasz #51 Dátum: 2012. Április 19. - 09:38:45 »
az alábbi videón a kis quadok egy gépról kapják a vezérlést. mindent. szemfényvesztésnek jó, de ezek a kis szerkezetek számitógép nélkül repképtelenek.

Amúgy a 2.0 már közeliti azt amire te vársz, de ezt még nem igazán tudja egy vezérlő sem amit akarsz. a többi drága vezérlő, amiben jól működik az RTH abban meg nincs ilyen beleprogramozva és nem is valószínű.
ha a multiwii 2.0 megbízhatóan kezeli majd a GPS-t és a fórumán el kezded piszkálni a fejlesztőket, akkor tuti születik ilyen funkciója is.

Mmormotáék robotja a c4s repülőn ezt már tudja. ők is tervezik, hogy a robotot multikopter kompatibilisre módosítják.


Erősen gondolkodtat a téma, ha találok társat lehet bele kezdek egy új fejlesztésű robotba ami célzottan ezt fogja tudni.  fontos lenne a célzott precíz repülés. Mikor nincs mezőgazdasági munkánk PIC microvezérlők programozásával foglalkozom szerintem egy izmosabb proci egy jó gps modul és egy barometrikus magasság mérő lehet hogy elvezérelgetne egy trikoptert.

Nem elérhető gzax

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 4748
  • Noszmüller Gábor Madocsa & Paks ;-)
Re:Tricopter
« Válasz #52 Dátum: 2012. Április 19. - 12:36:21 »
Igazából a méret az ami nem mindegy. Mert ha már akkorában gondolkodunk amin elfér egy kis compakt számítógép akkor már egy GPS rendszerrel igen precízen lehetne vezérelni. Gyakorlatilag a gps pontossága határozná meg a pontosságot ami más kisegítő rendszerrel tovább lehet pontosítani.

De ez már nem is modellezés. No meg gyanítom, hogy a honvédség is érdeklődne egy ilyesmi után.
Vagy más hasonló szervezet....  8)

Üdv:Noszmüller  Gábor  +36 20/345-10-74
Spectrum DX7

Nem elérhető maci

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 659
Re:Tricopter
« Válasz #53 Dátum: 2012. Április 19. - 13:54:59 »

Szia!

Szerinted mai technológiával megoldható lenne, hogy egy tricopter lerepüljön egy 100m---x--100m-es föld területet úgy hogy a pászták közt kb 5m legyen. Tehát le kellene meszelnie elindulva az egyik sarokban majd elérni a másik sarkot.

Fontos lenne a ,magasság tartása.

Jó volna ha számítógépen lehetne tölteni az útvonalat.

Azért kérdezem mert nagyon izgatja a fantáziámat, mivel az életben mezőgazdasági repüléssel foglalkozunk a kollégámmal.

Lehet kapni olyan robotpilótákat, amik ezt tudják. A külföldiek elég drágák, de van egy magyar fejlesztésű robotpilóta is, elég barátságos áron. C4S néven árulják. Egyelőre csak merevszárnyú gépekhez árulják, de állítólag lesz multikopterre is.
 
Mini Fun Cub, Mini Extra + 1 csupa

Nem elérhető

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 938
Re:Tricopter
« Válasz #54 Dátum: 2012. Április 20. - 23:55:24 »
Erősen gondolkodtat a téma, ha találok társat lehet bele kezdek egy új fejlesztésű robotba ami célzottan ezt fogja tudni.  fontos lenne a célzott precíz repülés. Mikor nincs mezőgazdasági munkánk PIC microvezérlők programozásával foglalkozom szerintem egy izmosabb proci egy jó gps modul és egy barometrikus magasság mérő lehet hogy elvezérelgetne egy trikoptert.

a legtöbb gps modul pontos. ettől pontosabbat meg csak a katonaság használhat. procinak sem kell több egy atmega megánál. az algoritmus az már komoly feladat. ha olvasod a multiwii fórumát, nem kis koponyák irkálják ezeket a kódokat. persze nem mondom, hogy ne vágj bele, csak mivel hasonló funkció tuti tervben va és ennek a csapatnak van némi előnye, én inkább megvárnám az ő eredményeiet.

amúgy nem elég a barométer meg a jó gps. attól függ milyen magasan akarsz repülni. 6m magasságig pl sokkal jobb eredmény érhető el egy ultrahangos szonár szenzorral. a pontos utvonaltartáshoz meg egy jól működő iránytű szenzor is kell, mert ha nem mozog a koptered, nincs sebesség és irányvektor adat, anélkül meg nehéz.

egy kezdetleges RTH funkció már működik, mostanság akarom én is kipróbálni, mert nem régen üzemeltem be a technikát. innentől már csak 1 lépés az tvonal berepülés.

Nem elérhető

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 938
Re:Tricopter
« Válasz #55 Dátum: 2012. Április 21. - 00:05:35 »
ahogy nézem a 2.1-es verzió wishlistjében benne is va már:

Idézet
Autopilot with GPS waypoint and Return to home support.


http://www.multiwii.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=1417

Nem elérhető rotarywings

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 8
Re:Tricopter
« Válasz #56 Dátum: 2012. Április 22. - 17:51:24 »
Igen igazad van talán megvárom majd mit sikerül a srácoknak, ha nem jó nekem még akkor is ráérek gondolkodni egy sajátban.

Nem elérhető kapsizol

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 2
Re:Tricopter
« Válasz #57 Dátum: 2012. Május 07. - 14:28:42 »
Sziasztok.. Elkészült az Rcelektro féle trikopterem, KDS k7x rádióm van hozzá. Először is kezdő vagyok, ez az első repcsim. A rádiót már használtam autóhoz stb.
A trikopteren működik minden, csak még pár dologgal  nem vagyok képben. Rcelektro-hoz lenne kérdésem.  Az egyik fórumon láttam Pécsi vagy, egy kis segítség kéne a programozáshoz. Megoldható lenne-e egy találkozó, mivel nem lakom túl messze Pécshez, és több kérdésemre is tudnál választ adni.
üdv..:Zoli

Nem elérhető RcElektro

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:Tricopter
« Válasz #58 Dátum: 2012. Május 14. - 17:53:43 »
...

Szia !

Igen megoldható, ha tudok szívesen segítek.
Tel.: 06202234468

Üdv.Géza

Nem elérhető RcElektro

  • Midikloriád
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:Tricopter
« Válasz #59 Dátum: 2012. Június 08. - 15:49:04 »
Sziasztok !

Elkészült a "legújabb" tricopterem Multiwii vezérlővel.



Eredetileg az előző, gyrókkal szerelt tricoptert szerettem volna átalakítani,
mivel a belső szártartó csavarok túl közel voltak a középponthoz és nem fért el a vezérlő.
Gyrokkal szerelt tricoptert egyben megvásárolták, így építettem egy újat.

Rudder mechanika maradt a régi(átalakított trex500 rotorfej), annyi változással ,hogy a motortartó rész
csapágyazva lett.Furatokat fel kellett fúrni 1mm-el nagyobbra, mivel eredetileg 11mm a belső átmérője és
ebben a méretben nem volt megfelelő csapágy.Két darab 12x8x3.5mm -es szimeringes csapágy lett beépítve.

Szét és összeszereléshez megszüntettem a plusz csatlakozásokat, két szélső csavar eltávolításával
összehajtható.
Szabályzókról az összes gyári vezeték el lett távolítva, méretpontos vezetékekre lettek kicserélve.
Mindegyik szabályzótól és a szervótól csak a jel vezetékek lettek előre vezetve.
Későbbi pan-tilt mechanika miatt külön 5A -es bec került beépítésre.
Rudder szervó a hátsó szabályzótól kapja a tápot, vezérlőhöz szintén csak a jel kábel lett előre vezetve.
Motrotartók alul-felül gumi csíkkal lettek elszigetelve az aluminium karoktól, oldalirányban csavarokra
helyezett szilikon cső feszíti a motortartókat.
Zártszelvények "ki lettek nyomva"  purhabbal.
Vezérlő tartó szilikon ágyon csatlakozik a frame-hez,
csillapítása megegyezik egy keményebb kétodalú ragasztó hatásfokával.

DT-700 motorokat használtam 2x 11x4,7 , 1x 11x4,7R csavarokkal.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6246
 
Szabályzó:HK F-20A helyett most az F-30A szabályzót választottam a minimális súlykülönbség miatt.
Hardweresen megegyeznek a fetek teljesítményét leszámítva.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=15205
Szabályzók át lettek flashelve,  SimonK firmware (bs_nfet.hex)
Esztétiakai okok miatt(nem szerettem volna kereszt kábeleket, és szabályzókat fet oldallal szerettem volna az alu karokhoz rögzíteni)készült a szabályzóhoz egy bs_nfet.hex , reverse motor forgásiránnyal.

Rudder servó jelenleg egy fémfogaskerekes Corona DS339MG , golyós csapággyal, 5v-on 4.4Kg mozgató erővel.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=19957

Multiwii vezérlő egy Multiwii Crius SE AIO board
http://www.goodluckbuy.com/mwc-multiwii-se-standard-edition-4-axis-flight-control-board-quadx-w-ftdi-basic-breakout-.html

MultiWii SE Standard Edition Hardware configuration:
· ATMEGA328P microcontroller
· ITG3205 three-axis mems digital gyroscope
· BMA180 triaxial accelerometer
· BMP085 pressure sensor
· HMC5883L axis magnetoresistive sensor (electronic compass)
+
Serial bluetooth modul az Android Multiwii Configurator -hoz.
(mindössze a sebességét kell átállítani default 9600 kbit/s -ről 115200 -ra)
http://www.ebay.com/itm/Wireless-Serial-4-Pin-Bluetooth-RF-Transceiver-Module-with-Backplane-RS232-New-/360434211860?pt=UK_Computing_Networking_SM&hash=item53eb8d9c14

Jelenleg Multiwii 2.0 szoftverrel
Jól működik a dev_20120522 változat is, viszont jelenleg még nem elérhető hozzá az android multiwii configurátor,
ami jelentősen megkönnyíti a PID beállításokat bluetooth kapcsolaton keresztül.



Vevő : Spektrum AR8000 + Sat + TM100 telemetria adó
Súly : 1180g

Berepülés megtörtént , multiwii 2.0 alap pid beállításaival szálltam fel,
viszonylag stabilan lebeg,repül az alap beálításokkal is, beállítások folyamatban.

További képek:
http://www.rcpilot.hu/gall/egyeb/73/20120605224757/tricopter_v5.html