Szerző Téma: Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!  (Megtekintve 26901 alkalommal)

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #15 Dátum: 2021. Január 10. - 09:58:36 »
Attis! Sajnos nem vagy képbe! Csak "drón" van/lesz a Magyar jogrendszerbe. Így, hogy Modellezés kategória nem létezik! Minden ami rájuk vonatkozik, az lesz ránk is!
Lásd ezt:
https://youtu.be/pgAuIAipQvY

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19621
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #16 Dátum: 2021. Január 10. - 11:03:26 »
Sziaasztok!

Amúgy sajnos képben vagyok és igazatok is van!  ;)
Csak abban bízom mivel nem határolták be egyértelműen szerintem a dron fogalmát így egy rendőrnek vagy egy okoskodónak el lehet magyarázni ez nem dron hanem RC repülő!  ;)  ;)  ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #17 Dátum: 2021. Január 10. - 11:10:11 »
A jogszabály sem drónt emleget, hanem "pilóta nélküli légi járművet" amibe az RC repülő is belefoglaltatik. Csak a köznép hívja "drón törvénynek".

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19621
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #18 Dátum: 2021. Január 10. - 16:08:51 »
A jogszabály sem drónt emleget, hanem "pilóta nélküli légi járművet" amibe az RC repülő is belefoglaltatik. Csak a köznép hívja "drón törvénynek".

Szia HC!

Számomra is egyértelmű csak a hétköznapi laikusokra gondoltam.... ;)
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető armonmiki

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi
  • *****
  • Hozzászólások: 373
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #19 Dátum: 2021. Január 11. - 12:03:57 »
Sajnos a törvény alapján az eseti légtér intézménye miatt nem vagyunk egyszerű helyzetben és valószínű, hogy a modellezők kb 90%-a illegálisan fog repülni. Szerintem ha ez lakott területtől elég távol történik, akkor kicsi az esélye annak, hogy bejelentés történjen a rendőrség felé. Ha mégis bejelentés hatására egy járőrnek ki kell menni a helyszínre a legelőre, akkor arra is van esély, hogy azt fogja mondani, hogy "pakolj össze és legközelebb ne ide gyere" és nem fog mást tenni mert neki sem hiányzik a felesleges munka.
A jelentésébe azt is bele írhatja, hogy amikor a helyszínre ért, akkor már nem volt ott senki. Persze lehet olyan is, hogy ügybuzgó a rendőr és akkor lehet gond is.
Egyelőre ahogy hallom folyamatban van, hogy legyen módosítás ezen az elbaltázott törvényen.
Hogy a nagyon sok drónpilótát ne vegyék egy kalap alá a modellezők kis táborával.
Bejelentkeztem egy drónos oldalra. Aztán kiregisztráltam hamar, mert onnantól kezdve kb minden második beírás ebből a csoportból jött.
Szerintem sokan használnak üzleti okból kamerás drónokat amihez elsősorban pénz kell, hogy készen megvegye. A drónokkal csak kevesen repülnek olyan okból mint a modellezők (repülő, heli, vagy fpv quadcopter modellezők akiknél az építés is fontos). Csak a repülés élménye miatt.
A drónoknál fontos a kamera, és ez a baj oka.
Én azt remélem sikerül majd ebben a dologban elérni, hogy valami törvénymódosítás történjen és a két tevékenység elváljon egymástól. Régóta az a véleményem azért, hogy fontos lenne a modellezők számára is egy bizonyos fokú vizsgáztatás ami a modellek biztonságos üzemeltetéséről kellene hogy szóljon, de szerintem ez elégséges lenne olyan szinten mint amikor valaki egy új munkahelyen a munka elkezdése előtt kötelezően kap egy balesetvédelmi oktatást és azt aláírja hogy megértette.
Kíváncsian várom a fejleményeket és addig is látogatok lakott helytől távoli legelőket.
 :D :D

"az élet legfőbb értelme, hogy minden percét élvezzük."

Samuel Butler

Üdv. Juhász Miklós  30-7374804

Nem elérhető wagzo

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 543
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #20 Dátum: 2021. Január 11. - 19:38:20 »
Lakott területen kívül nem kell eseti légtér, de a gép, és a pilóta regisztráció, valamilyen vizsga és kötelező felelősségbiztosítás igen, és ez lesz a fájóbb.
Buddy 380 - Futaba T8J

Élj lazán, ne dolgozz túl sokat, mert egyszer csak azt veszed észre, hogy a templomban mindenki énekel, csak te fekszel a hátadon.

"A megbocsátás nem változtat a múlton, de a jövőt meghosszabbítja."

Nem elérhető Öreg kezdő

  • Padawan
  • ***
  • Hozzászólások: 224
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #21 Dátum: 2021. Január 13. - 21:54:29 »

        Ahój Modellezők !

       Talán érdemes lenne elgondolkozni az okos szabályalkotóknak ,mit nevezzenek légi járműnek!  Pistike papír repülője is használja a légteret és mégsem nevezhető

       járműnek,mint ahogy a mi modelljeink sem.

       Üdv.: Öreg ..... 

Nem elérhető armonmiki

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi
  • *****
  • Hozzászólások: 373
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #22 Dátum: 2021. Január 14. - 10:59:09 »
Sajnos Öreg az a helyzet, hogy az életbe lépett törvény értelmében ugyan a papírrepülők nem számítanak, de a mi modelljeink pilóta nélküli légiármű kategóriába kerültek. A végrehajtás és a háttér szempontjából egyelőre elég hiányos.
Mindenki várja a végrehajtási utasítást, mert tudtommal egyelőre az nincs, ezért mindenki egyelőre a saját gondolatai alapján magyarázza a törvényt. Meghalgattam a parlamenti vitát, olvastam az MMSz álláspontot, és olvastam a Zentai helyzet elemzéseit is.
Ha esetleg valaki nem ismeri Istvánt. Zentai István egy elég lelkes és agressziv ember, aki tudomásom szerint jogász szakember.
Szerintem ezt a témát jogilag elég jól érti. A törvényalkotókat a modellezők problémája nem érdekli. Tőlünk sokkal nagyobb és pénzesebb csapat a drónhasználók csapata, akik nem hobbi miatt, hanem üzleti okból is használják ezeket az eszközöket.
Csak egy egyszerű példa. A napelemes cégek üzletkötőinek a helyszíni felméréskor a tetőről fotókat kell készíteni. Csak az EU-solar cégnél ahol én is üzletkötőként dolgozok mellék állásban a biztosító mellett, van 300 munkatárs, akik között nagyon sok használ drónt a fotózáshoz. Ebben a témában több mint 10 nagy cég van. És még nagyon sok terület van ahol használatos az eszköz és van pénz is. Tehát a államnak ez lehet bevétel is Zentai becslése szerint akár 50 milla is évente és persze az is fontos, hogy ez egy olyan eszköz ami valóban kellemetlen fotókat is tud készíteni még a politikusok gazdagodásáról is.
A drónosoknak van tudtommal a groupamánál egy speciális biztosítása. Van az allianznak is drónbiztosítása, de ezek eggyike sem olyan, ami a mi modellező tevékenységünkre kár esetén fizetne. Elolvastam a feltételeket ezeknél. Persze ha be megy egy modellező egy biztosítóhoz, az ottani üzletkötők nagytöbbsége annak érdekében, hogy szerződést kössön az ügyfél, simán kinyilatkozzák hogy a biztosítás kár esetén fizetni fog. Jelenleg a 2020-as MMSz biztosítását nem ismerem. A régebbi kötvény alapvetően egy egyedi rendezvény biztosítás volt, ami valóban a bejelentett modellező eseményekre fedezetet nyújtott. A törvény változása miatt viszont a biztosítóknál ez újra egy homályos folt lett. Ahol most dolgozom, itt is foglalkoznak ezzel a témával, de a törvényre várnak. Dolgoztam más biztosítóknál is és gyakori válasz volt erre a témára, hogy nem kívánatos tevékenység és nem kötnek erre biztosítás. Van olyan biztosító is ahol konkrétan a feltételeknél a kizárásokban nevesítve van, hogy rádió távirányítású repülő modellek által okozott kár kizárva.
Az új MMSz biztosításról azt hallottam, hogy állítólag már nem csak bejelentett eseményekre szól, de egyelőre még nem volt szerencsém látni is a feltételeket.
Ami valóban jó lenne, ha lakott területen kívül 120 méter alatt nem kellene semmilyen engedély és elég lenne igazolni, hogy valamilyen modellező szervezet biztonság technikai oktatásán részt vett a modellező. Akkor erre lehetne találni biztosítást is. Konkrétan nálunk is ahol most dolgozom van hobbi biztosítás ami egyszerűen a lakásbiztosítás felelősség része és kizárólag a nem versenyeken a hobbi eszközzel másnak okozott kár esetén vállal kockázatot, de egyelőre itt is elvárás,  a jogszabályokat betartása ami meg egyelőre nekünk nem betartható.
A regisztrációra az államtitkár például azt mondta a vitában, hogy a modellezők egyedi építésű modelljeinél üresen kell hagyni az értelmezhetetlen sorokat. Pl gyártó, gyári szám.   
Egyelőre én is várok és nem bonyolítom az életem.
Biztosítási szempontból is várok. Ha valakitől olyan információhoz jutok, hogy talált olyan biztosítót aki számunkra alkalmas megoldást kínál azt szívesen átnézem szakmailag, de nekem még nem sikerült.
"az élet legfőbb értelme, hogy minden percét élvezzük."

Samuel Butler

Üdv. Juhász Miklós  30-7374804

Nem elérhető armonmiki

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi
  • *****
  • Hozzászólások: 373
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #23 Dátum: 2021. Január 14. - 12:51:57 »
Közben újra olvastam az előző írásomat.
Úgy látom sikerült néhány szarvas helyesírási hibát ejtenem amiért bocsi.
Ha telefonon írok, akkor nagyon tudok hibázni.
 :D :D
"az élet legfőbb értelme, hogy minden percét élvezzük."

Samuel Butler

Üdv. Juhász Miklós  30-7374804

Nem elérhető wagzo

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 543
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #24 Dátum: 2021. Január 14. - 20:06:39 »
Az eseti légtér kérelem díjmentes lett, viszont a gépek regisztrációja pénzbe fog kerülni, gondolom tételenként kell majd fizetni.
Azt nem tudom, hogy a pilóta regisztráció az pénzes téma lesz-e.

A biztosításról még nem tudni konkrétumot, de valószínű, hogy minden gépre kell biztosítás. Valószínűleg lesz olyan biztosítás fajta, ami több modellt "biztosít" egyszerre, de annak az díja érdekes lesz.

Ma volt egy webinárium, ami utólag is vissza nézhető lesz. A jelenleg érvényes link ez

https://www.facebook.com/watch/live/?v=121933113108196&ref=watch_permalink


A Duplitec facebook oldalán lesz majd az archiv visszanézhető, elvileg.

Buddy 380 - Futaba T8J

Élj lazán, ne dolgozz túl sokat, mert egyszer csak azt veszed észre, hogy a templomban mindenki énekel, csak te fekszel a hátadon.

"A megbocsátás nem változtat a múlton, de a jövőt meghosszabbítja."

Nem elérhető HC

  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 1165
  • Magi István
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #25 Dátum: 2021. Január 15. - 08:49:36 »
Köszi a linket!

Nem elérhető wagzo

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 543
Buddy 380 - Futaba T8J

Élj lazán, ne dolgozz túl sokat, mert egyszer csak azt veszed észre, hogy a templomban mindenki énekel, csak te fekszel a hátadon.

"A megbocsátás nem változtat a múlton, de a jövőt meghosszabbítja."

Nem elérhető wagzo

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 543
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #27 Dátum: 2021. Január 28. - 12:34:18 »
https://www.facebook.com/legter.hu/

CSAK ÉLŐBEN NÉZHETŐ, NEM LESZ VISSZANÉZÉSI LEHETŐSÉG.

Esetlegesen újabb infók, holnap.
Buddy 380 - Futaba T8J

Élj lazán, ne dolgozz túl sokat, mert egyszer csak azt veszed észre, hogy a templomban mindenki énekel, csak te fekszel a hátadon.

"A megbocsátás nem változtat a múlton, de a jövőt meghosszabbítja."

Nem elérhető BK_Attis

  • Lakhely: Sajóörös
  • Jedi Mesterek Mestere
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 19621
  • Élni, Élni hagyni és embernek maradni!
    • Flying Angel
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #28 Dátum: 2021. Február 03. - 20:46:18 »
Sziasztok!

A Face-ről egy kis leírás Zentai István RC modellező társunktól...


István Zentai megosztott egy hivatkozást.
 
FIGYELEM

Megjelent a salátarendelet. Pont olyan káoszos, mint a jogalkotók elméje. De jól kicsesztek velünk, az már biztos.

JÓ:
A "nyílt" kategória -egy perverz formája- működésbe lép. Lakott területen kívül, nem ellenőrzött légtérben, a 25 kg alatti VLOS repülések 120m alatt eseti légtér nélkül is végrehajthatók.
IV. oszt. repterek környezetében a reptér üzemeltetője engedélyt adhat.
ROSSZ:
CTR és MCTR eltemetve, lehet költözni!
Biztosítás kell, de változatlanul nem tisztázott, pontosan milyen (csak a fedezeti összeg).
A tanfolyamokat gazdasági társaságokra bízzák. Mindet!
Az eseti légtér kijelölésénél az állami célú és a gazdasági célú kérelem előnyt élvez a szabadidős kérelemmel szemben.

NAGYON FONTOS!

Az aktív eseti légtér minden más légyügyi előírást überel! Abban mindenért, beleértve a légi forgalom szervezését is, az engedélyben megjelölt koordinátor felel! Minden más -nem vészeljárási- légtérhasználat TILOS!

Miután az aktív eseti légtérben csakis a koordinátor engedélyezhet minden felszállást, ezek a légterek a Mobil Appban nem jelölhetők meg "szabad" légtérként, így azokba repülést sem lehet bejelenteni. Amennyiben a Mobil App "szabadnak" jelöl egy aktív eseti légteret, azt azonnal be kell jelenteni a Hungarocontrolnak, mert a légtér koordinátora különben kénytelen lesz felelni az általa nem engedélyezett légtérhasználatért is!


[MK21016.pdf (kozlonyok.hu)](http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK21016.pdf)
KOZLONYOK.HU
www.kozlonyok.hu
Végcél a kék ég vagy? 2,4Ghz/2,4Ghz
Üdv: Krajcz Attila
0670/325-6476
borsodircmodell.info@gmail.com

Nem elérhető wagzo

  • Jedi Mester Moderátor
  • Jedi mester
  • *****
  • Hozzászólások: 543
Re:Drónokra vonatkozó egységes EU-s szabályrendszerről tájékoztató!
« Válasz #29 Dátum: 2021. Február 05. - 17:33:18 »
Biztosítás.

Generáli Biztosító!

Most beszéltem egy ügynökkel, azt mondta hogy magán felhasználás esetén 4 kg-ig 19.000 Ft, 4 kg felett 49.000 Ft per év és természetesen minden gépet külön kell biztosítani. Ja és azt is mondta, hogy ő már tudja, hogy a Groupama árai magasabbak lesznek. Remek.

Kössenek biztosítást azzal akinek 2 anyja van.
Buddy 380 - Futaba T8J

Élj lazán, ne dolgozz túl sokat, mert egyszer csak azt veszed észre, hogy a templomban mindenki énekel, csak te fekszel a hátadon.

"A megbocsátás nem változtat a múlton, de a jövőt meghosszabbítja."